Mitenkä paha reaktorivuoto siellä teilla on tällä hetkellä?

Anonyymi-ap

Luin juuri netistä, että joditabletteja pitää hakea apteekista heti paikalla, jos on alle 40-vuotias. Valtion lääkeviranomainen sanoi uutisissa, että kotimaisten reaktoreiden vuotoihin varautumisesta pelkästään on kysymys nyt, eikä Ukrainan sota.

Mitään paikkakuntia ei sanottu nimeltä. Mutta arvasin heti, että Olkiluoto-3 se siellä käryää, eikä niitä vuotoja saada enää edes tukittua. Nyt täytyy pysytellä vaan sisätilöissa ja syödä joditablettaja.

Uutisissa ei kerrottu yhtään, että kuinka laajoja alueita on jo saastunut voimalasta tuulen alla olevilla seuduilla. Ajattelin että eurajokiset itse varmasti tietävät tilanteen tarkemmin ja kertovat. Mutta kuinka paha se vuoto on, juuri nyt tiistai-iltana?

6

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asioita varmasti pimitetään. Miten suuri laskeuma tulee olkiluodosta, jos Venäjä laukaisee ohjuksia Olkiluodon laitoksiin. Näin helpolla he saisivat Suomeen valtavan ydintuhon ja koko Rauma ja Eurajoki muuttuisi hetkessä asuinkelvottomaksi.

    • Anonyymi

      Kyllä kyse on Tsernobylin toistamisesta Ukrainan postialueella. Ulottuihan Cesiumin isotooppeja jäämerelle asti, ei ainoastaan Moskovan eteläpuolelle.

    • Anonyymi

      500 km pohjoiseen Novaja Zemljalla on räjäytelty ydinlatauksia 50 luvulta aina vuoteen 1991 eli niin kauan kun Neuvostoliitto eli, Suurin räjäytys .64 joka oli 2 000 kertaa isompi kuin Nagasaki ja Hiroshima Japanissa sodan aikana, Todennäköisesti tuuli ollut suotuisa kun olemme vielä elossa.

      Nyt ovat taas jatkamassa toimintaansa, Lisäksi 100 km itärajasta tehty jo lähivuosina Burevestnik testejä huonolla menestyksellä ja säteilyonnettomuudessa päässyt myrkkyjä ympäristöön.

    • Anonyymi

      Tsernobylin tuulet osui suoraan suoneen. Pääsin itsekkin niitä silloin mittaamaan säteilymittarilla kun sateen mukana tuli alas Satakunnassa.

      Jodilaskeuman totesi ainakin eräs teknisen oppilaitoksen opettaja mittauksissaan.

      Nyt kun kävin kysymässä apteekissa joditabletteja, myytiin eioota kun kaikki myydään ulos 100 kpl erissä kun annokseksi riittää yksi kappale kun esim. taloyhtiöt ovat velvollisia järjestämää joditabletit kriisitapauksiin. Eri asia on jos olet jossain kauempani niin olisi hyvä olla yksi tabletti taskussa. Itse siirryin jodisuolan käyttöön merisuolasta.

    • Anonyymi

      Enemmän olisin huolissani Onkalon loppusijoituksesta. Voimalasta erotettu sähköasentaja on tuonut esille ongelmia, jotka eivät varmasti muuten olisi tulleet esille,
      Loppusijoitus tapahtuu klatraattikentälle. Alueella on viitisenkymmentä testireikää joista on tullut metaanikaasua jo 30 vuoden ajan. Räjähdysvaaran takia niihin syötetään typpikaasua. Siitä huolimatta testireikä nro6 on räjähtänyt jossain vaiheessa. Onko tämä loppusijoituksen lopputulema?

    • Anonyymi

      Turkissa hiilikaivoksessa räjähti syyksi epäilllään metaanikaasua. Siinä Suomen loppusijoituksen tulevaisuus....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      117
      2659
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      966
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      941
    Aihe