Lamaa painaa päälle kuin 90 -luvulla

Asuntojen hintalasku on alkanut, kertoo Hypo.
https://www.hypo.fi/hypon-reaktio-asuntojen-hintalasku-alkanut/
Suhteessa inflaatioon tai palkkoihin nähdään asuntojen hinnoissa loppuvuonna isoin romahdus sitten 1990-luvun laman.
Tilastokeskus on kertonut asuntojen hintojen laskeneen koko maassa elokuussa 1,4 prosenttia heinäkuusta. Verrattuna viime vuoteen hinnat laskivat pk-seudulla 0,4 %, kun koko maassa päästiin vaisun vertailukohdan ansiosta vielä plussalle.
Kiinteistönvälittäjien kautta saatujen tietojen mukaan Tilastokeskus kertoo asuntokaupan sukeltaneen 9 prosenttia viime vuodesta.
– Asuntojen hinnat kääntyivät laskuun elokuussa koko maassa ja pk-seudulla, eikä pahin ole ohi. Asuntokauppa hyytyy uhkaavasti ja myyntiajat kasvavat, molemmat ennakoivat laskun syvenemistä. Kotitalouksia painavat nyt nopeasti nousseet korot ja elinkustannukset.

Epävarmuutta riittää myös jatkosta, sillä euriborien tai inflaation osalta huippua ei ole vielä saavutettu. Mikään alue tai asuntotyyppi ei ole suojassa korkojen ja asumiskustannusten kipeältä yhdistelmältä. Hypo ennakoi jo elokuun katsauksessa hintojen kääntyvän laskuun pk-seudulla ja koko maassa ensi vuoden lopulle asti. Suurempikin sukellus hinnoissa on mahdollinen, mikäli ennätyksellinen työllisyys taittuu taloustaantuman mukana. 90 -luvun lamaa ei niin huomannut meilläkään, kun molemmat oltiin työssä, nuorimmaiset kävi peruskouluja, se meni siinä tohinassa, kun myös rakennettiin omakotitalo, jossa yhä asutaan. Jälestä päin ajatellen, silloin korkeitten korkojen aikaan talonrakannus tuli edulliseksi meidän tapauksessa, kun omaa rahaa oli, vaikka inflaatio söi se siltikin tuli edullisemmaksi kuin lainaraha. Muistan kun naapuri kävi tontilla ja oli puhetta koroista, kun sanoin ettemme tarvitse lainaa lainkaan, sanoi että kuulut niihin onnellisiin kun rahaa ollut siitä asti kun äiti housuihin taskut ommellut. Myönnin että näin se ollut kohdallanikin kun vielä perintöä tuli aika huomattava summa. Näin se varmaankin monella käynyt, harmi sikäli jotka alueille joissa väestökato, asunnotkin siten menettäneet arvoaan.
Täällä pääkaupunkiseudulla ei sitä ilmiötä ole ollut, miten sitten nyt, moniko vuotinen lama tulossa.

2

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lietsoo, lietsoo.. Asutko vuokralla?

      • Anonyymi

        Pallopaituli ainakin asuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      104
      4703
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2425
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2362
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      425
      2020
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      176
      1567
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      102
      1291
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1097
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      80
      879
    Aihe