Tampereen kaupungin suunnitelmat, säästää sähköä sulkemalla joka toisen saunan uimahalleista, on vakava terveysturvallisuus riski. On täysin välttämätöntä, että uimahallissa pystytään pitämään, riittävät turvavälit ja ilma saunoissa, pysyy hapekkaana ja puhtaana. Erityisen tärkeää se on korona- ym virusriskien takia, varsinkin kun erityisuimakortin käyttäjissä, on paljon mm. autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipusairaita, joilla on jo muutenkin vastustuskyvyn alenemia, eli tarve terveysturvallisuudelle on korostunut.
Tampereen kaupungilta liikeni, pormestari Ikosen poliittiseen ukrainalaisten ties mihin, tuosta noin vain 150 000€, paljonko hänen edustuskulunsa ja palkkansa mahtavat olla, entäs yksityisten rahoittaminen Tampere Areenan huveihin, paljonko kaupunki tärvää niihin rahaa ?
Nyt säästetetään täysin väärästä paikasta, kun ollaan sulkemassa uimahallin saunoja, joiden käyttö on ahkeraa ja turvallisuusvälit terveyden näkökulmasta, aivan ehdottoman tärkeitä.
Vaadimme Tampereen kaupunkia, ottamaan uimahallien saunojen sulkemis-suunnitelmat, uudelleen käsittelyyn ja perumaan ne, ihmisten eli uimahallin vakikäyttäjien terveysturvallisuusriskinä. Tämä on pandemioitten ehkäisyn kannalta, ehdottoman välttämätöntä.
Pyynikin uimahallin naisten kaksi saunaa TERVEYSTURVALLISUUTTA
9
190
Vastaukset
- Anonyymi
Parempi sulkea mollemmat saunat!
- Anonyymi
Saunovatko musliminaiset?Miten tämä mahdollisuus on huomioitu?Rasismille ei saa antaa siimaa!
- Anonyymi
Huolettaa ne lauteet kun märät ja hiivaset tu he rot hinkkaa siihen. Ei voi olla turvallista.
- Anonyymi
vieläkö siellä on apinarokko ongelma 🤣🤣🤣
- Anonyymi
ei pelkästään heisimatoja 🌈
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei pelkästään heisimatoja 🌈
Kirjoittelette nyt Hervannan uimahallin saunoista.
- Anonyymi
Ääliömäisiä möläytyksiä.
- Anonyymi
Pyynikin uimahallin isomman naisten saunan sulkeminen, on vakava virhe ja terveysturvallisuuden laiminlyöntiä.
Siellä ovat Suomen rakentajat, ikäihmiset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat, nyt yrittämässä mahtua, pieneen kopperoon kyljet kyljissä, mikä sinällään on jo vakava terveysturvallisuus-riski, kun korona-ym virusaika.
Ikänsä Pyynikin uimahallin käyneet ikäihmiset, joutuivat seisomaan siellä, yhden pienen kiukaan vieressä, tutisevin jaloin, kun ei mahdu istumaan lauteille, eivätkä järkevinä ihmisinä uskalla istua sinne, kun ei ole mitään turvavälimahdollisuuksia.
Tampereen kaupungin johdossa rikollisia, ukrainanvenäläisille irtosi heti, turhakepormestarilta 150 000€, nuoret ja terveet "pakolaiset" ajelevat ilmaiseksi ratikoilla ja käyvät jääkiekko-otteluissa, että vanhukset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat, eivät voi käydä saunassa, missä ovat ikänsä tottuneet käymään, ainut ilo ja terveydenhoitoa vanhuksille ym ollut uimahalli saunoineen. - Anonyymi
Moni Pyynikin uimahallin vakikävijä sanoikin, että joutuu nyt lämmittämään kotona sähkösaunan, kun ei mahdu, eikä virusriskien takia, uskalla siinä täysin riittämättömässä, pienessä kopperossa saunomaan.
Tampereen kaupunki "säästää", nyt täysin väärästä paikasta. Kaupunginjohdon- ja hallituksen palkkioista leikattava, edustuskuluista ym turhakepormestarin virat lakkautettava, emme tarvitse niitä mihinkään.
Ikäihmisten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden terveysturvallinen saunominen, Pyynikin uimahallin naisten saunassa, on turvattava, jo terveydenhoidon näkökulmasta, ainut virkistäytymismahdollisuus monelle, nyt sekin on rikottu. Ilkeämielinen, ahne ja häikäilemätön kaupunginjohto Tampereella.
Moni eläkeläisistä on nälkää pitämällä, maksanut sen heille kalliin erityisuimakortin, ei voi kesken kortin käyttökauden, viedä saunomismahdollisuutta, joka on ollut iso osa uimisen lihashuoltoa ym rentoumista uimahallilla, paitsi ahne Tampereen kaupunginjohto voi. Näin Suomen rakentajia kohdellaan Tampereella.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3751874Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111708Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.72912Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402898Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32724Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68688- 54688
- 63683