Mateliaisaivomme pahentavat talouskriisiä

On helppo tehdä vääriä johtopäätöksiä, joita nyt punavihreät työntävät koppaamme.
Punavihreiltäpuuttuu huominen, miten asiat hoidetaan että kansa tulee toimeen kohtuullisesti. Oman energia alas-ajaminen ei ole sitä. Kun energian ottaneet politiikakseen. Malli levinnyt myös EU tasolle, joka EU kipuilee siitä. Meillä olisi mm sähkön suhteen hyvin asiat kun jo -90 luvulla oltaisiin siihen tehty oikeat johtopäätökset, joka näkyisi tähän päivään asti ja huomiseen. Vihreät saaneet niin pahaa aikaan -ettei ole tosikaan. Oikea malli olisi kieltää vihreät, tuo DDR luomus haitaksi länsimaille eritoten Länsisaksalle. Vihervassut ovat pettyneet Venäjään kun se ei tarjoa sitä kulttuurimarxilaista unelmaa jonka tarjosi Neuvostoliitto.

Vakava talouskriisi vahingoittaa lompakkoamme. Psykologia ohjaa alaspäin sitä, miten koemme kriisin.
Saamme päivittäin negatiivisia uutisia talouden tilasta ja maailmantilanteen vaikutuksesta kotitalouksien talouteen. Inflaatio, sähkön hinnat ja osakemarkkinat ovat nyt yleisiä keskustelunaiheita. Mutta mikä oli ehkä vain kotitalouskriisi, on nyt myös yrityskriisi.
Huoli on tämä odotus, että kaikki menee nyt päin helvettiä. Ei ole varmaa, että kulutus laskee, mutta pelkkä ajatuskin sen vähenemisestä saa meidät huolestumaan. Ajatuksen voima on valtava, psykologia ohjaa sitä niin, että siitä tulee alaspäin suuntautuva spiraali.

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se on Venäjä ja Putin joka aiheutti energia- ja talouskriisiä, totuus ei pala edes pitkälläsillalla.
      Suomihan on sähkössä omavarainen kun Olkiluoto 3 käynnistyy täydellä teholla, mutta siihen hintaan vaikuttaakin Saksan ostama maakaasu.

      • Anonyymi

        Omavarainen höpö höpö. Pitkä talvi tulee, tämä kesäajan omatuotanto n7000-8000 MW ei riitä talvikuukausiin enimmillään ylittää 15000 MW rajan. Ruotsi ei voi jelpata, heilläkin vajutta, Norja jos hellä vesivarastoja riittämiin. Meidän vesivarastot meni vihreitten politiikassa kuin turvekkin. Öljyllä ja kivihiilellä saadaan vähän lisää talviaikaan, nekin hyvin rajoittuneita.
        Jos laki olisi vihreitä joutuisi vastuuseen, linnaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1258
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1037
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      913
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      787
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe