Vihreät entisiä natseja DDR loi vihreät

Vihreät perustettiin hyvin merkillisissä puitteissa
Me jokainen saamme itse valita suuntamme, sitä ei sallita esim. Iranissa, jos sanot pappisvaltaa vastaan, voi olla vaikka hengenlähtö, vankilaa kuitenkin. Myöskään monen toverin Neuvostoliitto DDR ei ollut niin kaikille ihmis ystävällinen. Putkaa, linnaa ja vankilaa tuli herkästi jos soimasi kommunistijohtoa. Jos halu vapaamaan länteen, oli kommunistijohdolta rajaviranomaisille vaikka ampua selkään vapauden kaipuussa rajan ylittäjille. Meillä Suomessa kuten pohjoismaissa yleensä on nämä asiat hyvällä tolalla, meillä on vakaa ihmisarvo jota tulee kunnioittaa, edes valittu Valtakunnan syyttäjä ei saanut sitä horjutettua Neukku mallisilla syytöksillään, joita kaivoi jopa väärin lausuttuna 15 vuoden takaa ex sisäministeristäkin. Vihreät aikanaan perustettiin mm Natsi johtajaa mukanaan, ja tämäkin syyttäjän syytökset passaa siihen DDR suuntaan hyvin.

Vihreän aatteen idea on kotoisin Moskovasta ja sen syntypaikka on Itä-Saksa 1980-luvun alussa. Vihreys keksittiin hajottamaan Länsi-Saksan yhteiskuntaa.
-Kansallissosialismi on tyypillisesti luokiteltu äärioikeistolaiseksi politiikaksi. Aate käsittää kuitenkin sekä vasemmistolaisiksi että oikeistolaisiksi miellettyjä elementtejä. Vasemmistolaisia elementtejä ovat sääntelevä valtiovalta.
Tälläkin hetkellä puolueen eduskuntaryhmässä istuu muuan Satu Hassi, joka on entinen 70-luvun taistolainen. En ole huomannut enää vähään aikaan kovin monen tätäkään paheksuneen, vaikka taistolaiset edustivat pohjimmiltaan lähes samaa kuin uusnatsit. Siinä Hassin joukot tavoittelivat aikanaan jonkin sortin neuvosto-Suomea.

Vihreät entisiä natseja
Tätä volokuvaa pelkää kaikki Vihreät ja vasemmistolaiset koko maailmassa ja haluavat tuhota sen.
Moni vanhempi väki muistaa että maailman ensimmäinen Vihreä puolue perustettiin juuri Saksassa. Entisten Natsien ja äärivasemmistolaisten toimesta.
http://mikkopaunio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/259029-valokuva-jonka-maailman-vihreat-haluaisivat-havittaa

Tälläkin hetkellä puolueen eduskuntaryhmässä istuu muuan Satu Hassi, joka on entinen 70-luvun taistolainen. -taistolaiset edustivat pohjimmiltaan lähes samaa kuin uusnatsit. Siinä Hassin joukot tavoittelivat aikanaan jonkin sortin neuvosto-Suomea.

Vihreät ja äärioikeisto on hyvin liki toisiaan.

Saksan Die Grune Partei (Vihreät) perustettiin Offenbachissa vuonna 1979. Sen perustivat karkeasti ottaen kaksi poliittista ryhmää: 1) marxismiin pettyneet äärivasemmistoTälläkin hetkellä puolueen eduskuntaryhmässä istuu muuan Satu Hassi, joka on entinen 70-luvun taistolainen. -taistolaiset edustivat pohjimmiltaan lähes samaa kuin uusnatsit. Siinä Hassin joukot tavoittelivat aikanaan jonkin sortin neuvosto-Suomea.

Vihreät ja äärioikeisto on hyvin liki toisiaan.

Saksan Die Grune Partei (Vihreät) perustettiin Offenbachissa vuonna 1979. Sen perustivat karkeasti ottaen kaksi poliittista ryhmää: 1) marxismiin pettyneet äärivasemmistolaiset ja 2) vanhat natsit.

Heillä oli runsaasti yhteisiä tavoitteita: antiamerikkalaisuus, ydinvoiman vastaisuus, antikonsumerismi, auringon palvonta, vaihtoehtoinen lääketiede, vaihtoehtoinen "tiede", kemikaali- ja säteilyhysterian lietsonta ym. ym.
laiset ja 2) vanhat natsit.

Heillä oli runsaasti yhteisiä tavoitteita: antiamerikkalaisuus, ydinvoiman vastaisuus, antikonsumerismi, auringon palvonta, vaihtoehtoinen lääketiede, vaihtoehtoinen "tiede", kemikaali- ja säteilyhysterian lietsonta ym. ym.

10

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No miksikäs Suomessa natsit pitävät majaansa oikeistopopulistipuolueissa?

    • Anonyymi

      Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?

    • Anonyymi

      Varsin tyypillinen "keskustelu" Suomen Keskustan palstalla.

      Ei sanaakaan Suomen Keskustasta.

    • Anonyymi

      Sehän on selvä. Katsokaas Oharin pärstää, vaalea versio itse Aatusta vain viikset puuttuu. Sama fanaattinen katse ja olemus

    • Anonyymi

      Aatu osa vihreitä. Arka asia kun jo poistettiin.

    • Anonyymi

      DDR on natsi-Saksan jatke eli molemmat ovat valtiososialistisia diktatuureja

      kansanauto Volkswagen jne eli sana Volk (natsi-Saksa) korvattiin sanalla Volkseigene (kansan eli kommunistien oma) kuten VEB (DDR) kansanomistama laitos

    • Anonyymi

      Kansallissosialisteja.

    • Anonyymi

      Onkin sulla kaikki hyvin, tunnut kovin sekaiselta ja harhaiselta.

    • Anonyymi

      Kovin on aloittajalla aatteet sekaisin, jos sosialistisessa DDR:ssä olivat äärioikeistolaiset natsit vallassa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      656
      5550
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      21
      2427
    3. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      255
      1705
    4. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      114
      1667
    5. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      93
      1507
    6. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      23
      1436
    7. Näin sinusta taas unta!

      Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly
      Ikävä
      11
      1247
    8. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Maailman menoa
      335
      1210
    9. Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa

      Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin
      NATO
      329
      1208
    10. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      68
      1205
    Aihe