että Raamattu on satukirja, Jumalaa ei ole jne. ???
Mikä tarve teillä ateistit on tulla tänne toistamaan,
Anonyymi-ap
2581404
7Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 258
Vanhimmat
Sitä minäkin ihmettelen,
Eikö tällä pitäisi keskustella luterilaisuudesta ?
Kyllä mä kirkkoon kuulun ei se siltikään tarkoita että mun tarvitsee uskoa sitä mitä raamatussa lukee ennen kuin teistä joku näyttää todisteet että ne kirjoitukset oikeasti perustuu tositapahtumiin
Miksi kuulut kirkkoon jos et usko Raamattuun?
mitä todisteita tarvitset? uskotko koulun historian kirjaan jotta stalin aloitti talvisodan? joten historia on totta!
"Eikö tällä pitäisi keskustella luterilaisuudesta ?"
Luterilaisen kirkon jäseniksi liitetään edelleen vauvoja, ja usko saadaan juurrutettua vain osaan jäsenistä. Luterilaisuus vaikuttaa yhteiskunnassa niin suuresti, ettei se ole vain uskovien asia. Koska luterilausuuden olennaisin perusta on jumalusko, niin tärkein aihe täällä on luonnollisesti Jumalan olemassaolon uskottavuus.
Kirkko ja Raamattu ovat eri asioita.
Kirkko on lähinnä uskovien yhteisö, Raamattu ihmisten ajatuksia ja tarinoita.
"Luterilaisuus vaikuttaa yhteiskunnassa niin suuresti, ettei se ole vain uskovien asia. "
Ateismi vaikuttaa luterilaisessa kirkossa niin suuresti, että yrittävät tehdä kirkostakin jumalattoman.
Miettii.serious
Ainakin papit, aikuiset ihmiset, puhuvat kuin tosissaan uskoisivat Raamatun höpinöihin. Hävettää heidän puolestaan.
Sinua häpeävät kaikki.
Tyhmät tuntevat myötähäpeää turhaan.
Pitäisi mutta siitä tieto on kovin ohutta.
Hyvä kysymys.
Pitäisi.
Hyvä kysymys!
Hyvä veto.
Kertokaa nyt .
Ne häpeää.
Mutta ei hävetä yhtään julistaa maailman suurinta Jumalan rakkautta käyttämällä Jeesusta teurastettuna jumalauhrilampaana ristille kirottuna uhrilahjana Saatanalle VT:stä?!
Saisitte olla helkkarin tyytyväisiä, että eivät ymmärrä koko Raamatusta enempää kuin satukirjasta, kun eivät ole tajunneet teidän olevan Jumalan uhraamisella saatananpalvojia. Ans kattoo kun ne tajuavat senkin. Tai koko maailma tajuaa.
No eipä se ny tuo tainnu olla se syy josko ny jotain on jollakin jääny historiasta oppimatta siihen aikaan on rikolliset ristiinnaulittu ja tämä niin kutsuttu Jeesus ristiinnaulittiin ymmärrykseni mukaan siksi että häntä pidettiin väärä uskoisena eikä sitä hänen elinaikanaan ole hyväksytty että hän vielä opetti tai levitti uskoaan kuinka sen ny si kukin haluaa ymmärtää mu yksinkertaistettuna Jeesus ristiinnaulittiin siksi että häntä pidettiin rikollisena raamattu on vain antanut ymmärtää että hänet olisi ristiinnaulittu jotta ihmiset saisivat syntinsä anteeksi ainoa tapa saada syntinsä anteeksi on pyytämällä anteeksi niiltä joita kohtaan on syntiä tehnyt ja tähän taitaa kenties raamatusta löytyä ohjeet mitä pidetään syntinä ja jostain löytyy ne seitsemän kuoleman syntiäkin ainakin pleikalla oli joskus sellainen peli muistaakseni kuin seven siis tai jotain sen suuntaista
Seven sins ei seven siis
Juuri näin! Mutta on tarinassa motiivikin, miksi tuosta vääräoppisesta temppelissä riehujasta tehtiin helvettiin seurattava Jumala.
Juutalaiset kaappasivat sillä israelilaisten identiteetin niin, että saivat toisen maailman sodan holokaustilla jopa itselleen valtion, jonka holokaustin itse junailivat Luhteria hyväksikäyttäen.
On vähän liian iso ja pitkään jatkunut väkivallalla alistettuna tuo Raamatun tarina, ettei ihan kannata vain purkkapalloksi pyöritellä ja liimata pöydän alapintaan.
Sins - monikkona synnit. Näiden typerien uskovaisten, joiden tyhmyyttä kiroan edellä, Jumala on nimeltään Sin-jumala. Löytyy wikipediasta, jolle he Jeesuksen uhraavat Jumalana - tarinaan ei liity mitään syntien anteeksisaamista edes, se on eräs kuuluisin uskovaisten vale. Raamatun mukaan he tietysti menevät palvomansa syntijumalan helvettiin.
Löytyy 1.Korintolaiskirje,luku 3 ja jakeet 11-13. Taivaassa ninittäin ei pala tuli.
Eikä mikään niin ärsyttänyt Lutheriakaan kuin tämä juutalaisten uskomaton vedätys. Ja siihen uskovat.
Luther ei voinut eläessään todellisuudessa sanoa mitään tai olisi kaula katkaistu, minä voin sanoa, enkä tiedä jos minäkin joku päivä teen itsemurhan - se on nykypäivän vastine menneen ajan giljotiinille.
Ja se ärsyttää, kun ei ole aivoja uskovaisilla, mutta ei ole yhtään enempää ateisteillakaan, ja niinpä tämä peli on pystynyt härskiyttään pyörimään jo 2000 vuotta.
Ja miljoonia lapsia on hyväksikäytetty ja miljoonia, miljardeja ihmisiä on tapettu tämän tarinan varjolla, ja ateisti toteaa olkiaan kohauttaen: Noh se on vaan satukirja. Niin?
Paljonko holokaustilla ja toisella maailmansodalla, että juutalaiset saivat oman valtion (ja jättipaljon rahaa - I.G Farben) tähän satuun liittyen tapettiin ihmisiä?
Euroopan unioni sovittiin luotavaksi valtiosopimuksin sodan viime päivinä natsi-Saksan pöydällä Strasbourgissa juutalaisraha-ja teollisuusmaailman kanssa, että me rahoitamme Israelin tänä päivänäkin. Tiesittekö uskovaiset ja ateistit? Ette, kun te ette edes tiedä mitä Raamatussa lukee. Te ette tiedä mitään.
mitä? jotta rukous auttaa ja kristityt auttavat toisiaan kuten Jeesus opetti! miksi kuulua kirkkoon jos et usko siihen? raamattu antaa 10 käskyä ja Jeesus toteutti niitä. voimmeko me 2000 vuotta myöhemmin sanoa jotta elämme Jeesuksen oppien mukaan?
Niin, Jeesus on uhrattu, ettei sinua tarvitsisi teurastaa.
Ihminen on tosiaan ollut syntinen heti syntiinlankeemuksen jälkeen. Kain surmasi veljensä Aabelin.
Ihminen ei ole oppinut yhtään mitään.
Senkin surman aiheutti Jumala, joka ei arvostanut lahjaa, jonka Kain oli antanut.
Jeesuksen seuraajia pidettiin ateisteina koska uskoivat yhteen Jumalaan eivät Jahveen ja muihin jumaliin. Myös syntien anteeksianto oli vastoin juutalaisten uskoa Jeesushan saarnasi synnit anteeksi.
Jeesus oli kertakaikkisen huono juutalainen ja israelilainen.
OIet huono kaikessa ja Lehtimyyjãllä jatkuu nollamyynti.
Tein hyvän kanakeiton. Mieheni on tehnyt tänään neljä kauppaa, alle keskiarvon.
Ja missä se 'syntiinlankeemus on? Paavalin yhden kirjeen, yhden luvun yhdessä jakeessa. Ei muualla. Lankesitte siihen.
Sorry, Jeesus ei saarnannut mitään synnistä, vaan taivasten valtakunnasta,ja se on toisella puolella aidan, ei siellä ole syntiä saarnattavaksi. Jeesus käski tehdä mielenmuutoksen ja vaihtaa puolta aidasta.
Jeesus oli ainoa ja on edelleenkin ainoa, joka ei julistanut juutalaisten Baal Jumalaa, vaan Israelin Jumalaa.
Raamatussa näyttää Israelin Jumala olleen Jerusalemissa asunut mies. Hän oli myös jumalten kokouksen johtaja, kun kaikilla kansoilla oli oma jumalansa.
TakaIautaasi on tänään taas rassattu.
Kyllä taivasten valtakunnasta jonne pääsi kun pyysi syntejään anteeksi tästä roomalaiset eivät pitäneet.
Roomassa sanottiin ensimmäistä kristityistä: "Miksi kaikki paha tulee aina Roomaan".
Mitä sitten?
Sitä vaan, että Roomassa ei tykätty.
"Tästä eivät roomalaiset pitäneet".
Jeesuksen mukaan se taivasten valtakunta on meissä ja meidän ympärillämme Jumalan valtakunnan ollessa sisällisesti meissä. Paavalin opin mukaan tuo perataan pois, joten sinne ei päästä syntiajattelulla ollenkaan.
<<<1. Ja hän sanoi, ”Kuka ikinä löytää näiden sanojen selityksen, hän ei tule maistamaan kuolemaa.”
2. Jeesus sanoi, ”Ne jotka etsivät, eivät saisi lopettaa etsimistä ennen kuin löytävät. Kun he löytävät, he muuttuvat. Kun he muuttuvat, he tekevät ihmeitä, ja hallitsevat kaiken.”
3. Jeesus sanoi, ”Jos teidän johtajanne sanovat teille, ’Katso, (Isän) valtakunta on taivaalla,’ silloin taivaan linnut ovat teitä arvokkaampia. Jos he sanovat teille, ’Se on meressä,’ silloin kalat ovat teitä arvokkaampia. Ennemmin valtakunta on teissä ja teidän ulkopuolellanne. Kun te tunnette itsenne, te tulette tunnetuiksi, ja ymmärrätte, että olette elävän Jumalan lapsia. Mutta jos te ette tunne itseänne, silloin te elätte köyhyydessä, ja te olette köyhyys.”<<<
Jeesuksen opetukseen ei kuulu ollenkaan käsite synnistä - edelleen toistan. Syntikäsite kuuluu vain Jahven, juutalaisten oppiin. Jeesus oli israelilainen - juutalaiset eivät ole isaraelilaisia.
Oletko sinä siis nainen tässä sun ns."liitossa" ?
Käsitykseni sinusta, jolla on lapsiakin avioliitosta naisen kanssa tietty, on ollut, että olet mies, kuinka siis voit puhua miehestäsi ?
Ootko joku pervo vai
"Myös syntien anteeksianto oli vastoin juutalaisten uskoa Jeesushan saarnasi synnit anteeksi." Kohta joku kertoo että usko jumalaan vastoin juutalaisten uskoa..
Ei hän sitä kyllä ollut .
Juu, ei Jumalasta saa puhua - minäkin yritän puhua Mooseksen laista ja kristinuskosta, jonka Jumala on Jahve ja tuoda Raamattua muutenkin esille, ja saan kuulla huutelua uskovaisilta, että mene jahvettamaan muualle. En ole huomannut, että kenelläkään ei-uskovaisella olisi jotakin sitä vastaan, että pidän uskontoa, kristinuskon Jumalaa ja Raamattua esillä ja Raamatun faktoja esillä.
Lisäystä. Just niin kauan voi tuoda esille uskontoa, Raamattua ja kristinuskon Jumalaa tai Jeesusta, jos ne vastaavat teidän valheitanne, mutta totuus on teille kuin punainen vaate.
Taitaa olla teille se punainen vaate mihinkä sitä si uskoo jos ei jeesusta olekkaan ollu olemassa josko vaikka yrittäisi uskoa luottaa itseensä vaihteeksi
Ja silti on edelleen tapettu ne miljardit ihmiset ja hyväksikäytetty ne miljoonat lapset?! Ne eivät ole edelleenkään kadonneet mihinkään.
Juu, voin minä uskovaisten ja ateistien tapaan alkaa vaikka vappuhuiskua heiluttelemaan - miksi minä välittäisin mistään, kun ei kukasn muukaab välitä. Satuhan se. Alkais tässä vaan ikään kuin luottamaan itseensä. Juu.
Eikös suomessa ollut se uskonnonvapaus ? Sehän tarkoittaa myös, että saa olla uskomatta ja ihan samalla tavalla julistaa sitä.
Kyllä ymmärtääkseni
Aika hassua, että uudelleen kastetut kuvittelevat tämän olevan heidän palsta .
Ei ole tämä on ihan avoinpalsta johon kaikki saavat kirjoittaa, ei pelkästään teikäläiset.
Nuo eksyttäjät kuvittelevat kaikenlaista . Raamattu kyllä varoittaa heistäkin.
Uudelleen kastetut ovat paljon vaarallisempia kuin ateistit. Uudelleen kastetut leikkivät kaveria ja odottavat vain sopivaa hetkeä tehdä juudakset.
