Moi! Vaihdoin juuri talvirenkaat ensimmäistä kertaa, eikä käytössä ollut momenttiavainta. Kiristin about niin tiukalle kuin isolla räikällä sain yläpuolelta kehon painoa käyttäen menemään. En kuitenkaan hampaat irvessä kammennut. Mitä veikkaatte onko ne nyt hyvin kiinni? Se momenttiavain on kuitenkin sen verran pidempi, että vaikea sanoa pienemmällä varrella mihin momenttiin nyt menivät.
En uskaltanut mutterinvääntimellä täristää niitä koska pelkään, että alkavat kieriä tyhjää.
Mutta siis ihan vaan kysyisin, että mikä meni mahdollisesti nyt pieleen sitten?
Renkaiden vaihto ilman momenttiavainta
21
2957
Vastaukset
- Anonyymi
muistithan kiristää ristiin,ei siinä muuta.
- Anonyymi
Laitoin joo, pikkuhiljaa kiristin ristiin. Aloin myös miettiä olisiko ne pultit pitänyt rasvata? Laitoin vaan ruosteenpoistajaa niihin.
Toinen kysymys. Renkaissa lukee 44psi max, joka on jotain 3 baaria. Onko ok laittaa maksimipaineet sisään? Kyseessä on pieni wv polo. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitoin joo, pikkuhiljaa kiristin ristiin. Aloin myös miettiä olisiko ne pultit pitänyt rasvata? Laitoin vaan ruosteenpoistajaa niihin.
Toinen kysymys. Renkaissa lukee 44psi max, joka on jotain 3 baaria. Onko ok laittaa maksimipaineet sisään? Kyseessä on pieni wv polo.Sopiva rengaspaine mainitaan aina renkaassa, joten sitä kannattaa noudattaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sopiva rengaspaine mainitaan aina renkaassa, joten sitä kannattaa noudattaa.
Yleensä se mainitaan kyllä auton ovanpielen tarrassa ja ainakin käytöohjeessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sopiva rengaspaine mainitaan aina renkaassa, joten sitä kannattaa noudattaa.
Rengas ei tiedä missä autossa se on kiinni, eikä renkaassa ilmoitettu paine kerro kuin maksimipaineen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sopiva rengaspaine mainitaan aina renkaassa, joten sitä kannattaa noudattaa.
"Sopiva rengaspaine mainitaan aina renkaassa, joten sitä kannattaa noudattaa."
vastasi asiasta ymmärtämätön. - Anonyymi
Kannattaa tarkastaa muutaman sadan kilometrin ajon jälkeen, vaikka olisi momenttiavaimella kiristetty.
- Anonyymi
Riippuu ihan siitä kehon painosta. Oletko kukkakeppi vai bodari?
Renkaisiin voisi talveksi laittaa 2.5 bar mitattuna kylmästä renkaasta. - Anonyymi
Olen enempi kukkakeppi kuin bodari. Painan 26 kg. Käteni ovat kuin narut, niissä ei hirveesti voimaa ole.
- Anonyymi
Ok!
- Anonyymi
Mihin momenttiavainta tarvitaan renkaitten vaihdossa. Itselläni on rengasrauta mutta renkaat vaihdatan rengasliikkeessä tosin yleensä uusia ostaessani. Heillä on rengaskoneet ja ja samalla reissulla tasapainotetaan pyörät.
- Anonyymi
Ihanaa kun pojat osaa olla nenäkkäitä ja saivarrella asioilla jotka jokainen kuitenkin ymmärtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihanaa kun pojat osaa olla nenäkkäitä ja saivarrella asioilla jotka jokainen kuitenkin ymmärtää.
Jos tekee jotain tai opstaa niin edes termit pitäisi olla hallussa. Jälki on muutoin kuin juostessa kustu.
- Anonyymi
Kannattaa tarkistaa vaikkapa parin viikon päästä samalla voimalla, että onko löystynyt. Ja kiristää lisää, mikäli tarvetta. Jos vielä epäilee, niin uusi tarkistus myöhemminkin, mutta yhdellä pitäisi pärjätä.
En ole itsekään millään tarkistanut, että olisi juuri oikea kireys. Rengasliikkeen jäljiltä olen kuitenkin aina huomannut, että ovat laittaneet selvästi tiukempaan ja on ollut joskus vaikea saada auki edes koko omalla painollani. - Anonyymi
En tiedä. Olen ristikkoavaimella kiristänyt 43 vuotta.
- Anonyymi
Setämies vetää hampaat irvessä peltivanteet ristikkoavaimella kiinni, niin kuin on aina isoisäkin opettanut.
- Anonyymi
Piltemasta saan monumenttiavaimen 29.90 € En sanoisi sitä kalliiksi.
- Anonyymi
Veikkaan että kiristit liikaa.
toiseksi muistutan että aluvanteiden jälkikiristystä ei voi välttää kiristämällä kerralla liikaa.
Löystymisen syy on vannealumiinin painuminen, sillä OSA VANTEISTA on niin pehmeää. Kaikki aluvanteet ei tarvi jälkikiristystä, mutta varmuuden vuoksi tarkastuksen.
kerralla liikaa kiristäen ruuvi painuu.
Hyvä renkaanvaihtaja kiristää myös hyvin tasepuolisesti rengas ilmassa, ensin lähes kiinni sitten kiinni, sitten pieni kiristys ja niin edelleen. hyvin hoidettuna ei tärise eikä tarvi useinkaan tasapainotuksia.- Anonyymi
Veikkasin, ajattelin että painat yli 50 kg.
mutta jos painat Painan 26 kg., et kiristänyt liikaa.
- Anonyymi
Tilaa vaikka se monumenttiavain Kiinasta. Normaali henkilöautossa renkaat kiristetään 110-140 kiloon monumenttiavaimella. Mikä siinä niin vaikeaa on. Ootko maalta ?
- Anonyymi
Miekin vaihdoin .- Kiristin ristikkoavaimella ,kädellä ja jalalla .- Kyl valmaan pysyy kii .-Jumalauta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell422237Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.511812Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1331739Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041366Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541090Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 62959
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54847Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102821Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.269812