Meillä tulossa suuria muutoksia, ei näin voi elää kuin rikkaat Ayjohtajat

Milloin ay-liikkeen paapominen loppuu ja epäoikeudenmukaisuudet korjataan
Eduskunnassa on alettu keskustelemaan seuraavan vaalikauden leikkauksista. Tuet ovat yksi tärkeistä kohteista. Asumistuki on noussut räjähdysmäisesti. Nousu on osin johtunut ammattiliittojen osinkojen verovapaudesta. Rahaa kierrätetään päättäjille!

Vuokrat ovat nousseet sitä mukaan, kun valtio on lisännyt avustusten määrää. Tämä on johtanut pahan kierteeseen, joka tulee korjata: Grynderit-ammattiliitot-vasemmistopuolueet.

Ammattiliittojen nostamat osingot on saatettava veronalaisiksi kuten muillakin.

Ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeus ei ole perusteltua. Liittyminen on vapaaehtoista. Työttömyyskassan jäsenmaksu on perusteltu vähennys. Se on tulonhankkimisvähennys. On oltava kassan jäsen, että saa ansiosidonnaisen.

Ammattiliittojen laittomien lakkojen lakkosakot on kolmenkymmenkertaistettava.

8

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuule, ääliöille riittää YTK.

      Sieltä löytyy totuus.

      • Anonyymi

        Ayliike kuin Putin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ayliike kuin Putin.

        Putin olet keskenäsi.


    • Anonyymi

      mitäs sitä exyökkärille muuta? Samat pakkomielteet palstat vain vaihtuu missä niitä toistat.

    • Anonyymi

      Ammattiliitot kuin Putin olisi johdossa seilläkin. Samaa paskaa !

      • Anonyymi

        Presidenteilläkin on toki oma ammattiliittonsa, mutta ovat sikäli muita työläisiä vahvemmassa asemassa, että työsuhteen pituus on joka maassa perustuslaissa säädetty. Heitä ei voi irtisanoa ainakaan valtiotaloudellisilla perusteilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Presidenteilläkin on toki oma ammattiliittonsa, mutta ovat sikäli muita työläisiä vahvemmassa asemassa, että työsuhteen pituus on joka maassa perustuslaissa säädetty. Heitä ei voi irtisanoa ainakaan valtiotaloudellisilla perusteilla.

        Näin pitäisi kaikkien työ turvata laki teitse, ei näin jossa hienopukuiset maaherrat tekee Ayjohtajien bisnestä taskuunsa.


      • Anonyymi

        Lahtarin puhetta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3555
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      202
      2278
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2120
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1859
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1659
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1118
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      910
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      882
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      837
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      802
    Aihe