Vaikken nyt mikään SDP fani, kuten monet täällä, jossa pitää mustakin esittää valkoisena. Mutta annan suuren arvon asioiden hoidolle silloin kun ne menee asiat edellä, ja eräs monista on juuri mainittu ministeri Aki Lindeen, joka vielä paripäivän puolikkaan on ministerinä kun Kiuru palaa äitiyslomalta. Onnea sinnekkin pienen uuden tulokkaan tulosta, joka varmasti se maailman rakkain. Näin oli Yliväpeli Orhosellakin aikanaan kun rouva Yliväpelin kanssa oikein onnesta hyräiltiin ensimmäisen lasten syntnnyttyä, sitä jatkettiin monillakin sitten, ja nyt olemme siitä ikionnellsia kun heitä tapaamme, ja varsinkin polvea alaspäin joita saamme aina silloin tällöin iloksemme pitkäksikin aikaa. Kun lentäneet pesästä, niin tapaamiset on aina ilon hetkiä.
Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén uskoo toissapäivänä maanantaina saavutetun sovun hoitajajärjestöjen Tehyn ja SuPerin ja työnantajapuolen Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien KT:n työkiistaan lisäävän hoitoalojen vetovoimaa.
Aki Lindén ei usko hoitajien palkankorotusten johtavan suureen sopeuttamispaineeseen: ”Auttaa hoitajapulaan”
Hoitajien palkkasopuun on arvioitu mukaan niin sanottuja palkkaharmonisaatiorahoja, jotka on jo budjetoitu lähivuosille. Näin työkiistan ratkeamista kommentoi perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén (sd). STM puolestaan ei allekirjoita kiistan aikana esitettyjä väitteitä joukkopaosta hoitoalalta.
Aki Lindeen yksi ministereistä jolla kokemusta alastaan muita enemmän.
Aate ei noussut pintaan toimissaan niinkään kun monesti tapana näissä kiemuroissa.
Sen on meidän kaikkien etukun hoitajat on juuri siellä mihin koulutuksensa saaneet, eikä Ayjohtajien armoilla hakemassa huikapaloja joita ei nyt niin tullutkaan loppujenlopuksi, hyvä normaali korotus jolla Ayjohtajien vouhkaaminen loppui
ja hyvienkin ihmisten manipulointi sai päätöksen.
Annan arvon Aki Lindeenille
5
123
Vastaukset
- Anonyymi
Erittäin hyvä kannanotto herra Yliväpeli.
- Anonyymi
Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?
Keskustan palsta on tarkoitettu keskusteluun Suomen Keskustaan liittyvistä asioista.- Anonyymi
Hoitajat, ja asioidensa hoito ministeriltä, koitappa miettiä, aikaa ylihuomiseen.
Jos et sittenkään tajua olet väärällä palstalla.
- Anonyymi
Ayjohtajien vouhkaaminen loppui
ja hyvienkin ihmisten manipulointi sai päätöksen. - Anonyymi
Aki Linden käy esimerkiksi asiallisesta poliitikosta kenelle tahansa.
Ja erityisesti tukiaiskepuleille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 952143
- 1291398
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231350Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291308- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371028- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56904- 122787
- 82776