Täällä suoraan 1 tyyppi todettiin 57 vuotiaan, miten teillä....
Tämä tapahtui jo 11 vuotta sitten ja suoraan insuliinihoito.
Nykyään tresibaa 15y ja fiasbia 13-17y.
Hypoja muutama silti joka viikko, en ehdi aina reagoida niihin vaikka sensori on.
Minkä ikäisenä 1 diabetes todettu
5
477
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla ykkönen todettu 10 vuotiaana, reilut 30 vuotta sitten. Lantus ja humalog yhteensä n. 20 ky päivässä. Hypoja myös muutamia viikossa, aamuyöllä useimmiten ja sensorin huutoon olen onneksi herännyt.
- Anonyymi
35-vuotiaana todettiin. Ja ihan oppikirjamainen sairastumisvaihe; jano oli niin kova, että tyhjää limupulloa täytin 6-8 kertaa päivässä, muutuin käytännössä kuukaudessa itseni näköiseksi vaatehenkariksi - sormus jäi aina hanskan sisään pyörimään, vyöt ja kellot kiristettiin viimeiseen reikään saakka - ja iltapäivisin olin tosi väsynyt.
Koska olen kestävyysurheilija, Tresibaa menee vain 8 ky ja Novorapid jää alle kymmeneen ky päivässä, ellen ole sairastumassa.- Anonyymi
Aikoinani olin minäkin toista viikkoa sairaalassa. Harjoiteltiin pistämään (ensin appelsiiniin, se oli sitä aikaa kun ihan perinteisellä ruiskulla pienistä lasipulloista insuliini annosteltiin ja pitkä piti sekoittaa tarkasti käännellen...).Opeteltiin laskemaan hiilihydraatteja ja joka ikinen suupala punnattiin vaaan kanssa. Lenkkeiltiin sairaalan ympäristössä ja katsottiin paljonko tippuu sokerit. Aamulla mitattiin pissaliuskalla ketoaineita. Aiheutettiin tahallaan hypoja että tiedän miltä tuntuu ja kuinka reagoida.... Hurjaa oli.
- Anonyymi
Ketjun aloittajana vastaan vielä.
Tuolla oppikirja juttuna alkoi täälläkin.
Vatsataudin jälkeen alkoi lahituminen jano väsymys ja jatkuva vessareissu.
Pitkäaikaista ja paastosokeri yli 20 tai noin120 tuo pitkä sokeri.
Viikko sairaalassa ja olo parani kummasti.- Anonyymi
Minä en ollut sairaalassa täyttä viikkoa, mutta olo parani jo osastolla. Pelkästään se, että sai ihan oikeasti nukkua koko yön ilman että meinaa kusta housuunsa, paransi jo oloa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2593161Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy782598Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har281755Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701655Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1871610Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j181280Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.691211- 661143
- 971060
- 24909