Auttakaa joku, kertokaa mitä teen

Anonyymi-ap

Kirjoitin juuri itsemurhakirjeen, tekotapa on ollut valittuna pitkään. Pelkään itseäni. Voinko vaan soittaa jonnekin 112 ja mitä ne sitten tekisi?! Ihan oikeesti varmaan tapan itteni iltaan mennessä...

3

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä jos asiat on vielä huonommin itsemurhan jälkeen kuin nyt? Et kadotakaan tietoisuuttasi ja jatkat taipalettasi huonommissa olosuhteissa, erkaannutettuna kaikesta mitä rakastat. Me emme tiedä mitä itsemurhan jälkeen on. Nyt sinulla on kuitenkin toivon mukaan ruokaa, katto pääsi päällä, kyky vaikuttaa asioihin ja asiat voi parantua vaikka siltä tuntuisi. Jos saat edes mistään iloa niihin asioihin kannattaa tarttua. Vaikka hautautua hetkeksi lämpimän peiton alle pahaa maailmaa pakoon ja antaa itsesi tuntea mitä tunnet tällä hetkellä. Itkeä jos pystyt. Syödä vaikka hyvää. Olla itsellesi armollinen, lohduttaa itseäsi. Elämä voi koetella niin monintavoin.

      Aamulla moni tuntemus voi olla jo erilainen. Moni kärsimys ei pysy samalla asteikolla jatkuvana. Jos olo on oikein paha keksi niin paljon distractionia mielellesi kuin kykenet kestääksesi pahimman yli.

      Moni itsemurha on tehty hetkellisen tunnetilan ja kuohun vallassa ja jotkut itsemurhayrityksestä selvinneet saattaa katuakin päätöstään ja olla onnellisia elossa olemisestaan

      Jos lähdet, sinulla ei ole seuraavaa aamua. Nyt sinulla on. Sinä olet kontrollissa, ei sinun kannata pelätä itseäsi. Hengitä syvään. Sinä olet kontrollissa. Kokeile käsiäsi, ne on sinun kädet. Silitä itseäsi poskesta, sinä olet ansainnut myötätuntoa itseltäsi, elämä koettelee välillä pahasti. Ei sinun kannata itseäsi pelätä.

      Jos haluat, voit soittaa apua. Joskus läheisen kanssa puhuminenkin voi auttaa jo vähäsen. Voit pyytää jotain esim viemään sinut mt päivystykseen tai tilata taksin.

    • Anonyymi

      Voit soittaa 112 ja kertoo tilanteen. Amppariihan ne yleensä sieltä tarjoo tai jotain akuutti työryhmää.

    • Hei ja hyvä, että kirjoitit tänne!

      Aikaisemmat kirjoittajat jo vastasivatkin sinulle, että toki voit soittaa 112 ja se on akuutissa tilanteessa suositeltavaa. Vaihtoehtoisesti voit olla yhteydessä myös oman kuntasi psykiatriseen päivystykseen.

      Joka tapauksessa tsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. Lisäksi on olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ysätävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      49
      5063
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      28
      3729
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3483
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2848
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      91
      2739
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2680
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1881
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1656
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1508
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      153
      1351
    Aihe