Osa-aikatyö ja työssäoloehto & päivärahan määräytyminen

Anonyymi-ap

Onko kukaan tehnyt osa-aikatöitä siten, että 2 viikkoa kuussa joko perätysten tai joka toinen viikko töitä ja toinen ei. Miten teillä vuoden päästä (26 viikkoa täyttyyy uusi työssäoloehto) kävi päivärahan suuruudelle? Itse joudun nyt tekemään jatkossa tuolla tapaa ja mietin miten uskaltaa jatkaa. En halua, että uusi päiväraha olisikin 12kk pästä pelkkä työmarkkinatuki suuruudeltaan. Nythän kuukausi palkasta puuttuu tavallaan puolet. Meneekö tuleva anssarikin puoliksi sitten tavallaan?

Ajan tässä takaa nyt sitä, että määräytyykö ansiosidonnaisen määrä ihan vain suoraan noista 26 viikon palkasta ja väliviikkoja ei vain lasketa mukaan ollenkaan? Vai puolittavatko palkattomat väliviikot palkkasumma summaa mistä sitten 26 viikon päästä anssarin määrä lasketaan per päivä?

Ei muuta m utta pitäisi saada laskut maksettua ja kulutkin vain nousee. Tässä muutenkaan tuo osa-aikatyö ole siitä kannattavammasta päästä... ja kohta taitaa loppua loputkin. Mielelläni tekisin mutta ei ole minun hallinnassa se.

Vastatkaa te, jotka TODELLA tiedätte. mutu tuntumat ei nyt käy. Olen kysynyt liitolta (ja parista muustakin paikkaa) mutta sieltä saa aina ympäripyreetä "copy/paste" vastauksia, mistä ei selvä yhtään mitään tätä asiaa koskien!

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sai tosiaan etsiä uusinta tietoa. Tämä nyt löytyi yhden työttömyyskassan sivuilta.

      Kokoaikatyön lisäksi myös osa-aikatyö ja keikkatyö voivat kerryttää työssäoloehtoa. Jokainen vähintään 18 tunnin työviikko lasketaan mukaan uuteen työssäoloehtoon.

      • Anonyymi

        Kun olet päivärahan hakijana, jokainen työssäoloehdon täyttävä viikko kerryttää uutta työssäoloehtoasi.


    • Anonyymi

      Työttömyysturvalaki

      6 luku
      Työttömyyspäivärahan määrä ja kesto

      4 §
      Palkansaajan ansiopäivärahan perusteena oleva palkka

      Palkansaajan ansiopäivärahan perusteena oleva palkka lasketaan henkilön vakiintuneen palkan perusteella työttömyyttä edeltäneeltä ajanjaksolta, jona henkilö on täyttänyt palkansaajan työssäoloehdon. Jos työ ja siitä saatava palkkatulo on ollut kausiluonteista, ansioon suhteutettu päiväraha lasketaan vuositulosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      295
      4804
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      11
      1036
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1011
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe