Peukalokaasu polkupyörillä ajosta?
Olen nähnyt pari kertaa kun polkupyörällä mentiin hirmuvauhtia ja ei poljettu ollenkaan, niin missä niitä myydään?
Onko kokemuksia
7
208
Vastaukset
- Anonyymi
Sähköiset liikkumisvälineet
https://www.traficom.fi/fi/liikenne/tieliikenne/sahkoiset-liikkumisvalineet - Anonyymi
Löytyvät hakemalla sopivasti "sähköpolkupyörä" ja riittävät määreet. Huomioi tuo jo esiin tuotu linkki. Polkematta miljoonaa kulkevat "polkupyörät" eivät ole sallittuja pyöräteillä, eikä niillä saa ajaa jokamiehenoikeuksien nojalla esim. metsäpoluilla. Kyseessä on kevyt sähköajoneuvo tai mopo, johon on otettava vakuutus ja jolla ajetaan pääsääntöisesti kadulla autoliikenteen seassa.
- Anonyymi
Kyllä löytyy myös potkulautaa muistuttavia härveleitä, jotka kulkevat reilusti yli 50km/h. Ei niissä mitään rekisterikilpiä ole niissäkään. Espanjassa näin näitä meilläkin käytössä olevia mopoa muistuttavia "läskipyöräisiä" eli apinakiikulla varustettuja mopoja, meillä niissäkään ei ole rekisterikilpiä (vakuutusta), mutta Espanjassa ollaan tässäkin viisaampia, siellä ne on rekisteröity.
Kun näillä sähkö härpäkkeille ajavalle sattuu vahinko 99% pakenee paikalta, jos vaan pystyy. Kuka korvaa/maksaa heidän aiheuttamat vahingot? Aivan, vahingon kärsinyt. Tässä taas yksi nykyhallituksen ääliö päätöksistä.- Anonyymi
Päättäjät kuittasi tuon kirjaamalla lakiin suurimmaksi sallituksi ajonopeudeksi 25 km/h (joka sekin on paljon). Sitten porukka poistaa nuo nopeusrajoittimet ja kaahaavat vähintään moponopeuksilla joksi tuo laite on alunperin rakennettu. Poliisille pitäisi antaa oikeus määrätä nämä ylinopeutta kaahaavat sähkökulkineet rekisteröitäväksi aivan kuten tehdään viritetyille mopoille.
- Anonyymi
On selvät sävelet, että mikä on sallittua ja mikä ei. Mikään laki maailmassa ei kuitenkaan estä ihmisiä olemasta asennevammaisia ja toimimasta väärin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On selvät sävelet, että mikä on sallittua ja mikä ei. Mikään laki maailmassa ei kuitenkaan estä ihmisiä olemasta asennevammaisia ja toimimasta väärin.
Välillä tuntuu että sähköisten vehkeiden omistajissa on suhteellisen paljon näitä asennevammaisia. Heti kun laite on ostettu, aletaan kyselemään ohjeita rajoitusten poistoon.
- Anonyymi
Ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770