Ihme ettei joku ole jo penkonut teidän henkilöllisyyttä ja käynyt ampumassa
Jotkut ateistit ja uskonnottomat ovat vielä niin naiiveja että kuvittelevat hihhulien olevan parannettavissa kun kertoo heille totuuden jumalasta.
Fiksummat tietävät että hihhulit ovat niin syvällä harhoissaan että heidän auttamisekseen ei ole enää mitään tehtävissä.
No onhan tuokin eräänlaista käännytystä.
No onhan tuokin eräänlaista uhriutumista.
Ei kyllä tuo oli ihan vaan toteamus, jätän uhriutumisen aitouskoville . He kun tuntuvat tykkäävän siitä.
Parannettavissa? Totuus Jumalasta?!
KIROTTU JA TEURASTETTU UHRILAMMAS, JOKA SYÖDÄÄN JAHVEN YLIPAPIN ATERIANA KUVITELLEN VEREN JA RUUMIIN OLEVAN TODELLISESTI LÄSNÄ.
Ei kristinuskossa muuta totuutta ole Jumalasta ja tähän uskova sitten parantaisi jotakin?!
Hitto, tätä yletöntä tyhmyyttä.
Mikä tarve sulla on ilman todisteita väittää että ne kirjoitukset raamatussa perustuu tositapahtumiin
Raamatussa on tosi tapahtuma ilmeisesti jotkin Paavalin kirjeet, joilla tämä loi kristunuskon perustan Jeesuksesta kirottuna ja teurastettuna Jumalana. Ja jokin muu kirje. Ei muuta.
Mutta se vasta onkin pointti, että mitä tällä jättivalheella on saatu aikaiseksi 2000 vuodessa.
Juu, nutta jos vaan alkaisin luottamaan itseeni, kun ne joditabletitkin on loppunut.
Tarve on kertoa totuus että aasialaiset sadut eivät veisi ihmisiä hulluuden partaalle. Koraani on toinen samantapainen satukirja, viksu ihminen lukee niitä vuorotellen ja nauraa makeasti niille joita veidään kuin litran mittaa.
luterilaisuudessa perustuu uuteen testamenttiin, vanha testamentti on juutalaisen uskon peruskivi
Kaikki kristinusko perustuu juutalaisen Paavalin oppiin, joka siirtää uskonnon ylitse Jeesuksesta kertovien evankeliumien takaperin takaisin Jahven VT:n uhrikulttiin, kun käyttää Jeesusta Kristuksena - puhumanaan taivasten valtakunnan Isänä - uhriksi Jahvelle.
Ja Jahve kieltää palvomasta muita jumalia sekä määrää ihmeidentekijän surmattavaksi (5.Moos.13), joka houkuttelee toisen Jumalan luo - Jeesuksen opetti taivasten valtakunnan Isä Jumalasta, Israelin Jumalasta (Jeremia ), ja Jeesus kehotti julistaa taivasten valtakunnan tulleen maanpäälle, eikä synnin valtakuntaa.
Samoin Jeesus sanoi Jahvea (Joh.8) Perkeleeksi ja kaiken valheen isäksi ja surmattiin juutalaisten toimesta tämän vastustamisesta.
Jeremia 7. luku kertoo Israelin Jumalan sanat 'ryövärien luolasta', johon Jeesus viittaa, jotka sanat löytyvät tuosta luvusta, kun Israelin Jumala tuomitsee juutalaiset, jotka veivät hänen nimiinsä laitettuun temppeliin uhrikultti-iljetyksen, jota sanoo Baalin Palvonnaksi. Tänä päivänä tiedetään, että Jahve on sama jumaluus kuin Baal-jumala.
Tässä:
Jeremia:
<7:11 Ryövärien luolaksiko te katsotte tämän huoneen, joka on otettu minun nimiini? Katso, sellaiseksi minäkin olen sen havainnut, sanoo Herra.<
Jeesus:
Matteuksen evankeliumi:
<21:13 Ja hän sanoi heille: "Kirjoitettu on: 'Minun huoneeni pitää kutsuttaman rukoushuoneeksi', mutta te teette siitä ryövärien luolan."<
Tästä tietää, että ketä Jumalaa Jeesus sanoo taivasten valtakunnan Isä Jumalaks,i ja tämä kohta todistaa juutalaisten temppelivaltauksen Baal-jumalalla.
Turha syyttää mua agnostikkoa tai uskonnotonta ateistiksi kun olen uskonnoton.
Dogmit ovat dogmeja eli satuihin lukkiutuneita uskomusjärjestelmiä. Dogmit ovat satuja!
T. uskonnoton
No ei syytetä. Mainitse yksi jumala johon uskot.
ArtoTTT
Luukas 21:17
Kaikki vihaavat teitä minun nimeni tähden.
Taasko sinä ylennät itsesi Raamatussa kerrotuksi ihmiseksi?
ArtoTTT
? Siis lainasin raamatun jaetta.
Siis vihattiin "teitä" kahtatoista opetuslasta.
Paavali oli tunnetuin vihaaja.
Sinä olet vihaava n:o 1! 🐼
Mistä moisen sait päähäsi? En ole vihaava ihminen. Minulla on tuttuja kristittyjä.
Vihaat uskovia ja OIet päästäsi sairas.
Se on sitä uskonnonvapautta ja evankelioinnin oikeutta.
Ilosanomaa järkiinsätulosta ja satuolentojen olemattomuudesta.
Sitähän me uskonnottomat vaan.
Tuo 'evankeloinnin oikeus' on mielenkiintoinen kohta, nimittäin Jeesus käski uskovaisia 'evankeloida' taivasten tulemisesta maanpäälle, mutta he 'evankeloivat' syntien valtakunnan tulemista maanpäälle käyttämällä Jeesusta teurastettuna uhrilampaana. Jos evankeloit tämän kohdan väärin, sinut yksinkertaisesti tapettiin, jos julistitkin taivasten valtakuntaa.
Paavali:
Galatalaiskirje:
1:8 Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.
1:9 Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu.
3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme - sillä kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu"
Juutalainen Paavali teki ihan oman evankeliuminsa Jeesuksesta Kristuksena:
Room. 2:16 sinä päivänä, jona Jumala on tuomitseva ihmisten salaisuudet Kristuksen Jeesuksen kautta, MINUN evankeliumini mukaan.
Raamatussa on kaksi evankeliumia:
1) Jeesuksen opettama taivasten valtakunnan evankeliumi, jossa Jumalana on Israelin Jumala, ja piti julistaa taivasten valtakunnan tulemista maanpäälle hänen opetuksin.
2) Paavalin opettama syntien valtakunnan evankeliumi, jossa Jeesuksen opettama jumaluus on uhrilahjana Jahvelle teurastettuna lampaana ja Jumalana perustuen valhetarinaan luomiskertomuksen perisynnistä.
