Osa-aikatyö ja työssäoloehto & päivärahan määräytyminen

Anonyymi-ap

Onko kukaan tehnyt osa-aikatöitä siten, että 2 viikkoa kuussa joko perätysten tai joka toinen viikko töitä ja toinen ei. Miten teillä vuoden päästä (26 viikkoa täyttyyy uusi työssäoloehto) kävi päivärahan suuruudelle? Itse joudun nyt tekemään jatkossa tuolla tapaa ja mietin miten uskaltaa jatkaa. En halua, että uusi päiväraha olisikin 12kk pästä pelkkä työmarkkinatuki suuruudeltaan. Nythän kuukausi palkasta puuttuu tavallaan puolet. Meneekö tuleva anssarikin puoliksi sitten tavallaan?

Ajan tässä takaa nyt sitä, että määräytyykö ansiosidonnaisen määrä ihan vain suoraan noista 26 viikon palkasta ja väliviikkoja ei vain lasketa mukaan ollenkaan? Vai puolittavatko palkattomat väliviikot palkkasumma summaa mistä sitten 26 viikon päästä anssarin määrä lasketaan per päivä?

Ei muuta m utta pitäisi saada laskut maksettua ja kulutkin vain nousee. Tässä muutenkaan tuo osa-aikatyö ole siitä kannattavammasta päästä... ja kohta taitaa loppua loputkin. Mielelläni tekisin mutta ei ole minun hallinnassa se.

Vastatkaa te, jotka TODELLA tiedätte. mutu tuntumat ei nyt käy. Olen kysynyt liitolta (ja parista muustakin paikkaa) mutta sieltä saa aina ympäripyreetä "copy/paste" vastauksia, mistä ei selvä yhtään mitään tätä asiaa koskien!

3

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sai tosiaan etsiä uusinta tietoa. Tämä nyt löytyi yhden työttömyyskassan sivuilta.

      Kokoaikatyön lisäksi myös osa-aikatyö ja keikkatyö voivat kerryttää työssäoloehtoa. Jokainen vähintään 18 tunnin työviikko lasketaan mukaan uuteen työssäoloehtoon.

      • Anonyymi

        Kun olet päivärahan hakijana, jokainen työssäoloehdon täyttävä viikko kerryttää uutta työssäoloehtoasi.


    • Anonyymi

      Työttömyysturvalaki

      6 luku
      Työttömyyspäivärahan määrä ja kesto

      4 §
      Palkansaajan ansiopäivärahan perusteena oleva palkka

      Palkansaajan ansiopäivärahan perusteena oleva palkka lasketaan henkilön vakiintuneen palkan perusteella työttömyyttä edeltäneeltä ajanjaksolta, jona henkilö on täyttänyt palkansaajan työssäoloehdon. Jos työ ja siitä saatava palkkatulo on ollut kausiluonteista, ansioon suhteutettu päiväraha lasketaan vuositulosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe