On se kumma että jos palkkapäivä osuu viikonlopulle, niin pankki ei maksa sitä asiakkaalle muuten kuin seuraavana arkipäivänä.
Millä oikeudella pankki niin tekee? Kyllä heille raha kelpaa, työnantaja joutuu tilittämään palkat jo hyvissä ajoin ennen palkkapäivää pankkiin, jossa ne on pankin käytössä koko viikonlopun ajan.
Sitä paitsi, aiemmin palkka oli tilillä hyvin pian keskiyöllä vuorokauden vaihtumisen jälkeen palkkapäivänä. Ei ole enää. Nyt sitä saa odottaa aamuun asti.
Palkka pitäisi olla palkansaajan käytössä heti kun vuorokausi vaihtuu. Ei vaan ole.
Pankit keplottelee asiakkaan rahoilla
10
168
Vastaukset
- Anonyymi
Maija Allanen voisi tietää. Asiantuntija titteli.
- Anonyymi
'On se kumma että jos palkkapäivä osuu viikonlopulle, niin pankki ei maksa sitä asiakkaalle muuten kuin seuraavana arkipäivänä.'
Jos palkkapäivä on viikonlopuna, sen tulisi aikaistua pe / pankkipäivään ennen viikonloppua / pyhäpäiviä. Target2 maksut tileillä pankkipäivänä joskus 0400 - 0600 alkaen jos oikeaoppisesti maksettu ajoissa. - Anonyymi
Jos palkkapäivä osuu viikonloppuun, niin sen saa jo edellisenä arkipäivänä. Muuten se on maksajan pään ongelma.
- Anonyymi
Jep. Palkka tulee perjantaina, jos maksupäivä osuu viikonlopulle. Tuet taas tulevat maanantaina.
- Anonyymi
"Tuet taas tulevat maanantaina."
Höpsis. Aika moni Kelan tuki tulee kyllä jo edeltävänä pankkipäivänä, jos virallinen maksupäivä on viikonloppuna.
Tällaisia ovat eläkkeensaajan asumistuki (päinvastoin kuin yleinen asumistuki), kansaneläke, eläkettä saavan hoitotuki, vammaistuet, takuueläke, perhe-eläkkeet (lesken- ja lapseneläke) ja lapsikorotus, lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki, elatustuki ja -apu sekä lapsilisä.
Seuraavana pankkipäivänä maksettavia ovat yleinen asumistuki, sairauspäivä-, tartuntapäivä- ja kuntoutusraha, äitiys-, isiis- ja vanhempainraha, opintoraha asumislisineen, työttömyysetuudet ja perustoimeentulotuki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tuet taas tulevat maanantaina."
Höpsis. Aika moni Kelan tuki tulee kyllä jo edeltävänä pankkipäivänä, jos virallinen maksupäivä on viikonloppuna.
Tällaisia ovat eläkkeensaajan asumistuki (päinvastoin kuin yleinen asumistuki), kansaneläke, eläkettä saavan hoitotuki, vammaistuet, takuueläke, perhe-eläkkeet (lesken- ja lapseneläke) ja lapsikorotus, lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki, elatustuki ja -apu sekä lapsilisä.
Seuraavana pankkipäivänä maksettavia ovat yleinen asumistuki, sairauspäivä-, tartuntapäivä- ja kuntoutusraha, äitiys-, isiis- ja vanhempainraha, opintoraha asumislisineen, työttömyysetuudet ja perustoimeentulotuki.Mitään asumistukea ei pidä maksaa suoraan edunsaajan tilille vaan vuokranantajalle. Kun etuuden saajan etuus menee oikealle saajalle suoraan niin sen maksupäivällä ja vuokran maksan maksupäivällä ei ole nöpönuuksa tarkkuutta kunhan tukea saava hoitaa omavastuuosuuden asiallisella ajalla. Huoneenvuokralaissa on säädetty vuoranmaksupäiväksi kuukauden toisen kalenteripäivän tai sen osuessa viikonlopuksi tai pyhäksi niin sitä seuraavalle ensimmäiselle arkipäiville. Samassa myös on säädetty ettei muutamien päivien viivästys yleisestikään ole syy antaa huomautusta. No, jokainen saa miettiä itsekseen mitä viivästys on! Itse vuokralla ilman omaa syytä olevana tuen saajana olen maksanut omavastuuosuuden jopa viikonloppuisin lain mukaan toisena päivänä koska sille on syy. Jos toinen päivä on esim. maanantai, niin mielestäni maksun viivästys perjantaille menee jo yli oleellisen. Ehkä sen kestää jos maksaa tiistaina. Olen joutunut lukemaan huoneenvuokralakia tarkkaan ja väitän tietäväni oleellisia asioita mm vuokrasopimuksen purkamisesta ja häädöstä. Kannattaa olla kuitenkin olla tarkkana maksuissa sillä ”käsinsyötetty ” maksu välittyy saajalle hyvinkin realisikaisesti ja tietyt kirjanpitäjät seuraavat ja laskevat saataviaan tarkkaan.
