Ilmasta sähköä

Anonyymi-ap

Ilmasta sähköä ei olekaan. Mietipä kuka maksaa Sinun säkösi
vai maksatko muiden ?

12

252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etkö ole tuulivoimasta kuullut?

    • Anonyymi

      Ilmasta saa sähköä tuulimyllyillä, vedestä perinteisillä vesivoimaloilla. Uraanista saa ydinvoimaloilla.

    • Anonyymi

      Korjataas tekstiä hieman, siis ilmaista sähköä. Kuka maksaa käyttämäsi sähkön?

      • Anonyymi

        Säkösi on sinun asiasi.


    • Anonyymi

      Onko sähkölaskuvähennys huijausta?

      Onko tämä täysi huijausyritys valtion taholta?

      Tehdään vähennys henkilöverotuksen kautta kun 90% talouksissa on perheitä ja pariskuntia.

      Eihän matkavähennyksiäkään saa koko talous tai perhe vaan aina yksi henkilö. Jos talouden sähkölasku on 500€/kk on se 2 henkilön taloudessa siis vain 250€/kk per henkilö mikä ei oikeuta vähennyksiin. Tuleeko tähän verottaja vetoamaan kun vähennyksiä haetaan laskulla ja kukaan ei saa mitään. Eli kahden hengen taloudessa sähkölaskun on oltava yli 1000€ kuukaudessa että saa mitään korvauksia?

      Eli käytännössä tuo tarkoittaa sitä, että yksittäiseen henkilöön kohdistuva sähkölasku taloudessa jää aina alle tuon vähennysrajan. Eli kukaan ei tule saamaan vähennystä?

      "Alkuvuonna kotitalousvähennykseen oikeuttaisi myös HENKILÖn vakituisen asunnon sähkönkäyttöpaikassa kulutetusta sähköenergiasta maksettu määrä. Vakituisen asunnon sähköenergiasta johtuvat kustannukset oikeuttaisivat kotitalousvähennykseen siltä osin kuin maksettu määrä ylittäisi kyseisen ajanjakson aikana 2 000 euroa ja olisi enintään 6 000 euroa."

      • Anonyymi

        Ei saa ymmärtää väärin.. Vähennystä ei jaata, vaan vähennysoikeuden tulee saamaan se henkilö jonka nimi lukee sähkösopparissa, siis sama nimi joka näkyy siinä sähkölaskussa.


    • Anonyymi

      Upm. kymene saa. Joka vuosi 2 miljoonaa sähköveronsa palautusta

      Siitä voi vain kansallinen uneksia
      Kylmissään ensi talvena

    • Anonyymi

      Sähkö on ilmaista, kun kela maksaa sähkölaskut. Voi vaikka louhia virtuaalivaluttoja ilmaisella sähköllä.

    • Anonyymi

      Paljonko Suomen valtio sai kWh:lta psri vuotta sitten kun sähkä maksoi
      esim. 5 senttiä kWh.
      Paljonko kun sähkö maksaa 50 senttiä. Mikä on verojen osuus?

    • Anonyymi

      Kuka maksaa Sakemannien sähköt ja kaasut?

    • Anonyymi

      Sähkö on ilmaista 9 kk vuodesta seuraavat 7 vuotta. (Tai niin pitkään kun akut kestää) . 2 kw aurinkovoimala , 8 vuotta sitten irtisanoin sähköt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4531
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      18
      4469
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      63
      3520
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3493
    5. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      90
      3350
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3307
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      166
      2876
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      2590
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2479
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      19
      2077
    Aihe