Jumalan sanoin ihminen tuli tiedolla jumalien kaltaiseksi, ei syntiseksi (1.Moos.3:22) tai perisyntiseksi, josta syystä oli ikuinen elämä (ihmeidentekokyky) suojattava.
Raamattu todistaa, ettei ihminen erottanut hyvää tietoa ja pahaa tietoa, vaan houkuteltuna ahneudella ryhtyi käyttämään jopa Jumalaa itsensä puolesta uhrilampaana.
Uskovina esiintyväthän.osoittavat Raamatulkinnoillaan esittämillä vaatimuksillaan Jumalan olevan sidottu Raamatun Kirjoituksiin. Väitetään siis ettei Jumala ole Kaikkivaltias, joka kykenisi olemaan olemassa elävässä elämässä.
Oliko tästä oikein esimerkkejä ja konkretiaa?
Vaatimukset toisille ihmisille noudattaa kirjaimellisesti Raamattuun kirjoitettuja sanoja.
Esimerkiksi viidesläinen rakas ystävä kertoi palstalla aiemmin käskyn: Älä tapa, tarkoittavan oikeasti: Älä murhaa.
Ihmisiä saa siis tappaa kyseisen aidon uskovan mukaan, ainoastaan murhaaminen oli kiellettyä.
Ilman etukäteissuunnittelua tehty tappo siis vaikutti olevan hänen mukaansa hyväksyttävää. Samoin antoi ymmärtää, miten Raamatussa kerrotuissa tilanteissa ihmisen surmaaminen olisi hyväksyttävää ja synnitöntä.
Epäselväksi jäi, oliko hänen mielestään syntiä jättää toteuttamatta annettua surmaamista.
Herran käsky.
Jos varas tulee yöllä, niin sen saa tappaa. Mutta jos tulee valoisaan aikaan, niin saat tappamisesta rangaistuksen.
Että siellä mässätään öisinkin🤔
Toistetaan koska kaikki ei tunnu sitä vieläkään itse oivaltaneen.
Tämähän on keskustelupalsta jossa uskovaiset, piikkipelkoiset, putinistit jne. saavat vapaasti syöttää soopaa kaltaisilleen.
Niin sinä teetkin.
Minä käyn täällä ihan vaan seuraamassa uskovaisten homohippaa.
Sinuako pompottavat.
Miksi ne ei käy koraanin kimppuun? Ateistit joko tietävät tai aistivat, että Raamatussa on totuus ja sitä he pelkäävät.
Raamattu ja Koraani ovat valheellisia kirjoja. Uskonnot ovat ihmisten huijaamista.
Osaksi siksi että Koraani ei ole täällä sidoksissa yhteiskuntaan toisin kuin luterilaisuus.
Islam on vain äpäräkultin spinn off kuten on itse juutalaisuuden lahko. Ja pöhköily noissa vain lisääntyy alenevassa polvessa. Juutalaisuus ei sentään mennyt lupaamaan katteetonta iankaikkista elämää ja paratiisia kun ei tarvinnut.
Olisi se aika vakeaa juutalaisilla lupaillakin - joiden Jumala on myös niin kristinuskossa kuin islamissakin - eli lupailla Saatanalla paratiisia, tämän taivas on helvetti, johon kristitytkin menevät kristinuskon opin mukaan, jonka juutalainen on tehnyt. Joku järjestys ja tolkku sentään on näissä uskonasioissakin.
Mutta Jeesus lupaili taivasten valtakunnan Isä Jumalalla, kun julistaa taivasten valtakunnan tulleen maan päälle hänen evankeliumillaan.
Ilmestyskirja:
2:7 Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo. Sen, joka voittaa, minä annan syödä elämän puusta, joka on Jumalan paratiisissa.'
No. On minullakin raamattu ja fysiikan päivitetty taulukkokirja sekä muita yleissivistäviä teoksia mutta eivät ne rähjää keskenään kuten ihmiset. Oblivion stout...
Jos se teidän tyhmyys ja heikkous paranisi joskus kun siitä vihjataan riittävän usein.
Satukirjaan ei kannata hurahtaa.
Kovasti tuo satukirja hallitsee jokaista päivääsi, 🥱
Se on kyllä valitettavaa että satukirjan palvonta menoja pitää joka päivä rahoittaa
Olet sitten tuplatyhmä.
Mutta älä täällä kiukuttele.
Mitenkäs kun muistelen jonkun aitouskovan kirjoittajan perustelleen omaa kirjoittamistaan, että kuinka on täällä evankelioimassa niin jos täällä olisi kaikki uskossa niin eihän olisi enää ketään käännyteltävää . Tämähän on kuitenkin avoin palsta mutta jos hakee menoa jossa yksi postaa ison kirjan jakeen ja seuraavat kolme heittävät siihen aamenta, hallelujaa ja 🙏🏼
Niin tästä voi sellaisen tekaista https://www.palstani.com/
Tuossa tulee mukavasti myös ruokittua sisälläsi asustelevaa diktaattoria kun voi luoda ihan oman yhteisön jonne muut eivät pääse ja noita jotka pääsevät voi sitten bannailla mikäli eivät aamenna tai peukuta kyllin innokkaasti.
Miten vastaat aloituksen kysymykseen?
Hankala vastata ateistien puolesta mutta veikkaan sen johtuvat siitä reaktiosta jonka he saavat aikaiseksi. Luonnollisesti tarkoitan tuolla sitä kuinka osa uskovista lähtee ihan henkseleistä ja ollaan välittömästi hellakoukku kuumana.
Et kykene vastaamaan joten pidä naamasi kiinni!
Ateisti saa täällä uskovan täyteen kiukkua. Ne hermot.
Vihaat tosiaan uskovia.
Huomasin, että olitte jo hyvin virittäneet. Räjähti heti.
Näin sinäkin siinä jouduit syyttelyn valtaan.
Kerron vain miten asiat ovat.
Kiihdyit taas ja syyttelet.
Sama tauti kuin sinulla tulla kertomaan että jumala on . Höpö höpö.
Kyllä se ihan selvää on, että Jumala on kun ollaan kristillisillä palstalla.
Juu, mutta se vain käyttää Jumalan nimeä ja onkin todellisuudessa Saatana Raamatun mukaan - ja arkeologisin kaivauksin.
Jumalan olo siis on kiinni siitä millä palstalla ollaan? :D Tämä selvä :D
Me jotka emme usko epäjumaliin, vaan vain Jeesuksen ja meidän yhteiseen Jumalaan, emme ole ateisteja!
Te jotka pidätte ihmistä Jeesusta epäjumalananne, olette lähempämä ateisteja, kuin me, jotka todella uskomme Jumalaan, yhdessä Jeesuksen kanssa!
