https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tehovalvonta-alkaa-ulkomaisista-verkkokaupoista-ostettu-alkoholi-pysahtyy-tulliin/8534302?mtv_ref=twb_uutiset_uusimmat#gs.ff3mhh
Tilaaminenhan on edelleen täysin laillista. Eikö sitä suomi voi EU maana mitenkään kieltää vaikka jotkut kansanedustajat haluaisivat kynsin hampain tämän kieltää niin eivät vaan voi tehdä lakia tämän kieltämiseksi niin kauan kun ollaan EU jäsenmaa.
Kuitenkin kauppoja ei oikein ole enää jossa myyjä järjestää kujetuksen ja MYYJÄ on tai olisi täten juomista verovelvollinen.
Kaikissa tai lähes kaikissa nettikaupoissa pitää nykyään tilata kujetus erikeeen ja näin ostaja on verovelvollinen. Eli jos ostaja joutuu maksamaan veron niin homma ei oikein enää kannata. Silloin mennään jo suomen hintoihin ellei jopa yli.
Kuitenkin jos löydät vielä jostain verkkokaupan jossa maksetaan kuljetus samalla kuin ostoksetkin on sinun täysin laillista tilata se eikä lainmukaan sinun tässä tapauksessa tarvitse huolehtia suomen veroistakaan!
Laillista on myös edelleen tilata myös niin, että järjestät kuljetukset tilaamasi tuotteille nettikaupasta erikseen, mutta tässä tapaukessa vero tulee sinun maksettavaksi eikä se sitten ole enää senjälkeen suomen hintoja halvempaa alkoholia! Ja jos ei veroja maksa on riski, että se jää tulliin.
Nytkö loppu tilaaminen?
Anonyymi-ap
0
148
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925414
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai774741Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1384699Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672124- 961778
- 991637
- 2571517
- 3561232
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581064- 2001031