Itse en ennätä siihen mukaan, mutta nyt oleva nuorison sitä tulisi jopa vaatia, jos nyt ymmärtävät asian kulun. Osa on vihreitten sokaisemia, niin ei huomista osata.
Toivotaan että meilläkin tulee uusi hallitus joka alkaa maata rakentamaan, ei kuten nämä punavihreät vain velan kautta eletty.
Ruotsissa on nyt hyvä pohina päällä, siellä on kapasiteettiäkin rakentamiseen mm ydinvoimaloita. Kova työ tällä hallituksella maan turvallisuuteen, joka karannut sossuilla käsistä.
Seuraavan hallituksen, tämä hallitus on siihen kykenemätön.
"Ruotsin uusi hallitus haluaa maahan lisää ydinvoimaa
Hallitus haluaa, että valtion omistama energiayhtiö Vattenfall ryhtyy välittömästi suunnittelemaan uuden ydinvoimalan rakentamista."
Ruotsin uusi hallitus haluaa maahan lisää ydinvoimaa ja aloittaa selvitykset myös suljettavaksi määrättyjen voimaloiden uudelleenkäynnistämiseksi.
Ydinvoiman lisääminen on nostettu uuden hallituksen ohjelman energia- ja ilmastokokonaisuuden keskeiseksi toimenpiteeksi. Maltillisen kokoomuksen, kristillisdemokraattien ja liberaalipuolueen neuvottelema hallitusohjelma julkaistiin perjantaina.
Ohjelman mukaan uuden ydinvoiman rakentamista edistetään siten, että nykyistä vihreiden investointien valtiontakausohjelmaa muutetaan niin, että takauksia on mahdollista myöntää myös ydinvoimainvestoinneille. Hallitusohjelman mukaan ydinvoimalle olisi tarjolla 400 miljardin kruunun eli noin 36 miljardin euron arvoiset takaukset.
Hallitus myös haluaa, että Ruotsin valtion omistama energiayhtiö Vattenfall ryhtyy välittömästi selvittämään uuden ydinvoimalan rakentamista esimerkiksi Ringhalsin voimalapaikalle. Ringhalsissa on tällä hetkellä kaksi toiminnassa olevaa reaktoria, reaktorit 3 ja 4. Reaktorit 1 ja 2 suljettiin vuosina 2019 ja 2020.
Uusi hallitus haluaa kuitenkin välittömästi selvityksen siitä, voitaisiinko myös suljetut reaktorit ottaa jälleen käyttöön. Hallitus haluaa myös tehdä lakimuutoksen, joka tulevaisuudessa estäisi ydinvoimaloiden sulkemisen poliittisella päätöksellä, kuten Ruotsissa tehtiin 1990-luvulla ja 2000-luvun alussa. Voimaloiden pitää antaa toimia niin pitkään, kuin ne ovat teknisesti turvallisia, ohjelmassa linjataan.
Meilläkin tehdä heti kuten Ruotsikin tekee
5
118
Vastaukset
- Anonyymi
Vihreät tulisi kieltää, ainakin määraajaksi, vaikka 10 vuotta.
- Anonyymi
Kyllä. Kansakunnan etu sitä vaatisi.
- Anonyymi
Vaikka ei mikään viherpiipertäjä olekaan, niin on kovin kummallista, että miten vielä 2020-luvulla löytyy tuollaisia pököpäitä, jotka ehdottavat menettelyä, joka on täysin sekä demokratian että ihmisoikeuksien vastaista? Kuulostaa ihan itänaapurin meiningiltä.
Jos olisit päättäjä ja tuollaisen tempauksen menisit ajamaan läpi, niin armotta istuisit käräjillä muiden päättäjien kera ja valtio syytettynä todennäköisesti EU:n ihmisoikeustuomioistuimessa. Onneksi perustuslaki turvaa kansalaisoikeuksiamme poliittisilta typeryyksiltä, joten eduskuntakaan ei ehdotustasi edes käsittelisi.
Onko tuollaisen esittäminen siten edes milläänlailla järkevää? Typeryksen leiman sillä ainakin saa itselleen hankituksi.
- Anonyymi
Lisää ydinvoimaa, sitä kannatan, mutta miten tän saa liitettyä Suomen Keskustaan?
- Anonyymi
Vihreitä edustaa keskusta lakiteitse.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1622607Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy252267Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä2042226Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82611697Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1431361Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861224Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1021178Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171042Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451010- 84957
