Eläkkeellä yksin asuva sukulainen haluaisi päästä asumaan pyhäsalmen järvenhelmeen mutta kuulemma on täyttä eikä uusia asukkaita oteta.
Kuitenkin jos jossain vaiheessa paikkoja vapantuu niin kyselisin sukulaisen puolesta paljon kuukausi maksaa hoitoa maksaa tuolla?
Mikä on huoneen vuokra?
Millainen henkilökunta?
Kuitenkin jos jossain vaiheessa paikkoja vapantuu niin kyselisin sukulaisen puolesta paljon kuukausi maksaa hoitoa maksaa tuolla?
Mikä on huoneen vuokra?
Millainen henkilökunta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuinka pitkään mietit että missä kysyt näitä asioita! Tuliko sellainen "älykäs" olo kun keksit Suomi24 keskustelupalstan? Voi Hyvää Päivää kun on eläkkeellä asuvalla TYHMÄ sukulainen!
Sinusta Heikki kaikki on TYHMIÄ.Sinäkö olet sitten nero hah hah?
Nooh, ei tarvitse irvailla. Jos menet virkailijoilta kysymään, kukaan ei tiedä, miten asiat ovat, mitkä ovat kustannukst. Mikä on kaava.
Sen tiedän, että hoiva- ja ruoka maksaa 134 e/vrk ja asunnon vuokra. johon saat mahd. asumistukea on n. 600 e/kk. Mitä muita, en tiedä. Kuntayhtymä laskee palvelusetelin hinnan, jolla ky: tulee hoivaan mukaan. Jos sinulla on "hynaa" tililläsi vanhuutta varten, sitä käytetään röyhkeästi ja säästösi hupenee, koska yhteiskunnan palveluseteli on sitä pienempi, mitä enemmän sinulla on vanhuuden turvaa tililläsi. Elä unohda, sinulta viedään kaikki, koko kuukausieläkkeesi. Pitäisi jäädä 167 euroa yksityiseen käyttöön. En ole kuullut, onko se riittänyt apteekkilaskujen, parturien yms. hygieniaostojen jälkeen. Ja huomaa lisäksi, että
jos tarvitset lääkäriä tai lääkäripalveluja tai sairaalahoitoja , joudut kaikki itse maksamaan , siis vrt 167 euroa/kk omaan käyttöön. Roottääkö, ei varmasti.
Kannattaa jos omistat metsää ym. omaisuutta ne lahjoittaa ennakkoperintönä lapsille.
Ei ole sinun omaisuutta.
Paskin aloitus aikoihin.
25 000 euroa kk