Olen ottanut lainaa ainoastaan asuntoon ja autoon.
Kaikki muut ostanut säästämällä.
Jos jokainen tekis kuin minä
9
170
Vastaukset
- Anonyymi
Sitähän saa kirjoittaa ihan mitä haluaa! Ei velassa pahaa ole kunhan ei anna sille valtaa ja sitoutuu sopimuksiin. Luottamus mahdollistaa monta asiaa eikä velkaa loputtomiin asti saa!
- Anonyymi
Työkaveri otti just 3000 lainaa kun akka halus koko perheen matkan Thaimaahan.
- Anonyymi
3000€ on pieni raha jos on muuten elämässä asiat kunnossa ja hoitaa asiat hyvin ja säännöllisesti! normaalilla työssäkäyvällä pitää kymmenen työvuoden jälkeen olla 3000€ puskurissa kokoajan ja pikkasen isomalla määrälle sellaisen kortin saa pankilta ja pankki suorastaan tarjoaa sitä. Kortin kanssa vain pitää osata olla fiksu eikä liuttaa sitä liiaksi tappiin!
- Anonyymi
Jos jokainen tekis....? Mitä sitten? Oot nyt kyl unohtanu ottaa rattaanvoitelua.
- Anonyymi
Itsellä lainaa vain asuntoon. Kymmenen vuotta maksanut lainaa, toiset kymmenen jäljellä. Asunnon arvo noussut noin 30% tänä aikana. Auton ostin samoihin aikoihin hintaan 15k€. Nyt käypä arvo noin 5k€. En koskaan ostaisi autoa kuin käteisellä.
- Anonyymi
Aika vähän sinäkin ostelisit. 15v toyotan on joku ostanut uutena. Vanhan rintamamiestalon on joku tehnyt uutena. Tee kuten haluat, mutta älä puutu muiden tekemisiin.
- Anonyymi
Jotkut ostavat jopa maitoa ja lepää luottokortilla ja maksavat kovat korot niistäkin.
Sit kun palkka tai tuki tulee menee kaikki näihin luottoihin.- Anonyymi
Ostan aina silloin tällöin luotolle.
Varsinkin elektronikkaa yms.
Luotossa on se hyvä puoli että tulee vakuutus mukana, jos vaikka kamera tai kännykkä putoaa ja rikkoutuu.
Mulla on luottoraja 4000€ ja maksuerän suuruus myös 4000€.
Eli maksan aina luoton kerralla pois niin korkoa ei tule.
Ostin myös okt ja otin 40 000€ velkaa, tosin 0 korolla joten korot eivät rassaa.
- Anonyymi
Helvetin helppo sanoa toisille miten asiat pitää olla. Tulla neuvomaan jos isä on maksanut kaiken tai vaikka itse olis vekkulissa ja saanut kaiken anteeksi. <= puhun kokemuksesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun433044Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081887Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171870Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si751561- 171474
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431358- 251300
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901289UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1021081Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1001071