Älykkäät ihmiset ovat uteliaita

Uteliaisuus lisää tietoa mitä pääkoppaamme varastoimme.
"Viisaus on eri asia kuin älykkyys" Jos ihminen on matemaattisesti älykäs, hän on todennäköisesti myös verbaalisesti älykäs. Mutta tämä vaihtelee ihmisestä toiseen, ja painotuseroja on. Tyhmyys ei ole älykkyyden vastakohta. Vastakohtana voisi pitää sitä, että ihminen on vähemmän älykäs.
– Pitäisin tyhmyyttä viisauden vastakohtana. Viisaus on eri asia kuin älykkyys. Se on elämän mukana tuomaa oppia. Viisaus on helpompi saavuttaa, jos on älykäs, mutta tunnen monia viisaita ihmisiä, jotka eivät ole mitattavalla tavalla älykkäitä. Älykkäät ihmiset ovat uteliaita, mielellään kokeillaan uusia asioita. Älykkyys ei ole sen enempää kuin yksi ominaisuus ihmisessä, kuten pituus tai paino. mm oma pituuteni periytyy, 1,9 m, saman perinnön on saanut pojistakin yhtä lukuunottamatta, eikä hänkään nyt tumppi ole 1,83 cm. Tytöt on keskimitalla, n 1,70 cm. Oma paino on aina pysynyt kohtuudessa. Vaimon puolella on myös pituus geenejä mm veljensä lapsissa. Ne on nämäkin eri pituiset ihmiset olleet tutkijoitten kohteena, muttei yksiselitteistä syytä ole tiedossa. Yleensä venähdetään jo nuoruusiässä, kohdallanakin armeija pituus on yhä. Jos esimerkkinä vaikakpa Suomen koripallo assä, isänsä ja äitinsä on hyvinkin pitkiä, siinä ilmeisesti molempien geenit teki pojasta vielä paljon pidemmän.
Yleensä keskimitta on kasvanut taka-ajoista paljonkin, miksi ? sitä tuskin pitävästi tiedetään, mutta yksi tekijä voisi olla ravinto. Taas kun ikää katsotaan, niin alueita joissa eletään hyvinkin vanhoiksi mm Japanista löytyy sellaisia paikkoja. - muuallakin.
Luonnon puhdasta ruokaa, kuin Suomessakin, ja kalaa siellä alueilla paljon syödään.

10

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisit tieteillyt myös linkin kopioimaasi tekstiin.

      • Anonyymi

        Niin.... lapsetkin kopioidaan jos sitä tarkoitit. Laitetaan pippeli puppeliin, se on kopiointia. Oletko koskaan sitä harrastanut kun vaikutat että poikuus vielä tallella. Keräät koiran paskatkin kadulta.


    • Poikamies olen, ja poikuus on tallella. Kerran nuorna meinattiin naapurin höppäsadaaadsssssssssssssssssssssssnä Alman kanssa mutta se siihen kun äitinsä tuli kaupasta.

    • Anonyymi

      Mites tää liittyy palstan aiheeseen?

      • Anonyymi

        "älykkäät ihmiset" kyllä se keskustaan liittyy. Et vain osaa sitä kun et ole älykäs.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "älykkäät ihmiset" kyllä se keskustaan liittyy. Et vain osaa sitä kun et ole älykäs.

        Pankkopojuko itse muka älykäs?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pankkopojuko itse muka älykäs?

        Jos Pankkolängvitsiä taerkoitat on punikki, tuskin punikeille nyt älyä annettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos Pankkolängvitsiä taerkoitat on punikki, tuskin punikeille nyt älyä annettu.

        Huomaakohan pankkölängvitsi kun yksi kirjai liikana ? ja tätä vähänä peräti kaksi.


      • Anonyymi

        UKK sanoi: "Järki ja tukka eivät kasva samassa päässä."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos Pankkolängvitsiä taerkoitat on punikki, tuskin punikeille nyt älyä annettu.

        Kuulostaa natsistiselta puheelta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      254
      2232
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      6
      1352
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1022
    5. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      983
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      89
      952
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      872
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      51
      766
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      273
      704
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      701
    Aihe