Milloin ay-liikkeen paapominen loppuu ja epäoikeudenmukaisuudet korjataan
Eduskunnassa on alettu keskustelemaan seuraavan vaalikauden leikkauksista. Tuet ovat yksi tärkeistä kohteista. Asumistuki on noussut räjähdysmäisesti. Nousu on osin johtunut ammattiliittojen osinkojen verovapaudesta. Rahaa kierrätetään päättäjille!
Vuokrat ovat nousseet sitä mukaan, kun valtio on lisännyt avustusten määrää. Tämä on johtanut pahan kierteeseen, joka tulee korjata: Grynderit-ammattiliitot-vasemmistopuolueet.
Ammattiliittojen nostamat osingot on saatettava veronalaisiksi kuten muillakin.
Ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeus ei ole perusteltua. Liittyminen on vapaaehtoista. Työttömyyskassan jäsenmaksu on perusteltu vähennys. Se on tulonhankkimisvähennys. On oltava kassan jäsen, että saa ansiosidonnaisen.
Ammattiliittojen laittomien lakkojen lakkosakot on kolmenkymmenkertaistettava.
Meillä tulossa suuria muutoksia, ei näin voi elää kuin rikkaat Ayjohtajat
8
100
Vastaukset
- Anonyymi
Kuule, ääliöille riittää YTK.
Sieltä löytyy totuus.- Anonyymi
Ayliike kuin Putin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ayliike kuin Putin.
Putin olet keskenäsi.
- Anonyymi
mitäs sitä exyökkärille muuta? Samat pakkomielteet palstat vain vaihtuu missä niitä toistat.
- Anonyymi
Ammattiliitot kuin Putin olisi johdossa seilläkin. Samaa paskaa !
- Anonyymi
Presidenteilläkin on toki oma ammattiliittonsa, mutta ovat sikäli muita työläisiä vahvemmassa asemassa, että työsuhteen pituus on joka maassa perustuslaissa säädetty. Heitä ei voi irtisanoa ainakaan valtiotaloudellisilla perusteilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Presidenteilläkin on toki oma ammattiliittonsa, mutta ovat sikäli muita työläisiä vahvemmassa asemassa, että työsuhteen pituus on joka maassa perustuslaissa säädetty. Heitä ei voi irtisanoa ainakaan valtiotaloudellisilla perusteilla.
Näin pitäisi kaikkien työ turvata laki teitse, ei näin jossa hienopukuiset maaherrat tekee Ayjohtajien bisnestä taskuunsa.
- Anonyymi
Lahtarin puhetta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422732Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423432474- 352154
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471906- 241685
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251589- 441470
- 1001429
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391385- 361176