Persut menettävät kansanedustajapaikkoja

Persut saavat rökäletappion seuraavissa eduskuntavaaleissa. Näin kertovat viimeisten galluppien valossa tehdyt laskelmat. Ja persuillehan annetaan tunnetusti gallupeilla massiivista vetoapua vaaleista toiseen, eli persujen todellinen kannatus on paljon alhaisempi mitä gallupit lupaavat.
Suurin voittaja tulee olemaan kokoomus joka on saamassa 54 kansanedustajapaikkaa (nyt 38). Vuosikymmenten jälkeen Suomeen saadaan jälleen edes yksi suuri puolue, kokoomus. Pitkään puoluekartalla on ollut vain keskisuuria ja pieniä sirpalepuolueita.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ec6a4e9b-ce8e-4051-8830-a104c1161069
28125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Tyypillinen IL:n artikkeli aivottomuuksineen kuten esim. Kurvisen povaaminen isoksi nimeksi tulevissa eduskuntavaaleissa ja todennäköiseksi tippujaksi 🤣🤣

Äänestä
  • Se, että Kurvinen on iso nimi tulevissa vaaleissa kertoo kaiken alennustilasta missä keskusta on (ehdokaskato). Asiaa ei auta yhtään se, että maakuntien hillotolpat vie paljon keskustan niitä todellisia isoja nimiä joihin Kurvinen ei todellakaan lukeudu.

    IL:lle aika tyypillinen "politiikan asiantuntijan" artikkeli ei puuttunut kuin miten Väyrynen on keskustan tuho Kärnä tuo pelastuksen halleluja todellisuuden ollessa päinvastainen.

    Äänestä

  • Mikä huvittaa, sekö että media ei pidä PS oikeistopuolueena vaikka ajavat sitä, kaikki sataa Kokoomusen laariin. Purra raukan kiele on aivan ruskea Orpon hanurin nuolemisesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Se, että Kurvinen on iso nimi tulevissa vaaleissa kertoo kaiken alennustilasta missä keskusta on (ehdokaskato). Asiaa ei auta yhtään se, että maakuntien hillotolpat vie paljon keskustan niitä todellisia isoja nimiä joihin Kurvinen ei todellakaan lukeudu.

    IL:lle aika tyypillinen "politiikan asiantuntijan" artikkeli ei puuttunut kuin miten Väyrynen on keskustan tuho Kärnä tuo pelastuksen halleluja todellisuuden ollessa päinvastainen.

    🤣🤣 Nyt Persu ei usko IL lehteen.
    Oikestolehti kun kirjoittaa Sannasta liuta Persuja lukee samalla kun hiplaa pippeliään.

    Äänestä

  • Putte possu on kyllä koominen hahmo. Persuilta löytyy joka lähtöön.

    Äänestä

vaalitulos on hyvin, hyvin kaukana nykyennusteesta joten....hoh hoijjaa 🥱

Äänestä
  • Demareiden kannatusta käydään kysymässä vastaanottokeskuksista ja suljetuilta osastoilta, myös vankiloissa paljon kavaltajia.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Demareiden kannatusta käydään kysymässä vastaanottokeskuksista ja suljetuilta osastoilta, myös vankiloissa paljon kavaltajia.

    Ainasanonut että osa Persuita erittäin lapsellisia. Tämäkään kirjoitus ei mitenkään todista käsitystäni vääräksi.

    Äänestä

  • Ja kepu juhlii "torjuntavoittoa" kun sen vaalit menee taas häidän osaltaan penkin alle mm. Saarikon juhliessa tippa linssissä valtaisaa, noin 15%:n surkeaakin surkeampaa vaalitulosta 🤣🤣🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ja kepu juhlii "torjuntavoittoa" kun sen vaalit menee taas häidän osaltaan penkin alle mm. Saarikon juhliessa tippa linssissä valtaisaa, noin 15%:n surkeaakin surkeampaa vaalitulosta 🤣🤣🤣

    Ja valtamedia peesaa edellistä kuten kävi viime kerrallakin keskustan tehdessä historiallisen heikon vaalituloksen vuosikymmeniin persujen dissaamisineen niiden tehdessä huomattavan hyvä vaalitulos 🥱

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Demareiden kannatusta käydään kysymässä vastaanottokeskuksista ja suljetuilta osastoilta, myös vankiloissa paljon kavaltajia.

    Ei noitakaan keskuksia olisi noin paljon, ellei Persut olisi ottanut 35 000 orpolasta.

    Äänestä

  • Enemmän ihmettelen,🤔 onko Suomessa rikkaita enemmän kuin duunareita.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ei noitakaan keskuksia olisi noin paljon, ellei Persut olisi ottanut 35 000 orpolasta.

    Oli se sellainen mamuimuri se Soini että...