Apostolien teot:
14:11 Kun kansa näki, mitä Paavali oli tehnyt, korottivat he äänensä ja sanoivat lykaoniankielellä: "Jumalat ovat ihmishahmossa astuneet alas meidän luoksemme."
14:12 Ja he sanoivat Barnabasta Zeukseksi ja Paavalia Hermeeksi, koska hän oli se, joka puhui.
Olette kuin lykaonilaiset, peräti kolmen jumalanne kanssa!
Ja sitten väitätte muka uskovanne vain yhteen jumalaan?!
Yksi plus yksi plus yksi ei ole yksi!
No ketäs TE olette? Ilmeisesti kyse ei ole mistään kristinuskonhaarasta, joka edellyttää kolminaisuusopin?
Helluntailaisethan tällä luterilaisten palstalla riehuvat, vaikka niillä lahkolaisilla on omakin palstansa.
Voitko todistaa syytöksesi? Et varmaan tälläkään kertaa…😹
Ei trolli voi.
Totta, raamattu on ehdottomasti satukirja, on monia parempiakan satukirjoja, Kalevala ja esim. Nopolojen satukirjat, ei kun lukemaan satuja...
Kova tarve sinulla on ainakin koko ajan niin yrittää vakuutella. 😹
Eipä sinultakaan Raamatun todistaminen todeksi ole hääppösesti sujunut. Raamatun virallinen status kun on edelleenkin satukirja.
Miksi minun pitäisi se todistaa?
Tokihan me tiedämme sinut surkeaksi valehtelijaksi ilman naurettavia Raamatun todeksi todistamisyrityksiäsikin. 🤣🤣🤣🤣🤣
Esitin sinulle kysymyksen, edes siihen et osaa vastata. Taidat olla lapsi?😹
Uusimmat kuvat⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️
Kysymyshän oli vain vajakin surkea yritys siirtää huomio pois kyvyttömyydestäsi todistaa Raamattu todeksi. 🤣🤣🤣🤣🤣
Ensin väität, että on satukirja ja sitten väität, ettei ole todellinen.
Luetun ymmärtämisesi ontuu edelleen mutta vanhana kaappihomona itsesi peukuttaminen sinulta sujuu mallikkaasti. 🤣🤣🤣🤣🤣
Oletko itse tullut jo kaapista ulos? 🫣
Kyselijä varmaan tuputtaa omaa uskoaan satukirjan jakeilla tuolla ateismifoorumilla. Minkähän halvatun takia?
Jospa Jumala käyttää ärsyttäviä ateisteja, että uskovat aktivoituisivat vastaamaan ja kertomaan sitä evankeliumia, johon tehtävään Jeesus meidät kutsui.
Paavalikin väitteli Raamatun mukaan päivittäin torilla ihmisten kanssa.
Toki uskovat julistavat mutta ateistien ja liberaalien kielenkäyttö on epäasiallista.
Se onkin palstan ongelma. Huono käytös.
>> Kysymyshän oli vain vajakin surkea yritys siirtää huomio pois kyvyttömyydestäsi todistaa Raamattu todeksi. 🤣🤣🤣🤣🤣 <<
Uskovan tehtävä ei ole todistaa Raamattua todeksi, vaan kertoa ihmislle, mitä siellä lukee.
Uskomatonta, mutta totta, että sitäkin asiaa on teille saanut jankuttaa jo vuosia näillä palstoilla.
Juuri näin.
Jokainen suunnilleen omistaa Raamatun ja voi ihan itse lukea sitä.
Mitä sitten möliset?
Sitä että uskovan on turha kertoa mitä Raamatussa sanotaan. Se ollut jopa vääristelevää.
On olemassa myös järkeviä uskovia. Annoit jopa nimet.
Ni, sano sitten heille facessa se mitä sanoit täällä.
Jään seuraamaan.
He eivät vääristele. He ovat tavallaan oikealla asialla.
OIet todellinen VeIIihousu.
Kuutio ei leikkinyt heteroa kuten sinä teit.
Vain sinä vääristelet.
Täälläkin.
Sen rillipoika pitää ristiä kaulassaan.
Kuutio taas vedellyt siellä persiiseen.
Itse käyn täällä ihan vaan katsomassa uskovien kaappihomostelua ja kärvistelyä.
Heterona joka ei tunne houkutusta homostelun syntiä kohtaan tuo on varsin viihdyttävää.
Ei kaappihomot Pe.ku, IR eikä tolkku ole uskovia.
Eivät todellakaan.
Ilm. 3:
1. "Sardeksen seurakunnan enkelille kirjoita:
"Näin sanoo hän, jolla on Jumalan seitsemän henkeä ja seitsemän tähteä:
"Minä tiedän sinun tekosi. Sinä olet elävien kirjoissa, mutta sinä olet kuollut. Ilm. 1:4; Ilm.
1:16; 1. Tim. 5:6
2. Herää ja vahvista sitä, mikä vielä on jäljellä, sitä, mikä jo oli kuolemaisillaan. Olen havainnut, että tekosi eivät täytä minun Jumalani vaatimusta.Hes. 34:4
3. Muista, kuinka kuulit sanan ja otit sen vastaan, tarkkaa sitä ja tee parannus. Ellet ole hereillä, minä tulen kuin varas, yllätän sinut hetkellä, jota et aavista.Mark. 13:33; 1. Tess.
5:2; 2. Piet. 3:10
4. "Muutamia sinulla sentään on Sardeksessa, jotka eivät ole tahranneet vaatteitaan. He saavat käyskennellä minun seurassani valkeissa vaatteissa; he ovat sen arvoisia.Ilm. 4:4
5. Se, joka voittaa, saa ylleen valkeat vaatteet, enkä minä pyyhi hänen nimeään elämän kirjasta, vaan tunnustan hänet omakseni Isäni ja hänen enkeliensä edessä.Luuk. 10:20;
Matt. 10:32
6. "Jolla on korvat, se kuulkoon, mitä Henki sanoo seurakunnille. Ilm. 2:7; Ilm. 2:11
Selvennän tekstiä.
Ilm. 3:
1. "Sardeksen seurakunnan enkelille kirjoita:
"Näin sanoo hän, jolla on Jumalan seitsemän henkeä ja seitsemän tähteä:
"Minä tiedän sinun tekosi. Sinä olet elävien kirjoissa, mutta sinä olet kuollut.
2. Herää ja vahvista sitä, mikä vielä on jäljellä, sitä, mikä jo oli kuolemaisillaan. Olen havainnut, että tekosi eivät täytä minun Jumalani vaatimusta.
