Suomeen on alettu tuomaan ukrainalaista olutta. Itse ostin lähimmistä isoSta marketiSta pari tölkkiä Obolonia. Ihan hyvää perusbisseä, mutta lähinnä Ukrainan tukemisen vuoksi sitä ostin. Voihan sillä nostaa maljan ja kippistellä kun Ukraina seuraavan isoja sotilaallisia voittoa sodassa ottaa.
Ukrainalaista
Anonyymi-ap
3273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Esim. Tänään on hyvä nostella maljoja sillan kunniaksi juuri tällä olusella.
Join ennen usein valkovenäläistä, Olvin tytäryhtiön valmistamaa, (nimi sensuroitu) olutta, kun asuin Tallinnassa. Nykyään lähinnä Keski-Eurooppalaisia laatuoluita Pikkulinnussa sekä saunaoluina paikallisia tuotemerkkejä. Tuota ukrainalaista voisin maistaa, ihan vaan tukena Ukrainalle. Muuten kyllä menen nykyään laatu ja makunautinto edellä, kun ei hinnalla ole juurikaan väliä.
Se Olvin omistaman Valko-Venäläisen panimon Lids...-olut kyllä varsin hyvää. Olen itsekin sitä juonut silloin tällöin jo usean vuoden ajan. Tuo Obolon on puolestaan hyvää perusbulkkia, mutta tukemisen vuoksi sitä on hyvä ostaa. Tänään sillä voi kippostella vaikka Hersonin vapauttamisen kunniaksi.