Mitenkä paha reaktorivuoto siellä teilla on tällä hetkellä?

Anonyymi-ap

Luin juuri netistä, että joditabletteja pitää hakea apteekista heti paikalla, jos on alle 40-vuotias. Valtion lääkeviranomainen sanoi uutisissa, että kotimaisten reaktoreiden vuotoihin varautumisesta pelkästään on kysymys nyt, eikä Ukrainan sota.

Mitään paikkakuntia ei sanottu nimeltä. Mutta arvasin heti, että Olkiluoto-3 se siellä käryää, eikä niitä vuotoja saada enää edes tukittua. Nyt täytyy pysytellä vaan sisätilöissa ja syödä joditablettaja.

Uutisissa ei kerrottu yhtään, että kuinka laajoja alueita on jo saastunut voimalasta tuulen alla olevilla seuduilla. Ajattelin että eurajokiset itse varmasti tietävät tilanteen tarkemmin ja kertovat. Mutta kuinka paha se vuoto on, juuri nyt tiistai-iltana?

6

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asioita varmasti pimitetään. Miten suuri laskeuma tulee olkiluodosta, jos Venäjä laukaisee ohjuksia Olkiluodon laitoksiin. Näin helpolla he saisivat Suomeen valtavan ydintuhon ja koko Rauma ja Eurajoki muuttuisi hetkessä asuinkelvottomaksi.

    • Anonyymi

      Kyllä kyse on Tsernobylin toistamisesta Ukrainan postialueella. Ulottuihan Cesiumin isotooppeja jäämerelle asti, ei ainoastaan Moskovan eteläpuolelle.

    • Anonyymi

      500 km pohjoiseen Novaja Zemljalla on räjäytelty ydinlatauksia 50 luvulta aina vuoteen 1991 eli niin kauan kun Neuvostoliitto eli, Suurin räjäytys .64 joka oli 2 000 kertaa isompi kuin Nagasaki ja Hiroshima Japanissa sodan aikana, Todennäköisesti tuuli ollut suotuisa kun olemme vielä elossa.

      Nyt ovat taas jatkamassa toimintaansa, Lisäksi 100 km itärajasta tehty jo lähivuosina Burevestnik testejä huonolla menestyksellä ja säteilyonnettomuudessa päässyt myrkkyjä ympäristöön.

    • Anonyymi

      Tsernobylin tuulet osui suoraan suoneen. Pääsin itsekkin niitä silloin mittaamaan säteilymittarilla kun sateen mukana tuli alas Satakunnassa.

      Jodilaskeuman totesi ainakin eräs teknisen oppilaitoksen opettaja mittauksissaan.

      Nyt kun kävin kysymässä apteekissa joditabletteja, myytiin eioota kun kaikki myydään ulos 100 kpl erissä kun annokseksi riittää yksi kappale kun esim. taloyhtiöt ovat velvollisia järjestämää joditabletit kriisitapauksiin. Eri asia on jos olet jossain kauempani niin olisi hyvä olla yksi tabletti taskussa. Itse siirryin jodisuolan käyttöön merisuolasta.

    • Anonyymi

      Enemmän olisin huolissani Onkalon loppusijoituksesta. Voimalasta erotettu sähköasentaja on tuonut esille ongelmia, jotka eivät varmasti muuten olisi tulleet esille,
      Loppusijoitus tapahtuu klatraattikentälle. Alueella on viitisenkymmentä testireikää joista on tullut metaanikaasua jo 30 vuoden ajan. Räjähdysvaaran takia niihin syötetään typpikaasua. Siitä huolimatta testireikä nro6 on räjähtänyt jossain vaiheessa. Onko tämä loppusijoituksen lopputulema?

    • Anonyymi

      Turkissa hiilikaivoksessa räjähti syyksi epäilllään metaanikaasua. Siinä Suomen loppusijoituksen tulevaisuus....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22542
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      97
      9811
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7713
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6492
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      192
      6221
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5820
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      58
      5307
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5203
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4554
    Aihe