Mulla ei ole täällä elämässä ketään! Siis oikeesti... Ei sukulaisia. Äiti ja isä kuollut eikä muita sukulaisia joiden kanssa tekemisissä. Ei puolisoa tai lapsia. Ja oon vasta 25v... Ei täällä elämässä pärjää kun ei oo ketään.. Haluan vaan kuolla.
Ei ketään tässä elämässä
9
333
Vastaukset
- Anonyymi
Hei,
Missä päin asut? Kuinka olet selvinnyt tähän saakka elämässäsi? Voisitko hieman kertoa taustastasi. Sinun pitäisi kyllä saada apua tilanteessa pikaisesti. Oletko yrittänyt saada apua jostakin. - Anonyymi
netissä on sivusto josta voi hakea ystäviä.mutta täällä ei saa mainostaa.
- Anonyymi
Elämä on kuolemista. sitä kohden mennään. Jotkut onnekkaat löytävät henkisiä sukulaisia, ehkä osaavat etsiä ja tietävät mistä. Toisille riittävät kirjat ja tiedon etsiminen.
- Anonyymi
Ymmärrän huolesi mutta ei se suku aina onnea tuo .Sukulaisia ei voi valita mutta ystävät voi.Olet tosi nuori ja elämä edessä mahdollisuudet on vaikka mihin.Meitä yksinäisiä on paljon joskus se on valinta mut jos se ei ole niin asialle pitää tehdä jotain.
- Anonyymi
Älä vaivu epätoivoon. Tämä nykyaika on todella itsekeskeistä. Sun kannattaa keskittyy vaikka löytään harrastuksia josta tykkäät ja kehittää itseäsi ja käy vaikka pitkällä lenkillä. Älä jämähdä liikaa omiin ajatuksiin. Mäkin oon yksinäinen.
- Anonyymi
Ei ystäviäkään voi valita. Mistä valintatalosta niitä muka saa.
Hei,
Saitkin jo hyviä vastauksia, mutta vastaan vielä minäkin. Laitan tiedoksi muutaman linkin, josta voi saada vertaistukea sekä myös ammattilaisen tai koulutetun vapaaehtoisen tukihenkilön tarjoamaa keskusteluapua. Etenkin itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. Vertaistuki esim. ryhmächatit ja ryhmäkeskustelut voivat vähän lievittää yksinäisuuden tunnetta.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetin sivuilla palveluita tarjoaa yli 100 järjestöä, joten sieltä löytyy monenlaista ammatti- ja vertaistukea.
Esimerkiksi Mieli Tukisuhteessa voi keskustella tukihenkilön kanssa luottamuksellisesti. Tukisuhde voi kestää joitakin kuukausia.
https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Aikuisille suunnatussa Solmussa-chatissä voi keskustella päivystäjän kanssa reaaliaikaisesti. Päivystys on aina ma-to klo 15-19.
https://tukinet.net/teemat/solmussa-chat-783075200/
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
Kyl sä pärjäät. Minullakaan ei ole ketään biologista sukulaista. Osa on kuollut ja ne pari jotka eivät ovat sellaisia että toivoisin heidän olevan kuollut, oman turvallisuuteni takia (henkinen ja fyysinen väkivalta).
Kyl sä pärjäät. Turvaudut muihin. Ihmisen oma perhe ei välttämättä ole se johon on syntynyt vaan joku muu. Ne joihin tutustuu elämän varrella ja jotka välittävät sinusta ja joista itse välität. He ovat se oikea perhe.
Jos heitä ei nyt vielä ole, niin jatka vaan etsintää, se voi tuntua vaikealta yksin olevalle koska siitä lähtökohdasta ihmissuhteiden muodostaminen voi olla haasteellista. Mutta se alkaa siitä yhdestä. Kun onnistut tarttumaan yhteenkin oljenkorteen, niin se vetää sinut vähitellen mukanaan, "kuivalle maalle". Ja siellä ne oljenkorjet versovat.
Eli kun vähitellen muodostuu kiintymyssuhteita, niin ne laajenevat ja syvenevät ja kohta huomaatkin että niistä on tullut isompi verkosto. Pitää aluksi tyytyä vähään siinä mielessä ettei odota itseltään ja toiseltaan liikaa. Pettymyksiä tulee ihmissuhteissa aina ja ketään ei kannata ihannoida. Kestävä ystävyys, luotettavuus ja turvallisuus on tärkeämpää kuin hetken huuma, oli sitten kyse ystävyydestä tai rakkaudesta.
Anna itsellesi tilaa ja tutkaile tunteitasi että pääset selville kehen voi luottaa ja mihin suuntaan kannattaa edetä valinnoissa. Kyllä se siitä:) - Anonyymi
Asuit missä päin suomea tahansa mene netti Mission Helsinki voit nimettömänä cat tai soitaa siellä on eri numeroita.Jäin orvoksi 11 vuotianna tyttönä. Omala sentellani elän.Koskaan vertaamatta itseäni muihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869