    Äänestä

heHEEEEEEE kokkareiden bob-toimisto jo lähettelee vanhaa virttä jo vennamon ajoilta SMP:tä ei kannata äänestää :)

Äänestä
  • "Hän ei erittäin todennäköisesti voi saavuttaa sotilaallista voittoa...Putin ei voi käyttää ydinasetta...heittää asevelvollisia ja värvättyjä sotilaita sekä kalustomateriaalia suden suuhun, kunnes Venäjä voittaa, sotilaat loppuvat tai Putinille itselleen tapahtuu jotain...Putin syrjäytetään...Halla-aho katsoo Kremlin ja armeijan toteuttavan tämän...Ainoa ulospääsy tästä syöksykierteestä on Putinin syrjäyttäminen....Hänet lähetetään ”lomalle”, turvallisuusneuvosto ottaa kollektiivisen johdon vastuulleen. He hakevat tulitaukoa ja jonkinlaista kompromissia"

    "Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija: – En näe mitään merkkejä, että tällainen skenaario olisi toteutumassa lähitulevaisuudessa"

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    "Hän ei erittäin todennäköisesti voi saavuttaa sotilaallista voittoa...Putin ei voi käyttää ydinasetta...heittää asevelvollisia ja värvättyjä sotilaita sekä kalustomateriaalia suden suuhun, kunnes Venäjä voittaa, sotilaat loppuvat tai Putinille itselleen tapahtuu jotain...Putin syrjäytetään...Halla-aho katsoo Kremlin ja armeijan toteuttavan tämän...Ainoa ulospääsy tästä syöksykierteestä on Putinin syrjäyttäminen....Hänet lähetetään ”lomalle”, turvallisuusneuvosto ottaa kollektiivisen johdon vastuulleen. He hakevat tulitaukoa ja jonkinlaista kompromissia"

    "Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija: – En näe mitään merkkejä, että tällainen skenaario olisi toteutumassa lähitulevaisuudessa"

    😁😁😁 "Hän ei voi saavuttaa sotilaallista voittoa...Venäjä voittaa...sotilaat loppuvat tai...Putin syrjäytetään" 😁😁😁

    😁😁😁 "Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija: – En näe mitään merkkejä, että tällainen skenaario olisi toteutumassa lähitulevaisuudessa" 😁😁😁

    Äänestä

Demari on tolisko ja ymmärtämätön.

Äänestä
  • Oikeistopolitiikkaa äänestävät, joka kuuluu perinteisen ammatintekiöihin on saatanan TYHMIÄ.

    Äänestä

Aloittaja ei näy ymmärtävän,jotta gallupin tekijä tietää tarkkaan kenelle hän kyselyn laittaa.
Kuuluin joskus taloustutkimuksen kyselyiden piiriin.Vastasin kerran puoluekanta kyselyy jotta äänestäsin perussuomalaisia. Sen jälkeen ei puoluekanta kyselyjä ole tullut!!

Äänestä
  • Moni valehtelee noissa kyselyissä! Eräs kertoi aina sanovansa, että äänestää persuja vaikka ei ole mitään tarkoitusta äänestää heitä. Sanoi, että vastaa persutyyliin: kännissä ja läpällä.

    Äänestä

Ennusteen olisi voinut kysyä vaikka ennustajaeukolta. Kannastaan epävarmojen äänestäjien määrä on niin suuri, että tulokset voi muuttua melkeinpä miten vain.

Äänestä
  • Sen lisäksi, että persut menettävät varmuudella ainakin kolme paikkaa eduskuntavaaleissa, ovat persut peräti viidessä vaalipiirissä ensimmäisen putoajan paikalla. Kahdekasan persuedustajaa voi siis alkaa jo siivoilemaan eduskuntakaappejaan. Kortisto odottaa.

    Äänestä

  • Eihän se Soinikaan ymmärrä tänä päivänäkään miten Halla-aho uhrasi oman hillotolppansa puolueen eteen kun hän itse uhrasi puolueensa että saa pysyä hillotolpallaan. Mihin kaipaa takaisin tälläkin hetkellä ja valtavasti..

    Äänestä

Sehän olisi hienoa ja sitten Suomi myydään pala palata pohjavesiä myöten...kokkari nyt myy vaikka isoäitinsä kun vaan rahaa tulee. Ja tuovat tänne matuja alipalkoille ja kuvittelvat olevansa suuriakin auttajia.. sillä härskiys on valttia.

Äänestä
  • Persut on äärioikeistolainen puolue ja istuu siksi eduskunnassakin äärioikeiston lipan alla. Jos Halla-aho olisi "potkinut äärioikeistolaiset pihalle" kuten täällä eräs persuputinisti jatkuvasti väittää, eihän persupuolueessa olisi sitten enää ketään.
    Joten, yrittäkää edes hillitä tuota jatkuvaa valehteluanne äärioikeistolaiset putinistipersut.

    Äänestä

Kaipa tuon si seuraavissa vaaleissa näkköö kui käy

Äänestä
  • Seuraavaan hallitukseen pitää ottaa vaalien voittajat, eikä hävijät, kuten persut.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Seuraavaan hallitukseen pitää ottaa vaalien voittajat, eikä hävijät, kuten persut.

    Persut voi pistää jopa Marinin tiukille minimissään Saarikon joka ottaa vaaleissa turpaansa mutta on siitä huolimatta hallituksessa - KPA.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Persut saavat rökäletappion seuraavissa eduskuntavaaleissa. Näin kertovat viimeisten galluppien valossa tehdyt laskelmat. Ja persuillehan annetaan tunnetusti gallupeilla massiivista vetoapua vaaleista toiseen, eli persujen todellinen kannatus on paljon alhaisempi mitä gallupit lupaavat.
Suurin voittaja tulee olemaan kokoomus joka on saamassa 54 kansanedustajapaikkaa (nyt 38). Vuosikymmenten jälkeen Suomeen saadaan jälleen edes yksi suuri puolue, kokoomus. Pitkään puoluekartalla on ollut vain keskisuuria ja pieniä sirpalepuolueita.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ec6a4e9b-ce8e-4051-8830-a104c1161069

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu