Milloin ay-liikkeen paapominen loppuu ja epäoikeudenmukaisuudet korjataan
Eduskunnassa on alettu keskustelemaan seuraavan vaalikauden leikkauksista. Tuet ovat yksi tärkeistä kohteista. Asumistuki on noussut räjähdysmäisesti. Nousu on osin johtunut ammattiliittojen osinkojen verovapaudesta. Rahaa kierrätetään päättäjille!
Vuokrat ovat nousseet sitä mukaan, kun valtio on lisännyt avustusten määrää. Tämä on johtanut pahan kierteeseen, joka tulee korjata: Grynderit-ammattiliitot-vasemmistopuolueet.
Ammattiliittojen nostamat osingot on saatettava veronalaisiksi kuten muillakin.
Ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeus ei ole perusteltua. Liittyminen on vapaaehtoista. Työttömyyskassan jäsenmaksu on perusteltu vähennys. Se on tulonhankkimisvähennys. On oltava kassan jäsen, että saa ansiosidonnaisen.
Ammattiliittojen laittomien lakkojen lakkosakot on kolmenkymmenkertaistettava.
Meillä tulossa suuria muutoksia, ei näin voi elää kuin rikkaat Ayjohtajat
8
132
Vastaukset
- Anonyymi
Kuule, ääliöille riittää YTK.
Sieltä löytyy totuus.- Anonyymi
Ayliike kuin Putin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ayliike kuin Putin.
Putin olet keskenäsi.
- Anonyymi
mitäs sitä exyökkärille muuta? Samat pakkomielteet palstat vain vaihtuu missä niitä toistat.
- Anonyymi
Ammattiliitot kuin Putin olisi johdossa seilläkin. Samaa paskaa !
- Anonyymi
Presidenteilläkin on toki oma ammattiliittonsa, mutta ovat sikäli muita työläisiä vahvemmassa asemassa, että työsuhteen pituus on joka maassa perustuslaissa säädetty. Heitä ei voi irtisanoa ainakaan valtiotaloudellisilla perusteilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Presidenteilläkin on toki oma ammattiliittonsa, mutta ovat sikäli muita työläisiä vahvemmassa asemassa, että työsuhteen pituus on joka maassa perustuslaissa säädetty. Heitä ei voi irtisanoa ainakaan valtiotaloudellisilla perusteilla.
Näin pitäisi kaikkien työ turvata laki teitse, ei näin jossa hienopukuiset maaherrat tekee Ayjohtajien bisnestä taskuunsa.
- Anonyymi
Lahtarin puhetta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521837
- 621772
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p111317- 611121
- 491084
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566