3. Muista, kuinka kuulit sanan ja otit sen vastaan, tarkkaa sitä ja tee parannus. Ellet ole hereillä, minä tulen kuin varas, yllätän sinut hetkellä, jota et aavista.
4. "Muutamia sinulla sentään on Sardeksessa, jotka eivät ole tahranneet vaatteitaan. He saavat käyskennellä minun seurassani valkeissa vaatteissa; he ovat sen arvoisia.
5. Se, joka voittaa, saa ylleen valkeat vaatteet, enkä minä pyyhi hänen nimeään elämän kirjasta, vaan tunnustan hänet omakseni Isäni ja hänen enkeliensä edessä.
6. "Jolla on korvat, se kuulkoon, mitä Henki sanoo seurakunnille.
Ja seurakunnat olivat seitsemän Aasian seurakuntaa, joita ei enää ole olemassa.
Raamattu kuvaa mennyttä aikaa.
Tämä on tähän meidän aikaamme kuuluva teksti.
Omistavat viimeiset tikkutehtaat? https://youtu.be/P2GA8aWiRrw
Kun tuon satukirjan jotkut ottavat tosissaan ja rakentavat elämänsä sen mukaan, niin totta kai kannattaa yrittää tuoda jalat takaisin maahan sellaisilta. Monet kristinuskoiset myöntävät itsekin ettei Raamattu ole todellisiin tapahtumiin perustuva, vaan henkinen opas. Valtaosa Suomalaisista eivät muutenkaan usko Raamatun Jumalaan kyseisestä syystä. On ihan perusteltua tuoda esille epäkohtia joita täällä väitetään.
Olet väärässä! Eikä totuutta mitata mielipiteillä.
Raamattu on maailman eniten tutkittu kirjasarja. Siitä ei ole löydetty yhtään virhettä.
Joitakin käännösvirheitä saattaa olla, mutta kun vertailee laajemmin ilmoitusta, asian kokonaisuuden ja eri käännöksiä, saa Pyhän Hengen vaikutuksella tuntea mitä Jumala ilmoittaa.
Siitä huolimatta Raamattu on epäluotettava. Ei pilven mukana taivaaseen voi mennä.
Ketään ei kiinnosta sinun mielipiteesi.
Sellainen mielipide sinulla.
Kuutio on eri linjoilla siellä.
Totuus ei siis kiinnosta. Se on kyllä huomattu.
Sinun vaIheesi ei kiinnosta.
Täällä kerrotaan sinulle miten asiat ovat.
Kerro siis miten pilven mukana taivaaseen mennään.
VaIheesi eivät tosiaan kiinnosta
Mikä vale on kyseessä?
Sinä äIykääpiö jaksat jankata samoja kysymyksiä.
Paina tämä nyt mieleesi:
99,9 prosenttia kirjoituksistasi on valetta.
Oli kyse siitä mikä vale oli kun siitä aloit jauhamaan, kun piti lentää taivaaseen pilven mukana.
Sinä et ole uskottava, voit painaa sen mieleesi.
OIet tosiaan vaIehtelija, paina se mieleesi.
Turha käudä erittelemään, kun vaIhetta puIppuaa sinulta jatkuvasti.
Et ole osannut yhtään kertaa muuttaa sanojani sinun totuudeksi. Soitat vaan suutasi.
VaIheen orjana et muutu ja et siedä totuutta.
SeIIaista taas.
Suunsoitto jatkuu, kiitos vaan.
Sinulla suu soi tosiaankin aina, mitään asiapitoista sieltä ei tule.
Ajattelin sitä sinusta. Et osaa millään olla asiallinen. Oletus, että sinulla on kaverit vähissä.
OIet tosiaan yksinäinen.
Edes Kuutio ei siedä sinua.
Olet väärässä tuttuun tapaasi.
Et osaa koskaan olla asiallinen.
Kerron aina miten asiat ovat.
Et taaskaan kyennyt muuhun kuin asiattomuuksiin.
"Raamattu on maailman eniten tutkittu kirjasarja. Siitä ei ole löydetty yhtään virhettä.
Joitakin käännösvirheitä saattaa olla, mutta kun vertailee laajemmin ilmoitusta, asian kokonaisuuden ja eri käännöksiä, saa Pyhän Hengen vaikutuksella tuntea mitä Jumala ilmoittaa."
Vai ei ole Raamatussa yhtään virhettä? Vain totaalisen tietämätön idiootti voi lausua moisia typeryyksiä.
En silti kiistä pyhän hengen vaikutusta. Sinusta se on selvästi tehnyt tollon joka ei edes ymmärrä lukemaansa.
Näinhän se on. Uskonnot tekevät joistakin idiootteja.
OIet aina ollut idiootti.
Esittele nyt ne uudet tonnin teksarisi. 😁
Se esitteli teksarilaskunsa facessa. 😂
Satuolentoon, jumalaan, ja siitä kirjoitettuun satukirjaan uskomisella on negatiivisia vaikutuksia myös niile jotka eivät moiseen roskaan usko. Siitä se tarve nousee takoa järkeä Raamattuun kirjaimellisesti uskoviin.
Kova tarve sinulla on se satukirja kumota.
Olet täysin väärässä koko ideasta.
Miksi aloituksen tekijä ottaa kantaa tuntemattomien tietoihin ? Idiotismiäkö hän edustaa väittämällä jotain toisten tiedon tasosta ?
Ilmeisesti tuli sinua kohti.
Eivät kerro….
Semmoista se on.
Taitaa olla maniaa….
Ateistit luulevat vaikuttavansa uskoviin. 😂
Eivät uskalla livenä aukoa päätään,
Se on totta.
Juuri näin, raamattu sisältää kiinnostavimmat vuohipaimenien nuotiotarinat.
T. Ex Kolehtihaavin täyttäjä.
Totta, ennen ihmisillä oli hyvä muisti ja tieto kulki suusta suuhun.
Juuri niin.
Tiede (teknologia) ja hengetön lattananykykulttuuri sisältää sentään hienoimmat maailman ja planeetan tuhoamistarinat.
...Tätä sanotaan edistykseksi, ja ollaan siitä vieläpä (tyhmän-)ylpeitä.
Hyvä kysymys! Mutta missä vastaus?
Ei täällä ateisteja ole. Kaikki ovat eri tasoisia luterilaisia.
Jaa, valehtelevat vain olevansa ateisteja?
Mikä tarve aloittajalla ja muilla lahkolaisilla on tulla riehumaan tälle palstalle. Lahkoille on varattu omatkin palstat esim. helluntailaisille ja vastaaville.
Pitäisikö olla omat keskitysleirit ja karsinat mielestäsi vai? Atte Stalin niiden johtajaksi.