Niille jotka alkavat nipottamaan maksuajankohdasta tiedoksi että katsovat maksun arkistotunnusta kaks sisältää suorituksen jättöpäivän. Arkistotunnus alkaa laskun talketuspäivämäärällä. Myös laskun maksaja voi tsekata maksun siitä ja se näkyy kaikissa liikkeissä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitään asumistukea ei pidä maksaa suoraan edunsaajan tilille vaan vuokranantajalle. Kun etuuden saajan etuus menee oikealle saajalle suoraan niin sen maksupäivällä ja vuokran maksan maksupäivällä ei ole nöpönuuksa tarkkuutta kunhan tukea saava hoitaa omavastuuosuuden asiallisella ajalla. Huoneenvuokralaissa on säädetty vuoranmaksupäiväksi kuukauden toisen kalenteripäivän tai sen osuessa viikonlopuksi tai pyhäksi niin sitä seuraavalle ensimmäiselle arkipäiville. Samassa myös on säädetty ettei muutamien päivien viivästys yleisestikään ole syy antaa huomautusta. No, jokainen saa miettiä itsekseen mitä viivästys on! Itse vuokralla ilman omaa syytä olevana tuen saajana olen maksanut omavastuuosuuden jopa viikonloppuisin lain mukaan toisena päivänä koska sille on syy. Jos toinen päivä on esim. maanantai, niin mielestäni maksun viivästys perjantaille menee jo yli oleellisen. Ehkä sen kestää jos maksaa tiistaina. Olen joutunut lukemaan huoneenvuokralakia tarkkaan ja väitän tietäväni oleellisia asioita mm vuokrasopimuksen purkamisesta ja häädöstä. Kannattaa olla kuitenkin olla tarkkana maksuissa sillä ”käsinsyötetty ” maksu välittyy saajalle hyvinkin realisikaisesti ja tietyt kirjanpitäjät seuraavat ja laskevat saataviaan tarkkaan.
Niille jotka alkavat nipottamaan maksuajankohdasta tiedoksi että katsovat maksun arkistotunnusta kaks sisältää suorituksen jättöpäivän. Arkistotunnus alkaa laskun talketuspäivämäärällä. Myös laskun maksaja voi tsekata maksun siitä ja se näkyy kaikissa liikkeissä."Kannattaa olla kuitenkin olla tarkkana maksuissa sillä ”käsinsyötetty ” maksu välittyy saajalle hyvinkin realisikaisesti ja tietyt kirjanpitäjät seuraavat ja laskevat saataviaan tarkkaan."
Tämän minäkin olen huomannut Osuuspankissa. Käsin syötetty on vastaanottajalla heti, mutta e-lasku ja ennakolta syötetty maksupalvelumaksu kestävät päivän. Sillä ei tosin ole merkitystä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kannattaa olla kuitenkin olla tarkkana maksuissa sillä ”käsinsyötetty ” maksu välittyy saajalle hyvinkin realisikaisesti ja tietyt kirjanpitäjät seuraavat ja laskevat saataviaan tarkkaan."
Tämän minäkin olen huomannut Osuuspankissa. Käsin syötetty on vastaanottajalla heti, mutta e-lasku ja ennakolta syötetty maksupalvelumaksu kestävät päivän. Sillä ei tosin ole merkitystä.E-laskutkin voi muuttaa käsin toiselle päivälle ja se arkistonumero kertoo sen milloin maksaja on laskun laittanut maksuun ensimmäisen kerran.
Mutta laissa on kohtuullisuus maininta. Vaikka maksupäivä on kuun toinen päivä, niin muutaman päivän myöhästyminen säännöllisestikkään ei ole rangaistava. Jos lasku on kymmenen päivää myöhässä niin maksajan on opeteltava kirjanpitoa ja asioiten tärkeysjärjestystä. Asumiskulut on prioriteetissä ykkösenä ja niihin on oltava aina rahaa!
- Anonyymi
Danske Bankin suomen sivuliike lopetetaan kannattavuussyistä.
- Anonyymi
En ole huomannut tuollaista uutista missään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190