Vaikken nyt mikään SDP fani, kuten monet täällä, jossa pitää mustakin esittää valkoisena. Mutta annan suuren arvon asioiden hoidolle silloin kun ne menee asiat edellä, ja eräs monista on juuri mainittu ministeri Aki Lindeen, joka vielä paripäivän puolikkaan on ministerinä kun Kiuru palaa äitiyslomalta. Onnea sinnekkin pienen uuden tulokkaan tulosta, joka varmasti se maailman rakkain. Näin oli Yliväpeli Orhosellakin aikanaan kun rouva Yliväpelin kanssa oikein onnesta hyräiltiin ensimmäisen lasten syntnnyttyä, sitä jatkettiin monillakin sitten, ja nyt olemme siitä ikionnellsia kun heitä tapaamme, ja varsinkin polvea alaspäin joita saamme aina silloin tällöin iloksemme pitkäksikin aikaa. Kun lentäneet pesästä, niin tapaamiset on aina ilon hetkiä.
Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén uskoo toissapäivänä maanantaina saavutetun sovun hoitajajärjestöjen Tehyn ja SuPerin ja työnantajapuolen Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien KT:n työkiistaan lisäävän hoitoalojen vetovoimaa.
Aki Lindén ei usko hoitajien palkankorotusten johtavan suureen sopeuttamispaineeseen: ”Auttaa hoitajapulaan”
Hoitajien palkkasopuun on arvioitu mukaan niin sanottuja palkkaharmonisaatiorahoja, jotka on jo budjetoitu lähivuosille. Näin työkiistan ratkeamista kommentoi perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén (sd). STM puolestaan ei allekirjoita kiistan aikana esitettyjä väitteitä joukkopaosta hoitoalalta.
Aki Lindeen yksi ministereistä jolla kokemusta alastaan muita enemmän.
Aate ei noussut pintaan toimissaan niinkään kun monesti tapana näissä kiemuroissa.
Sen on meidän kaikkien etukun hoitajat on juuri siellä mihin koulutuksensa saaneet, eikä Ayjohtajien armoilla hakemassa huikapaloja joita ei nyt niin tullutkaan loppujenlopuksi, hyvä normaali korotus jolla Ayjohtajien vouhkaaminen loppui
ja hyvienkin ihmisten manipulointi sai päätöksen.
Annan arvon Aki Lindeenille
5
189
Vastaukset 5
- Anonyymi
Erittäin hyvä kannanotto herra Yliväpeli.
- Anonyymi
Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?
Keskustan palsta on tarkoitettu keskusteluun Suomen Keskustaan liittyvistä asioista.- Anonyymi
Hoitajat, ja asioidensa hoito ministeriltä, koitappa miettiä, aikaa ylihuomiseen.
Jos et sittenkään tajua olet väärällä palstalla.
- Anonyymi
Ayjohtajien vouhkaaminen loppui
ja hyvienkin ihmisten manipulointi sai päätöksen. - Anonyymi
Aki Linden käy esimerkiksi asiallisesta poliitikosta kenelle tahansa.
Ja erityisesti tukiaiskepuleille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS561784Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13820Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41688Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke41656- 42611
- 80596
- 47584
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29526- 42489
