Suomen Luonnonvarakeskus: Kaikkiaan n. 1600 tutkijaa, erikoistutkijaa, professoria, asiantuntijaa, johtajaa yms. virkailijaa.
Miksi suomalaisen veronmaksajan pitää elättää tällaista tyhjäntoimittajien mammuttiorganisaatiota, joka lähinnä keskittyy matkatoimistojen esitteisiin, missä maassa viettää seuraavan lomansa.
https://www.luke.fi/fi
Mistä näille 0-tutkijoille oikein maksetaan?
21
64
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakaan sitä ruokakulttuurin professuuria ei saa lopettaa, hinnat pomppaisivat vielä enempi...eiku...........:P
- Anonyymi
Saa Ylekin pakkoverosta n 600 miljoonaa euroa vuodessa 3000 hengen organisaatiolleen.
Mistä sinä tiedät mitä kukin heistä tekee?
- Anonyymi
Katselet vähän niitä yhteystietoja, niin pääset käsitykseen..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katselet vähän niitä yhteystietoja, niin pääset käsitykseen..
Te Suomi24:n nimettömät öyhöt taidatte olla minkä tahansa tieteen alan auktoriteetteja.
- Anonyymi
Yliopistojen hömppäkoulutuslinjoilta tulee jatkuvasti oikeisiin töihin kelpaamattomia viherpiiperöitä. Johonkin nämäkin on sijoitettava. Siksi verovaroin ylläpidetään suojatyöpaikkoja.
- Anonyymi
Kun persut pääsevät valtaan tiedekunnnissa opiskellaankin vain muinaisslaavilaisia kieliä ja kopiokoneen käyttöä.
- Anonyymi
turhiksia ja kallispalkaisia koko sakki
- Anonyymi
Kyllä on taas katkeraa inkutusta. Tuo määrä tutkimassa koko valtakunnan luonnonvaroja ei todellakaan ole suuri. Vähän on putkisilmäinen aloitus..
- Anonyymi
Jokaisella sitten oma hehtaari tutkittavaksi vai?
Ehkä aloitukseni oli vähän putkisilmäinen, mutta en usko että tuo organisaatio saa kovinkaan paljon ns. lisäarvoa kokoon vuoden mittaan. Toki puuhaavat ja touhuavat varmasti jokainen parhaansa mukaan.
Onko rumasti sanottu, jos väitän että 20 reipasta täysipäistä henkilöä, pystyy vastaavan lisäarvon tuotokseen kuin nykyinen 1600 työntekijän organisaatio?
Itse asiassa voisin lyödä asiasta kesämökkini vetoa!
- Anonyymi
Näiden opiskelupaikkoja täytyisi kiireesti vähentää 50%.
Lisäkoulutusta ammattikouluun, erityisesti hitsareiksi- Anonyymi
Eikö löytyisi koulutettavia työttömistä tai niistä, joilla ei ole mitään keskiasteen tutkintoa?
- Anonyymi
Se että sinä et ymmärrä mitä he tutkivat ja miksi, ei tarkoita että he olisivat turhia. Sinä olet se tyhmä ja turha.
- Anonyymi
Voi olla, että kotimainen ruokatuotanto kokee piankin uuden nousun.
Mistä sitäpaitsi mistään asiasta voi tietää mitään, jos ei ole tutkittua tietoa?- Anonyymi
Persu hakee Lidlista einespizzaa ja keppanaa. Ei siihen yliopistotutkijoita tarvita.
- Anonyymi
Sieltä valmistuu varmaan niitä Mannerheimintien tukkijoita.
- Anonyymi
Toinen toistaan tyhmemmät poliitikot eivät pärjää ilman idioottien turhia tutkimuksia.
- Anonyymi
Paljonko palkoihin ? olisi kiva tietää.
- Anonyymi
verovaroin alalle koulutetaan liikaa,
ja verovaroin palkataan tutkijoita ja byrokraatteja,
melkoinen koulutus työlstämis systeemi verovarooin, ja nykyään jo ulkomaan velalla rahoitettuna.... - Anonyymi
>> Mistä maksetaan...
väitän, että EKO-katastrofin pimityksestä niille maksetaan ja kokoomus kiittää - Anonyymi
Paskapaperiprofessori olisi tarpeen, kun pienen vessapaperipakkauksen hinta Alepassa 3,99 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1264590Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa693294"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1043164Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma392611Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282302- 1071563
- 491106
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3371098- 49852
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin55681