Venäjä motitetaan jokia hyväksi käyttäen

Venäjää uhkaa "suurin joukkoantautuminen sitten toisen maailmansodan"
Ukrainan vastahyökkäys Hersonissa etenee. Venäjän kohtaloa alueella määrittää lähinnä viimeinen toiminnassa oleva huoltosilta.
Asiantuntijoiden mukaan suurin huolenaihe liittynee Venäjän joukkojen huoltoyhteyksiin Dnipro-joella, jossa Ukraina on järjestelmällisesti tuhonnut suurimman osan alueen silloista. Pääsy joen itäpuolelle onnistuu toistaiseksi enää niin ikään pahasti tuhoutunutta Nova Kah’ovkan siltaa myöden.

Kenraalimajuri evp. Pekka Toveri kertoo uskovansa venäläisten taistelukyvyn pian romahtavan alueella huoltoyhteyksien tyrehtyessä.
– Nämä joen länsipuolella olevat yli 20 venäläistä pataljoonaa vaatisivat noin 400–500 kuorma-autollista huoltoa päivässä. Näitä he eivät ole saaneet enää vähään aikaan, Toveri arvioi.
– Jos nyt kaikki loputkin huoltoyhteydet menetetään, eikä ammuksia, polttoainetta tai ruokaa ole, niin ei sitä sotaa kovin pitkään käydä.

Operatiivisen menetyksen lisäksi sillan menettämisellä olisi eittämättä myös psykologinen vaikutus.
– Jos joukot ollaan saarrettu jokeen kiinni ja huoltoa ei ole, niin kyllähän se syö sitä joukon taisteluhenkeä, Toveri toteaa.
Ukraina puolestaan on kenraahttps://www.iltalehti.fi/villeranta/a/d642d471-bfd6-426d-8dd1-d10f64a50820limajurin mukaan jo pitkään pyrkinyt kuluttamaan Venäjällä kalustoa, jonka ansiosta mahdollisesti joen toiselle puolelle hankitut varastotkin ehtynevät ennen pitkää.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2864e04e-58cf-4dc6-8f3e-e518b313600d

Yliäpeli Orhosen sratekinen käsitys on, että se oli siinä pian tämän diktaattorin valta.
Suojan on tehnyt luotettavilla joukoillaan itselleen, mutta se ei sitten riitä kun alkaa sisällä rytiseen.
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/41ecbd41-b0de-473e-a3e5-42f76fbe2959

Meillä Nato este imaami Erdoganissa. Haluaa hänkin olla keisarin sijainen.
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/d642d471-bfd6-426d-8dd1-d10f64a50820

3

1478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sääntöjen vastainen avaus...jälleen kerran 🥱🥱

      Minkä ihmeen takia sinun pitää eri nikeillä/anonyyminä häiriköidä joka toista s24 palstaa niiden aiheisiin kuulumattomilla avauksilla pommittaen kaikki lukemasi lehtiartikkelit niiden mukana jotta voit inttää niistä sivupersooniesi kanssa??

      • Anonyymi

        Joka toiselle kuoppaa kaivaa, ja joka toiselle ei.
        Kommaria harmittaa kun Venäjän häviötä tuodaan esille.


    • Anonyymi

      Jatkuvasti palstalla on pelkkää paskanheittoa, joka ei liity mitenkään Suomen Keskustaan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      274
      5155
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4321
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      94
      3645
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2729
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1999
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      117
      1771
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1511
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      149
      1084
    Aihe