Helluntailaiset ovat myös kristittyjä ja kirkon herätysliikkeisiin kuuluvat luterilaisia.
Täällä on monia keskusteluja, joihin voi hyvin osallistua kristillisestä näkökulmasta riippumatta onko luterilainen vai joku muu kristitty uskova.
Jotain maniaa se on….
Tämä onkin eräs maailman mielenkiintoisin asia: ateismi.
Olet ateisti, jos et usko Jumalana Jahve-Baaliin ja uhrikulttiin, vaikka Jeesus itse opetti Israelin Jumalasta. Toisin sanoen, olet ateisti, jos uskot taivasten valtakuntaan ja hyvään Jumalaan, etkä pahuuteen ja helvetin pelastavaan voimaan (1.Kor.3:13).
Ateisti uskoo taikatemppuihin.
Hyvin johdettu Jeesuksen opetuksiin tuosta, kun hän lupasi opettaa ihmeiden tekemisen muillekin.
Onko sinulle edelleen epäselvä, että ihmeet eivät ainoastaan ole tieteen mukaisia ilmiöiä, vaan ne todistavat tieteen olevan oikeassa.?
Ja tästä syystä juuri ikuinen elämä oli suojattava sitomalla ihminen materiaan ja sitä kautta aikaan, kun Luojajumalan sanoin ihminen tuli tiedolla jumalien kaltaiseksi.
Onko edelleen, sinulla inti, ymmärtämättä tämä jo satavuotta tiedetty tieteen perusasia?
Mutta huikeintahan on, että se selittää myös Luomiskertomuksen - kuten myös Jeesuksen opetuksen - tapahtumat.
Ja näin ollen vain ateistit pystyvät saamaan aikaiseksi ihmeitä, uskovaisilta tuo kyky on suojattu.
Jeesus tekee ihmeet.
Jeesus surmattinkin teidän Jumalan vastustamisesta ja on näin ollen masilman kuuluisin ateisti.
Se mikä tehdään Jeesuksen nimeen, on laittomuuden tekemistä - hyvässä ja pahassa (Matt.7).
Persoonausko perustuu samaan kuin bändien tai kuuluisuuksien fanittamiseen, eikä sinua tuollainen fanittaminen muuta mitenkään ihmisenä.
Jeesuksen opetuksen mukaan ihmeiden tekemisen edellytys, on ihmisen sisäinen mielenmuutokuten.
Jeesus sanoo: Etsikää, älkääkä lopettako etsimistä ennen kuin löydätte, ja kun te löydätte, te muututte, ja kun te muututte, te teette ihmeitä ja hallitsette kaiken.
Eihän kyse olekaan ihmisen muuttamisesta tai sinun pikku kapinasta johon kuitenkin huvittavasti liittyy Raamatun tuntemus, eli olet siis jo ajatellut.
Kokeilepa ihan piruuttasi mennä vaikka joulukirkkoon.
Minä olen tullut jo sieltä pois.
Aina voi myös palata kohti sitä mikä vasta mahdollisti vääryyksienkin ymmärtämisen.
Ketjussa joku totesi, ettei täällä ateisteja ole , kaikki ovat jonkin tason luterilaisia.
Asia pitänee paikkansa koska ihan täysin ateistia ei varmaan palsta houkuttaisi.
Mitä nuo itseään ateisteiksi väittävät sitten olisivat, ehkä jonkinlaisia etsijiä. Jotka ehkä kuulevat kutsun mutta vastustelevat eivät ehkä ilkeyttään mutta jokin vastustus kuitenkin on.
Palstalla on muutama ihan hyväkin kirjoittelija niin uskovaisista kuin muka ateisteista.
Ehkä tähän sopu vielä saadaan. Täysin ateisti ei kuitenkaan palstalla olisi ja taas jotain lahkolaisuutta edustavat voi jättää omaan arvoonsa. Kukaan ei kaipaa suomalaiseen kristinuskoon kulttuuriin eikä perinteisiin mitään tuollaista jostain Amerikoista tuotua hurlumhei meininkiä. Meillä on oikeasti kauniit kirkkokulttuuriset juuret joten sinne kirkkoon käymään ne palstan ateistitkin , varmasti olette joskus tuota jopa harkinneet . Saattaa olla , että menette toistekin tai saattaa olla, että, ette. Toisaalta , ette häviä mitään koska kiinnostusta kuitenkin on.
Mitä on 'suomalainen kristinusko'?
Kauniit kirkokulttuuriset juuret?! Kuten häpeäpaalut ja jalkapuut ja kaikkea sellaista.
Puhumattakaa mittavista noitavainoista, joista kuuluisin oikeudenkäynti käytiin Ahvenanmaalla vuonna 1666, josta tämä noitien polttovillitys vasta levisi muualle Eurooppaan.
Unohtamatta myöskään lasten jättimäisiä hyväksikäyttöjä.
Paha ei ole ollut koskaan pyhää, eikä se edelleenkää muutu pyhäksi, vaikka sormet ristissä kuinka hokisitte Jeesuksen nimeen armoa syntisinä paskiaisina palvoen häntä teurastettuna uhrilampaana syöden kannibalistisella ihmissyöntiriitillä perkeleelle uhrilahja-ateriana itsenne puolesta.
Paha ei muutu paskaa kummemmaksi myöskään asettumalla itse kaiken yläpuolelle ja tuomitsemalla koko historia, kaikki muut katsomukset ja ihmiset. Vain peiliin jäi katsomatta, mutta pääasia, että leuka oli koko ajan tiukasti pystykenossa, hampaat irvessä.
Se tunne kun sulkee evankeliumilta korvat ja kasvaa kolmas silmä otsaan niin.
Hyvä nyt kuitenkin, ettei sarvet päähän, kuten Moosekselle on kuvattu vanhoihin tauluihin.
Mitäh ?
Näin on, koska Mooses oli viikinki, niin tottakai hän käytti päässään sarvikypärää.
Tuskin savikypärästä on autiomaavaelluksella kyse. Tuo lukee wikipediasivulla Mooses. Myös Suomesta löytyy taulu Mooseksesta sarvet päässä.
Jos Mooseksen Jumala Jahve-Baalin taivaassa palaa kerran tuli - löytyy 1.Kor.3:13 - mihin uskovaiset ovat matkalla Paavslin opilla, ja Jeesuskin sanoo Joh.8 juutalaisten Jumalaa perkeleeksi ja kaiken valheen isäksi, ja Israelin Jumala, jota Jeesus opetti, käskee Mooseksen mennä silmistää, kun juutalaiset Mooseksen jumalalla veivät uhrikultti-iljetyksen hänen nimiinsä laitettuun temppeliin (Jeremia7), ja tämä Jumala puhuu Moosekselle jo tulenliekeistä, niin ei nyt tuota tarvitse kauheasti edes arpoa, että miksi Mooseksella on sarvet päässä.
Siinä on neljä eri todistetta Raamatusta miksi Mooseksen päähän on kuvattu sarvet.
Ja kun tähän lisätään uskovaisten perisyntivalhe juutalaisten opilla, kun Luojajumala sanoo ihmisen luomiskertomuksen mukaan tulleen jumalien kaltaiseksi, eikä pahaksi ja syntiseksi, löytyy 1Moos.3:22, jota läpikotaisin syntisyyttä uskovaiset hokevat teurastaessaan Jeesuksen uhrilampaana ja Jumalana ristille kirottuna uhrina (Augsburgin tunnustus), joka astuu alas helvettiin uskontunnustuksen mukaan, niin ei kai tässä tarvitse edes mikään Einstein olla, jotta ymmärtää, että mitä tarinassa tapahtuu.
Mutta luetun ymmärtäminen ei ole tämän jengin vahvin puoli.
Ja jos tarina ei edelleenkään edellä todistettuna aukea, niin Raamatun mukaan uskovaiset palvovat Jeesusta nimellä Kristus, tosi Jumala, (Augsburgin tunnustus) Israelin Jumalana, jota Jeesus opetti taivasten valtakunnan isänä, itsensä puolesta teurastettuna uhrilampaana Saatanalle.
Liirum laarum ja vähän ylpeyttä päälle "luetun ymmärtämisineen".
Voi sinua.
Se on joku pakkomielle.
IR js Tolkku voisi kertoa.
Huutelevia trolleja ne on.
Samat tyypit koko ajan.......
Kyvyttömyys ymmärtää erilaisia tekstilajeja ja todellisuuskäsityksiä - mukaan lukien ja ensimmäisenä omaansa - sekä niistä käytävää sivistynyttä keskustelua.
Meidän omalla Suomalaisella Mooseksella ei ainakaan lehtikuvien mukaan ole ollut sarvia, mutta on silti taitava rakentelemaan (Putinin) Herran edustajana kaasuputkia, joiden myötä saadaan kaasua sitä janoaville.
T. Matkasaarnaaja.
Olemme edenneet hienosti. Kukaan ei enää intä, että uskonto Paavalin syntiopilla ei perustuisi Jeesuksen teurastaamiseen uhrilampaana ja kirottuna Jumalana nimeltä Kristus. Pääasia on nyt selvä.
Pikku hiljaa aletaan ymmärtämään ja hahmottamaan Jeesuksen puhuma taivasten valtakunta, joka on meissä ja meidän ympärillä, Jeesuksen puhuman Jumalan valtakunnan ollessa sisällisesti meissä.
Pientä vaikeutta on kuitenkin ymmärtää Paavalin sanoma, että kun Jeesus on teurastettu pääsiäisen uhrilampaana Kristuksena (tosi Jumala), niin on taivasten valtakunta perattava pois. (1Kor.5:7)
Ja tämä kuvastaa sitä, ettei täysin ymmärretä, että miten eri asiasta - jopa täysin eri valtakunnasta - puhuu Jeesus ja puhuu Paavali; toinen taivasten valtakunnasta ja toinen synnin valtakunnasta, toinen hyvästä ja toinen pahasta.
Ja niin kauan kuin tämä asia on epäselvää, on tietysti vaikea ymmärtää myös, että näissä valtakunnissa on eri Jumalat.
Missä puhutaan synnin valtakunnasta ?
Raamatussa, se on kun uskoo syntiin, jota ei taivasten valtakunnassa ole, kun Jeesuksen opetuksen on vaihtanut teurastamalla Jeesuksen Jumalana. Tuo kohta kun Paavali käskee perkaamaan taivasten valtakunnan pois 1Kor.5:7.
Jos paikkaa jossa te palvotte syntiä Baal-Jahvelle uhrikultilla, ei kutsuisi teidän ja Baalin valtakunnaksi, synnin valtakunnaksi, niin silloinhan te olisitte olemattomia, eikä teitä olisi missään.
Se on ihan sama asia kuin Jeesus sanoo taivasten valtakunnasta, ei se tule nähtävällä tavalla, eikä voida sanoa, että katso se on tuolla tahi täällä, vaan se on sisällisesti teissä.
Tästä syystä Jeesus sanoo, että et voi saman aikaisesti palvella kahta Herraa, etkä ratsastaa yhtä aikaa kahdella hevosella, vaan se on jompikumpi - elät taivasten valtakunnassa tai elät synnin valtakunnassa. Uskovaiset elävät synnin valtakunnassa. Sieltä pois pääseminen Jeesuksen sanoin edellyttää mielenmuutoksen.
Olisi se hyvä jos ymmärrettäisiin tosiaan, että Jeesuksen opettama taivasten valtakunta on peilikuva Paavalin syntien valtakunnasta. Toinen taivas ja toinen helvetti.
Jotain huomion hakemista se on.
Olemme saaneet herraltamme spaghetti monsterilta lähetyskäskyn ja sen mukaan yritämme käännyttää uskovaisia pois pimeyden tieltä järjen valoon!
Järki voittakoon pimeyden!
Ne yrittää herättää teitä unesta todellisuuteen.
Olipa avuton älähdys.
Uskovaisilla on kummallinen käsitys että Raamattu muuttuisi inttämällä todeksi.
Sama inttämis käsitys pätee moneen muuhunkin asiaan:
- evoluutio
- mitä tiede on tai ei ole
- <joku yleinen termi joka yritetään selittää tarkoittavan ihan muuta mitä se oikeasti tarkoittaa>
Keep up the good work !! :D
Joillakin on kummallinen uskonnollinen käsitys, että sukupuolia olisi useampia kuin kaksi, kun korvien välissä siltä vain tuntuu ja niin vain päätetään ja että voisi olla oikeasti eri sukupuolta kuin mitä biologisesti on. Ei ne väitteet inttämisellä todemmaksi muutu.
Ei evoluutiosta muut intä kuin kreationistit joiden harhauskomukset joutuvat naurettavaan valoon tieteellisten tosiasioiden edessä.
Minkä tieteellisen tosiasian?
Tällaiset ateistit ovat kasvaneet sairaassa lahkossa ilman ihmisoikeuksia. Ovat sitten päässeet lahkosta eroon. Jäljelle on jäänyt pyhä viha uskovia kohtaan, se sitten purkautuu täällä solvaamalla rauhallisia uskovia ja heidän tapojaan vastaan. Normaalit ateistit elävät omaa elämää ja antavat muidenkin elää.
Ilmeisesti sinä olet ihan perusluterilainen kielenkäytöstäsi.
Niillä on himo uskoviin.