Artikkelin julkaisunumero ja vuosikerta hukassa 70-luvun koko vuosikymmenen Jalluihin liittyen

70-luvun Jallussa taisi olla, tai vastaavassa rohkean sisällön miestenlehdessä kuitenkin tuohon aikaan, kun Huuhaa Innanen oli artikkelitoimittajana lehdessä, niin mitä on yhä vaatekomeroni perukoissa täydelliset vuosikerrat 70-79, mitä itselläni oli koko tuon ajan kyseisestä aikakausilehdestä jatkuva kestotilaus voimassa.
Aloin tuossa miettimään tässä joku aika takaperin, mahtoikohan joissain noiden vuosikertojen numerossa olla jokin uutinen, ehkä jopa koko aukeaman mittainen artikkeli julkaistuna Käteenvedon SM-kilpailuista, mitä muistaakseni oli juuri noihin aikoihin, mitä niitä järjestettiin. Hämärästi muistelisin, että ei piilotajunnasta hämärästi kumpuava syvästi muistijäljen aikanaan aivoihini jättäneen ajatteluni työkalu aivan falskaa taka-alalla.

Olisi kiva saada tarkka lehden numero ja mihin vuosikertaan se numero sisältyy, niin saisin tämän asian jyrsinnästä ulos heitetyksi. Asia alkoi todella vaivaamaan, niin nyt se on jo jonkun viikon hallinnut koko aivokapasiteettiani lähestulkoon koko valveilla-olo-aikani, mitä olisi nyt mielekästä saavuttaa helpotus, jotta tilaa vapautuisi sitten siirtyä muistelemaan jotain toista asiaa.

0

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Karhuryhmä

        Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
        Jämsä
        35
        3802
      2. Mitä sä pelkäät

        Ettei tää etene?
        Ikävä
        98
        3414
      3. Raisionkaaren koira hyökkäys

        Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
        Raisio
        104
        3338
      4. Mitä kaikkea sä

        Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
        Ikävä
        77
        3138
      5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

        Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
        Maailman menoa
        70
        3070
      6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

        Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
        Ikävä
        86
        2805
      7. Ei me saada toisiamme

        Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
        Ikävä
        35
        2580
      8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

        ja mikä huonoin?
        Ikävä
        69
        2483
      9. Satuit vain olemaan

        Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
        Ikävä
        45
        2422
      10. Vieläkö toivot, että kuulisit

        Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
        Ikävä
        90
        2166
      Aihe