Onneton ostoskaupunki, Suonenjoki

Anonyymi-ap

Kaupungin kauppatarjonta supistuu vuosi vuodelta samalla kun hintataso nousee. S Market, Tokmanni jne ovat selvästi kalliimpia kuin samat kaupat Kuopiossa jos kyseessä on muu kuin tarjoustavara. Pikkuliikeissä hintataso on järkyttävä ja kauppiaat hyödyntävät monopoliasemansa härskisti hinnoittelemalla tuotteensa jopa kaksinkertaisiksi. Itse olen siirtynyt monelta osin verkkokauppaan ja Kuopiossa käydessä takakontti tulee täynnä päivittäistavaroita. Saa bensarahat monikertaisesti. Sääliksi käyvät vanhukset, autottomat jne jotka joutuvat elättämään ylihintaisia tuotteita myyviä kauppiaita ja kauppaketjuja.

5

1052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      käykee suonenjoen sekatavarakaupassa . Siinä R kioskin vieressä on hyvvee ja halpaa tavaraa. Kumikengät 9 euroa. ja kestää metsätöissä toisin kui nokian kumpparit. Tosi on. Olen testannut monta kuukautta.

    • Anonyymi

      Joo kyllähän se näin on kuin aloittaja kirjoittaa, tosin onhan hinnat nousseet kaikessa viime aikoina mutta kynnys lähteä ostoksille olipa ne sitten ruokaa tai mtn muuta toiselle paikkakunnalle vaikkapa Kuopioon ei ole korkea. Merkille on tullut laitettua sjoella yrittäjien toiminta ja ei kannusta käyttämään kyllä palveluita, oma mielipiteeni on että Suonenjoen suunta on ollut pitkään huonompaan suuntaan. Ei tämä yhdellä monitoimihallilla ole paras paikka elää ja asua 😂 joka sekin on vaan nykyään tiettyjen tahojen ohjaksissa, ei kiitos.

    • Anonyymi

      Peeässän hallinnossa toimii suonenjokelaisia edustajia kuten ainakin Pentikäinen, Ruotsalainen, Soininen, Sorsa, Mitä hekin tekevät, jotta Suonenjoen marketin hinnat olisivat samat kuin Kuopiossa ? Eivät mitään. Palkkiot ja etuudet heillä on ilmeisesti sellaiset, että on paras olla hiljaa.

    • Anonyymi

      Tokmanni on pörssiyhtiö niin kuinka joku voi pitää sitä jonakin halpahallina. Kallein kauppa koko valtakunnassa.

    • Anonyymi

      Ihmettelen, ettei Suonenjoella kannata leipomo konditorio, josta saisi ostaa turetta leipää ja pullaa päivittäin. Ässän ja Koon paistopisteet ovat surkeita verrattuna vaikka Lidliin Prismaan tai city Markettiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1574
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1559
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      132
      1199
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      123
      1101
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      787
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      405
      608
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe