Kemian lasku

Anonyymi-ap

Osaisiko joku ihana auttaa tällaisen tehtävän kanssa, eli kuinka paljon vettä voi muodostua, kun 38,02 g fosforihappoa ja 27,78 g magnesiumhydroksidia reagoi keskenään? En tajua yhtään miten tämä pitäisi laskea :(

2

1191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensin pitää olla reaktioyhtälö, jotta tiedämme mitä tapahtuu - saamme ainemäärien suhteen.

      Happo ja emäs neutraloivat toisensa, syntyy vettä ja suolaa. Kun määrät grammoina on annettu, jompi kumpi lähtöaineista voi lisäksi loppua kesken, ja rajoittaa reaktiota. Fosforihappo ei ole täysin vahva happo, mutta oletetaan silti, että reaktio tapahtuu vesiliuoksessaankin loppuun saakka. Happovakioita ei oteta huomioon.

      Reaktioyhtälössä kaikkien alkuaineiden suhteiden pitää täsmätä eli kertoimet pitää valita sen mukaan:

      2 H3PO4 3 Mg(OH)2 ⇌ 6 H2O (Mg3(PO4)2) [Kaava 1]

      Kaavasta 1 näemme ainemäärien suhteen, jos reaktio menee loppuun saakka.

      Fosforihapon moolimassa on 98,0 g/mol, nyt käytössä on 38,02 g fosforihappoa. Fosforihappoa on ainemääränä 38,02/98,0 mol = 0,388 moolia.

      Magnesiumhydroksidin moolimassa on 58,326 g/mol, nyt käytössä on 27,78 g magnesiumhydroksidia. Magnesiumhydroksidia on ainemääränä 27,78/58,326 mol = 0,476 moolia.

      Kaavasta 1 näemme, että kaksi moolia fosforihappoa tarvitsee kolme moolia magnesiumhydroksidia eli 0,388 moolia fosforihappoa tarvitsee 3/2 * 0,388 = 0,582 moolia magnesiumhydroksia. Edellisestä seuraa, että magnesiumhydroksidi on rajoittava tekija - sitä on vain 0,476 moolia - ja se loppuu kesken. Fosforihappoa on ylimäärin.

      Kolmesta moolista magnesiumhydroksidia voi muodostua kuusi moolia vettä. 0,476 moolista magnesiumhydroksidia voi muodostua 6/3 * 0,476 = 0,952 moolia vettä.

      Veden moolimassa on 18,015 g/mol eli vettä voi muodostua 0.952 mol * 18,015 g/mol = 17,15 g. Vettä voi siis muodostua ko. olosuhteissa 17,15 grammaa.

      • Anonyymi

        Kiitos, tämä auttoi todella paljon <3 osaisitkohan auttaa vielä tällaisen tehtävän kanssa: kuinka paljon kiinteää kaliumfosfaattia K3PO4 tulee punnita, jos halutaan valmistaa mittapullossa 250,0 millilitraa 0,3922 M K3PO4-liuosta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe