Vihreät entisiä natseja DDR loi vihreät

Vihreät perustettiin hyvin merkillisissä puitteissa
Me jokainen saamme itse valita suuntamme, sitä ei sallita esim. Iranissa, jos sanot pappisvaltaa vastaan, voi olla vaikka hengenlähtö, vankilaa kuitenkin. Myöskään monen toverin Neuvostoliitto DDR ei ollut niin kaikille ihmis ystävällinen. Putkaa, linnaa ja vankilaa tuli herkästi jos soimasi kommunistijohtoa. Jos halu vapaamaan länteen, oli kommunistijohdolta rajaviranomaisille vaikka ampua selkään vapauden kaipuussa rajan ylittäjille. Meillä Suomessa kuten pohjoismaissa yleensä on nämä asiat hyvällä tolalla, meillä on vakaa ihmisarvo jota tulee kunnioittaa, edes valittu Valtakunnan syyttäjä ei saanut sitä horjutettua Neukku mallisilla syytöksillään, joita kaivoi jopa väärin lausuttuna 15 vuoden takaa ex sisäministeristäkin. Vihreät aikanaan perustettiin mm Natsi johtajaa mukanaan, ja tämäkin syyttäjän syytökset passaa siihen DDR suuntaan hyvin.

Vihreän aatteen idea on kotoisin Moskovasta ja sen syntypaikka on Itä-Saksa 1980-luvun alussa. Vihreys keksittiin hajottamaan Länsi-Saksan yhteiskuntaa.
-Kansallissosialismi on tyypillisesti luokiteltu äärioikeistolaiseksi politiikaksi. Aate käsittää kuitenkin sekä vasemmistolaisiksi että oikeistolaisiksi miellettyjä elementtejä. Vasemmistolaisia elementtejä ovat sääntelevä valtiovalta.
Tälläkin hetkellä puolueen eduskuntaryhmässä istuu muuan Satu Hassi, joka on entinen 70-luvun taistolainen. En ole huomannut enää vähään aikaan kovin monen tätäkään paheksuneen, vaikka taistolaiset edustivat pohjimmiltaan lähes samaa kuin uusnatsit. Siinä Hassin joukot tavoittelivat aikanaan jonkin sortin neuvosto-Suomea.

Vihreät entisiä natseja
Tätä volokuvaa pelkää kaikki Vihreät ja vasemmistolaiset koko maailmassa ja haluavat tuhota sen.
Moni vanhempi väki muistaa että maailman ensimmäinen Vihreä puolue perustettiin juuri Saksassa. Entisten Natsien ja äärivasemmistolaisten toimesta.
http://mikkopaunio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/259029-valokuva-jonka-maailman-vihreat-haluaisivat-havittaa

Tälläkin hetkellä puolueen eduskuntaryhmässä istuu muuan Satu Hassi, joka on entinen 70-luvun taistolainen. -taistolaiset edustivat pohjimmiltaan lähes samaa kuin uusnatsit. Siinä Hassin joukot tavoittelivat aikanaan jonkin sortin neuvosto-Suomea.

Vihreät ja äärioikeisto on hyvin liki toisiaan.

Saksan Die Grune Partei (Vihreät) perustettiin Offenbachissa vuonna 1979. Sen perustivat karkeasti ottaen kaksi poliittista ryhmää: 1) marxismiin pettyneet äärivasemmistoTälläkin hetkellä puolueen eduskuntaryhmässä istuu muuan Satu Hassi, joka on entinen 70-luvun taistolainen. -taistolaiset edustivat pohjimmiltaan lähes samaa kuin uusnatsit. Siinä Hassin joukot tavoittelivat aikanaan jonkin sortin neuvosto-Suomea.

Vihreät ja äärioikeisto on hyvin liki toisiaan.

Saksan Die Grune Partei (Vihreät) perustettiin Offenbachissa vuonna 1979. Sen perustivat karkeasti ottaen kaksi poliittista ryhmää: 1) marxismiin pettyneet äärivasemmistolaiset ja 2) vanhat natsit.

Heillä oli runsaasti yhteisiä tavoitteita: antiamerikkalaisuus, ydinvoiman vastaisuus, antikonsumerismi, auringon palvonta, vaihtoehtoinen lääketiede, vaihtoehtoinen "tiede", kemikaali- ja säteilyhysterian lietsonta ym. ym.
laiset ja 2) vanhat natsit.

Heillä oli runsaasti yhteisiä tavoitteita: antiamerikkalaisuus, ydinvoiman vastaisuus, antikonsumerismi, auringon palvonta, vaihtoehtoinen lääketiede, vaihtoehtoinen "tiede", kemikaali- ja säteilyhysterian lietsonta ym. ym.

10

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No miksikäs Suomessa natsit pitävät majaansa oikeistopopulistipuolueissa?

    • Anonyymi

      Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?

    • Anonyymi

      Varsin tyypillinen "keskustelu" Suomen Keskustan palstalla.

      Ei sanaakaan Suomen Keskustasta.

    • Anonyymi

      Sehän on selvä. Katsokaas Oharin pärstää, vaalea versio itse Aatusta vain viikset puuttuu. Sama fanaattinen katse ja olemus

    • Anonyymi

      Aatu osa vihreitä. Arka asia kun jo poistettiin.

    • Anonyymi

      DDR on natsi-Saksan jatke eli molemmat ovat valtiososialistisia diktatuureja

      kansanauto Volkswagen jne eli sana Volk (natsi-Saksa) korvattiin sanalla Volkseigene (kansan eli kommunistien oma) kuten VEB (DDR) kansanomistama laitos

    • Anonyymi

      Kansallissosialisteja.

    • Anonyymi

      Onkin sulla kaikki hyvin, tunnut kovin sekaiselta ja harhaiselta.

    • Anonyymi

      Kovin on aloittajalla aatteet sekaisin, jos sosialistisessa DDR:ssä olivat äärioikeistolaiset natsit vallassa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5079
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4027
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3579
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2699
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1853
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1777
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1650
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1468
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe