"Henkilöauto kolaroi mopoauton kanssa Savonlinnassa Savonlinnantiellä.
Peräänajo tapahtui molempien autojen ollessa vauhdissa. Henkilöauto osui mopoautoon maantievauhdista.
Molemmat ajoneuvot suistuivat pois ajoradalta. Etelä-Savon pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Janne Vehviläinen kertoo, ettei kolarin syy ole tällä hetkellä tiedossa.
Mopoauto kärsi kolarissa pahoin, ja kuski jouduttiin poistamaan rojuksi menneestä ajoneuvosta poistamalla sen katto.
– Isot muodonmuutokset ja ajokelvoton ajoneuvo, Vehviläinen kuvailee.
Mopoauton kuljettaja kiidätettiin ensihoidon toimesta sairaalaan. Henkilöauton kuljettaja selvisi onnettomuudesta ilman suurempia vammoja."
Henkilöauto törmäsi mopoautoon Savonlinnassa - mopoauto romuttui täysin
2
222
Vastaukset 2
- Anonyymi
Täspä kerrankin uutinen, jossa ei ole käytetty tuota mantraa; " henkilöauton kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta!"
Tapaus uutisoitiin kerrankin siis oikealla tavalla ilman lisämausteita. Taaskaan ei pidetty sitä surullisen kuuluisaa turvaväli, vaan posautettiin kylmästi perään. Ette voi uskoa, miten paljon ajo- ja huomiokyvyttömiä kuskeja liikenteen seassa on. Kymmenen pistettä ja papukaijan merkki hänelle, joka osaa kertoa, miksi sen turvavälin pitäminen on niin hirmuisen vaikeata ?
Eläkeläisukon ei tarvitse vastata tähän,kun se tiedetään jo entuudestaan, eli liikennesääntöjen mukaan. Ukko ei vaan kykene perustelemaan miten liikennesääntöjen mukaan pidetään sellaista turvaväliä, ettei peräänajoa tapahdu missään olosuhteissa eikä koskaan.- Anonyymi
"päivystävä palomestari Janne Vehviläinen kertoo, ettei kolarin syy ole tällä hetkellä tiedossa."
Oletko aivan varma, ettei poliisi tässä tapauksessa epäilisi liikenneturvallisuuden vaarantuneen?
Sinulla se tietysti on tiedossa, tai siis kuvittelet sen tietäväsi, olethan tuota kuvittelemaasi tietämystä varsin uskollisesti palstoilla höpöttänyt.
Vaikka sinä et puutteitesi taki kykene sitä ymmärtämään, niin noudattamalla liikennesääntöjä mahdollisuus onnettomuuteen joutumisesta oleellisesti vähenee.
Jos ja kun joku sortuu niitä esitettyjä "perusteluja" ajossaan noudattamaan niin tulos voi olla vaikkapa tämän onnettomuusuutisen kaltainen.
Sellaista ohjetta neuvoa tai muuta selitystä ei ole olemassakaan joka varmuudella estäisi vaikkapa nyt mainitun peräänajon aina kaikkialla ja kaikissa mahdollisissa olosuhteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1101463- 122952
- 47931
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku86845Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57757- 64612
- 42611
- 34587
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191579- 48557