Suomi sulki itärajan 7 kuukautta myöhässä

Suomen selkärangattomalta hallitukselta meni 7 kuukautta ennen kuin sai itärajan suljettua. Muut EU- maat sulkivat rajansa saman tien. Suomessa jälleen kerran annettiin Schengen sopimuksen estää tällainen päätös. Tätä sopimusta noudattaa Euroopassa ainoastaan Suomi. Muut maat tarvittaessa pyyhkivät sillä pöytää, jos tilanne vaatii.

Suomi on Euroopan heikoin maa. Muut maat sulkevat rajansa, jos turvapaikanhakijamääriä ei pystytä enää hoitamaan ja tulijat hakevat turvapaikkaa väärin perustein. Suomessa tällaisestakaan ei pystytä päättämään.
1091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tytöt pitäneet vähä hauskaa tässä välissä. On biletetty, tanssittu ja käyty vähä ulkomailla lomailemassa. Kuten nuorten kuuluukin.

Äänestä

Mikä järki sulkemisessa oli? Jää nekin rahat saamatta!

Äänestä
  • Sepäs se. Jostain Venäläisturistien tuomat eurot pitää korvata. Suomalaisturistit pysyy kaukana venäläisturistien valtakunnista. Konkursseja tulee kaakkois Suomeen, haluttiin tai ei.

    Eipä tullut Ikanoakaan Lappeenrantaan, vaikka infraan ehdittiin panostaa satoja miljoonia...

    Äänestä

Oikein ilmaistu.

Äänestä

Eihän toi ole edes ihmisen raskausaikaa, joten nopeitahan noi tyttöset on olleet.

Äänestä

Ei näköjään ymmärretä mitenkä oikeusvaltio,kuten Suomi, toimii:

Ajatelkaapa jos vallan kolmijako ei toimisi Suomessa ja esim rajavartijat olisivat persuja ( tai heidän hallinnassaan) niin maahan ei pääsisi kuin arjalaisen rodun edustajia tai jos olisivat vihreitä niin maahan saisi tulla lähes kaikki. Jos kokoomus hallinnoisi rajoja niin rajoilla kerättäisiin 1000 €:n pääsymaksu ja saadut rahat siirrettäisiin pikavauhtia veroparatiiseihin. Kyllä minä mieluummin kannatan vallan kolmijakoa ja kulloisesta hallituksesta riippumatonta toimeenpanoa Suomen rajoillakin!

Äänestä

40 000 uutta asiakasta Kelaan. Hyvä saavutus. Tulivat maahan taskut ruplat pullottaen. Mutta kun menee pari kuukautta, ei ole valuuttaa, ei ystäviä, ei ole muuta kuin paska Suomi siedettävänä kun se ei takaa samaa elintasoa kuin Venäjällä Putin.

Äänestä

Miksi tänne kukaan hyökkäisi. Poliitikot ovat jo tuhonneet koko maan.

Äänestä
  • Konkurssikypsä köyhä valtio, jossa ei ole mitään uulkomaille vietävää tai kiinnostavaa...kylmäkin on kuin Siperiassa. Turvassa ollaan, ei näe vaivaa tänne rynniä, on jopa hidaste Eurooppaan Venäjältä, kun suoraankin pääsee mantereen kautta. Ukraina oli vähän siellä edessä.

    Täällä ollaan vaan huolissaan ilmastokriisistä, joka ei edes täällä tule koskaan merkityksellisesti näkymään. Miten näin hölmöön maahan kukaan vaivautuisi uhraamaan resurssejaan?

    Äänestä

Vasemmistohallituksemme on puolustanut ja puolustaa mielipuolisen putinin sekä hänen kriminaaleja hovinarreja. Rajan ylittää nyt noin 1500 venäläistä vuorokaudessa ja Sanna Marinin johtama vasemmistohallituksemme uhoaa, että raja on tiukasti kiinni venäläisiltä. Ei ole! Kupla ja fiasko ovat myös ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) RADIKAALIT RAJOITUKSET . Tosiasia on, että hallitus on valehtelun sävyttämänä puolivuotta myöhässä!! Raja ja pakotteet vuotavat edelleen. Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) taas puolustaa venäläisten oikeuksia turvapaikan hakemisen ja yhteiskuntaamme tunkeutumisen suhteen. Mitä mieltä suomalaiset esimerkiksi ovat venäläisten lukiolaisten koulutuksesta itärajalla sijaitsevissa kouluissamme? Sisäministerimme varmasti valehtelee kohta, että suuri enemmistö kannattaa niukkojen koulutukseen suunnattujen verovarojen tuhlaamista venäläisiin. Nyt väitetäen, että jäävät Suomeen. Onkohan Mikkonen ja vasemmistohallituksemme jälleen kysyneet asiantuntijoilta!!! Mistä ihmeestä tämä ylitsevuotava, Suomea uhkaavien ja monin eri tavoin haittaavien, epärehellisten venäläisten, paapominen sekä oikeuksien puolustaminen johtuu??? Eikö hallituksemme ymmärrä, että valehteleminen kuuluu venäläisten kulttuuriin ja luonteeseen?
Eikö tämä entisistä ja nykyisistä kommunisteista sekä vasemmistolaisista koostuva hallituksemme ymmärrä, millaiseen riskiin he altistavat Suomen? Täysin käsittämätöntä hyökkäyssotaa kansanmurhineen ja joukkohautoineen ei näköjään riitä sulkemaan rajaamme aivopestyiltä venäläisiltä? Suomessa oleskelevista venäläisistä kaksoiskansalaisista 20% (noin 8000) hyväksyy hirvittävän epäinhimillisiä sotarikoksia sisältävän hyökkäyssodan! Kuinka typeriä ja päätöksiin kykenemättömiä vastuussa olevat ministerimme ovat? Heidän mahdollisuudet suomalaisten johtamisessa menivät viimeistään valehtelulla rajan sulkemisen mahdollistavista laeista ja venäläisten yhteiskunnallemme aiheutuvista riskeistä!
Ei tarvitse olla ennustaja, kun riskit kansalliselle turvallisuudelle ja infrastruktuurillemme henkisesti häiriintyneiden venäläisten johdosta ja myötäilemisestärealisoituu...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomen selkärangattomalta hallitukselta meni 7 kuukautta ennen kuin sai itärajan suljettua. Muut EU- maat sulkivat rajansa saman tien. Suomessa jälleen kerran annettiin Schengen sopimuksen estää tällainen päätös. Tätä sopimusta noudattaa Euroopassa ainoastaan Suomi. Muut maat tarvittaessa pyyhkivät sillä pöytää, jos tilanne vaatii.

Suomi on Euroopan heikoin maa. Muut maat sulkevat rajansa, jos turvapaikanhakijamääriä ei pystytä enää hoitamaan ja tulijat hakevat turvapaikkaa väärin perustein. Suomessa tällaisestakaan ei pystytä päättämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu