Onneton ostoskaupunki, Suonenjoki

Anonyymi-ap

Kaupungin kauppatarjonta supistuu vuosi vuodelta samalla kun hintataso nousee. S Market, Tokmanni jne ovat selvästi kalliimpia kuin samat kaupat Kuopiossa jos kyseessä on muu kuin tarjoustavara. Pikkuliikeissä hintataso on järkyttävä ja kauppiaat hyödyntävät monopoliasemansa härskisti hinnoittelemalla tuotteensa jopa kaksinkertaisiksi. Itse olen siirtynyt monelta osin verkkokauppaan ja Kuopiossa käydessä takakontti tulee täynnä päivittäistavaroita. Saa bensarahat monikertaisesti. Sääliksi käyvät vanhukset, autottomat jne jotka joutuvat elättämään ylihintaisia tuotteita myyviä kauppiaita ja kauppaketjuja.

5

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      käykee suonenjoen sekatavarakaupassa . Siinä R kioskin vieressä on hyvvee ja halpaa tavaraa. Kumikengät 9 euroa. ja kestää metsätöissä toisin kui nokian kumpparit. Tosi on. Olen testannut monta kuukautta.

    • Anonyymi

      Joo kyllähän se näin on kuin aloittaja kirjoittaa, tosin onhan hinnat nousseet kaikessa viime aikoina mutta kynnys lähteä ostoksille olipa ne sitten ruokaa tai mtn muuta toiselle paikkakunnalle vaikkapa Kuopioon ei ole korkea. Merkille on tullut laitettua sjoella yrittäjien toiminta ja ei kannusta käyttämään kyllä palveluita, oma mielipiteeni on että Suonenjoen suunta on ollut pitkään huonompaan suuntaan. Ei tämä yhdellä monitoimihallilla ole paras paikka elää ja asua 😂 joka sekin on vaan nykyään tiettyjen tahojen ohjaksissa, ei kiitos.

    • Anonyymi

      Peeässän hallinnossa toimii suonenjokelaisia edustajia kuten ainakin Pentikäinen, Ruotsalainen, Soininen, Sorsa, Mitä hekin tekevät, jotta Suonenjoen marketin hinnat olisivat samat kuin Kuopiossa ? Eivät mitään. Palkkiot ja etuudet heillä on ilmeisesti sellaiset, että on paras olla hiljaa.

    • Anonyymi

      Tokmanni on pörssiyhtiö niin kuinka joku voi pitää sitä jonakin halpahallina. Kallein kauppa koko valtakunnassa.

    • Anonyymi

      Ihmettelen, ettei Suonenjoella kannata leipomo konditorio, josta saisi ostaa turetta leipää ja pullaa päivittäin. Ässän ja Koon paistopisteet ovat surkeita verrattuna vaikka Lidliin Prismaan tai city Markettiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3397
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe