Osa-aikatyö ja työssäoloehto & päivärahan määräytyminen

Anonyymi-ap

Onko kukaan tehnyt osa-aikatöitä siten, että 2 viikkoa kuussa joko perätysten tai joka toinen viikko töitä ja toinen ei. Miten teillä vuoden päästä (26 viikkoa täyttyyy uusi työssäoloehto) kävi päivärahan suuruudelle? Itse joudun nyt tekemään jatkossa tuolla tapaa ja mietin miten uskaltaa jatkaa. En halua, että uusi päiväraha olisikin 12kk pästä pelkkä työmarkkinatuki suuruudeltaan. Nythän kuukausi palkasta puuttuu tavallaan puolet. Meneekö tuleva anssarikin puoliksi sitten tavallaan?

Ajan tässä takaa nyt sitä, että määräytyykö ansiosidonnaisen määrä ihan vain suoraan noista 26 viikon palkasta ja väliviikkoja ei vain lasketa mukaan ollenkaan? Vai puolittavatko palkattomat väliviikot palkkasumma summaa mistä sitten 26 viikon päästä anssarin määrä lasketaan per päivä?

Ei muuta m utta pitäisi saada laskut maksettua ja kulutkin vain nousee. Tässä muutenkaan tuo osa-aikatyö ole siitä kannattavammasta päästä... ja kohta taitaa loppua loputkin. Mielelläni tekisin mutta ei ole minun hallinnassa se.

Vastatkaa te, jotka TODELLA tiedätte. mutu tuntumat ei nyt käy. Olen kysynyt liitolta (ja parista muustakin paikkaa) mutta sieltä saa aina ympäripyreetä "copy/paste" vastauksia, mistä ei selvä yhtään mitään tätä asiaa koskien!

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sai tosiaan etsiä uusinta tietoa. Tämä nyt löytyi yhden työttömyyskassan sivuilta.

      Kokoaikatyön lisäksi myös osa-aikatyö ja keikkatyö voivat kerryttää työssäoloehtoa. Jokainen vähintään 18 tunnin työviikko lasketaan mukaan uuteen työssäoloehtoon.

      • Anonyymi

        Kun olet päivärahan hakijana, jokainen työssäoloehdon täyttävä viikko kerryttää uutta työssäoloehtoasi.


    • Anonyymi

      Työttömyysturvalaki

      6 luku
      Työttömyyspäivärahan määrä ja kesto

      4 §
      Palkansaajan ansiopäivärahan perusteena oleva palkka

      Palkansaajan ansiopäivärahan perusteena oleva palkka lasketaan henkilön vakiintuneen palkan perusteella työttömyyttä edeltäneeltä ajanjaksolta, jona henkilö on täyttänyt palkansaajan työssäoloehdon. Jos työ ja siitä saatava palkkatulo on ollut kausiluonteista, ansioon suhteutettu päiväraha lasketaan vuositulosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4433
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3098
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2635
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      42
      2279
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2255
    8. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2194
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2015
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe