Ei ketään tässä elämässä

Anonyymi-ap

Mulla ei ole täällä elämässä ketään! Siis oikeesti... Ei sukulaisia. Äiti ja isä kuollut eikä muita sukulaisia joiden kanssa tekemisissä. Ei puolisoa tai lapsia. Ja oon vasta 25v... Ei täällä elämässä pärjää kun ei oo ketään.. Haluan vaan kuolla.

9

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei,

      Missä päin asut? Kuinka olet selvinnyt tähän saakka elämässäsi? Voisitko hieman kertoa taustastasi. Sinun pitäisi kyllä saada apua tilanteessa pikaisesti. Oletko yrittänyt saada apua jostakin.

    • Anonyymi

      netissä on sivusto josta voi hakea ystäviä.mutta täällä ei saa mainostaa.

    • Anonyymi

      Elämä on kuolemista. sitä kohden mennään. Jotkut onnekkaat löytävät henkisiä sukulaisia, ehkä osaavat etsiä ja tietävät mistä. Toisille riittävät kirjat ja tiedon etsiminen.

    • Anonyymi

      Ymmärrän huolesi mutta ei se suku aina onnea tuo .Sukulaisia ei voi valita mutta ystävät voi.Olet tosi nuori ja elämä edessä mahdollisuudet on vaikka mihin.Meitä yksinäisiä on paljon joskus se on valinta mut jos se ei ole niin asialle pitää tehdä jotain.

      • Anonyymi

        Älä vaivu epätoivoon. Tämä nykyaika on todella itsekeskeistä. Sun kannattaa keskittyy vaikka löytään harrastuksia josta tykkäät ja kehittää itseäsi ja käy vaikka pitkällä lenkillä. Älä jämähdä liikaa omiin ajatuksiin. Mäkin oon yksinäinen.


      • Anonyymi

        Ei ystäviäkään voi valita. Mistä valintatalosta niitä muka saa.


    • Hei,

      Saitkin jo hyviä vastauksia, mutta vastaan vielä minäkin. Laitan tiedoksi muutaman linkin, josta voi saada vertaistukea sekä myös ammattilaisen tai koulutetun vapaaehtoisen tukihenkilön tarjoamaa keskusteluapua. Etenkin itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. Vertaistuki esim. ryhmächatit ja ryhmäkeskustelut voivat vähän lievittää yksinäisuuden tunnetta.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetin sivuilla palveluita tarjoaa yli 100 järjestöä, joten sieltä löytyy monenlaista ammatti- ja vertaistukea.

      Esimerkiksi Mieli Tukisuhteessa voi keskustella tukihenkilön kanssa luottamuksellisesti. Tukisuhde voi kestää joitakin kuukausia.

      https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Aikuisille suunnatussa Solmussa-chatissä voi keskustella päivystäjän kanssa reaaliaikaisesti. Päivystys on aina ma-to klo 15-19.

      https://tukinet.net/teemat/solmussa-chat-783075200/

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Kyl sä pärjäät. Minullakaan ei ole ketään biologista sukulaista. Osa on kuollut ja ne pari jotka eivät ovat sellaisia että toivoisin heidän olevan kuollut, oman turvallisuuteni takia (henkinen ja fyysinen väkivalta).

      Kyl sä pärjäät. Turvaudut muihin. Ihmisen oma perhe ei välttämättä ole se johon on syntynyt vaan joku muu. Ne joihin tutustuu elämän varrella ja jotka välittävät sinusta ja joista itse välität. He ovat se oikea perhe.
      Jos heitä ei nyt vielä ole, niin jatka vaan etsintää, se voi tuntua vaikealta yksin olevalle koska siitä lähtökohdasta ihmissuhteiden muodostaminen voi olla haasteellista. Mutta se alkaa siitä yhdestä. Kun onnistut tarttumaan yhteenkin oljenkorteen, niin se vetää sinut vähitellen mukanaan, "kuivalle maalle". Ja siellä ne oljenkorjet versovat.
      Eli kun vähitellen muodostuu kiintymyssuhteita, niin ne laajenevat ja syvenevät ja kohta huomaatkin että niistä on tullut isompi verkosto. Pitää aluksi tyytyä vähään siinä mielessä ettei odota itseltään ja toiseltaan liikaa. Pettymyksiä tulee ihmissuhteissa aina ja ketään ei kannata ihannoida. Kestävä ystävyys, luotettavuus ja turvallisuus on tärkeämpää kuin hetken huuma, oli sitten kyse ystävyydestä tai rakkaudesta.
      Anna itsellesi tilaa ja tutkaile tunteitasi että pääset selville kehen voi luottaa ja mihin suuntaan kannattaa edetä valinnoissa. Kyllä se siitä:)

    • Anonyymi

      Asuit missä päin suomea tahansa mene netti Mission Helsinki voit nimettömänä cat tai soitaa siellä on eri numeroita.Jäin orvoksi 11 vuotianna tyttönä. Omala sentellani elän.Koskaan vertaamatta itseäni muihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5665
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      224
      4611
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      42
      4573
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4372
    5. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4340
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3815
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3212
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3085
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3072
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2170
    Aihe