Auttakaa joku, kertokaa mitä teen

Anonyymi-ap

Kirjoitin juuri itsemurhakirjeen, tekotapa on ollut valittuna pitkään. Pelkään itseäni. Voinko vaan soittaa jonnekin 112 ja mitä ne sitten tekisi?! Ihan oikeesti varmaan tapan itteni iltaan mennessä...

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä jos asiat on vielä huonommin itsemurhan jälkeen kuin nyt? Et kadotakaan tietoisuuttasi ja jatkat taipalettasi huonommissa olosuhteissa, erkaannutettuna kaikesta mitä rakastat. Me emme tiedä mitä itsemurhan jälkeen on. Nyt sinulla on kuitenkin toivon mukaan ruokaa, katto pääsi päällä, kyky vaikuttaa asioihin ja asiat voi parantua vaikka siltä tuntuisi. Jos saat edes mistään iloa niihin asioihin kannattaa tarttua. Vaikka hautautua hetkeksi lämpimän peiton alle pahaa maailmaa pakoon ja antaa itsesi tuntea mitä tunnet tällä hetkellä. Itkeä jos pystyt. Syödä vaikka hyvää. Olla itsellesi armollinen, lohduttaa itseäsi. Elämä voi koetella niin monintavoin.

      Aamulla moni tuntemus voi olla jo erilainen. Moni kärsimys ei pysy samalla asteikolla jatkuvana. Jos olo on oikein paha keksi niin paljon distractionia mielellesi kuin kykenet kestääksesi pahimman yli.

      Moni itsemurha on tehty hetkellisen tunnetilan ja kuohun vallassa ja jotkut itsemurhayrityksestä selvinneet saattaa katuakin päätöstään ja olla onnellisia elossa olemisestaan

      Jos lähdet, sinulla ei ole seuraavaa aamua. Nyt sinulla on. Sinä olet kontrollissa, ei sinun kannata pelätä itseäsi. Hengitä syvään. Sinä olet kontrollissa. Kokeile käsiäsi, ne on sinun kädet. Silitä itseäsi poskesta, sinä olet ansainnut myötätuntoa itseltäsi, elämä koettelee välillä pahasti. Ei sinun kannata itseäsi pelätä.

      Jos haluat, voit soittaa apua. Joskus läheisen kanssa puhuminenkin voi auttaa jo vähäsen. Voit pyytää jotain esim viemään sinut mt päivystykseen tai tilata taksin.

    • Anonyymi

      Voit soittaa 112 ja kertoo tilanteen. Amppariihan ne yleensä sieltä tarjoo tai jotain akuutti työryhmää.

    • Hei ja hyvä, että kirjoitit tänne!

      Aikaisemmat kirjoittajat jo vastasivatkin sinulle, että toki voit soittaa 112 ja se on akuutissa tilanteessa suositeltavaa. Vaihtoehtoisesti voit olla yhteydessä myös oman kuntasi psykiatriseen päivystykseen.

      Joka tapauksessa tsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. Lisäksi on olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ysätävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      143
      6842
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      161
      5742
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      57
      4484
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      112
      4008
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      15
      3919
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      42
      3733
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      68
      3476
    8. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      32
      3156
    9. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      232
      2928
    10. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2423
    Aihe