Raippavero iskee yhä suurempaan joukkoon suomalaisia, kertoo ministeriö.
Eläkkeensaajan pitää maksaa eläketulosta 5,85 prosentin lisäveroa siltä osin kuin eläketulo vähennettynä eläketulovähennyksen määrällä ylittää 47 000 euroa.
Eläketulon lisäveron määrän muutos johtuu pääosin siitä, että nyt ja lähitulevaisuudessa eläköityvät henkilöt ovat aiempia ikäluokkia runsasmääräisempiä ja parempituloisia. Näin ollen eläketulon lisäveron piiriin tulee entistä enemmän verovelvollisia.
Ensi vuodeksi työeläkkeisiin odotetaan jopa 6,8 prosentin indeksikorotusta .
”Korotus koskee yli 1,5 miljoonaa työeläkkeen saajaa ja sen vaikutukset ovat merkittävät myös julkisen talouden kannalta, sillä korotus nostaa vuosittaista työeläkemenoa yli 2 miljardilla eurolla, kerrotaan Keskuskauppakamarin verkkosivuilla. ”Raippavero” on saanut kovasti kritiikkiä vuosien varrella.
"Eläkkeensaajien verotus ei saa olla palkkatulon verotusta ankarampaa. Eläketulon lisävero, niin kutsuttu raippavero on epäoikeudenmukainen ja ikärasismin luontoinen”, kerrottiin kokoomuksen läheisjärjestöihin kuuluvan Kansallisen senioriliiton kannanotossa .
”Eläkeläisten raippavero on epäoikeudenmukaisuuden huipentuma eikä sitä olisi koskaan pitänyt säätääkään. Kokoomuksen pitää ajaa tämän veron poistamista."
Olipa nyt miten tahansa, niin Yliväpeli Orhosen veroon se iskee myös. Kuten monen muunkin joilla eläketulot ylittää ao summat. Tuo vuodenvaihteen eläkekorotukset tulee inflaation takia, ja niiden maksajat kertovat olevansa hyvissä varoissa, ettei tee isompaa lovea kassaan. esim. ayliitot ja eläkekassat voisi hyvin maksaa Suomen velat pois -tämä vain heittona. Kuten pääministerinä Antti Rinne ehdottikin eläkevaroista
siirrettäväksi valtion kassaan jonkin pienemmän summan.
Raippavero koskettaa yhä useampia suomalaisia
1
117
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo vuodenvaihteen eläkekorotukset tulee inflaation takia, ja niiden maksajat kertovat olevansa hyvissä varoissa, ettei tee isompaa lovea kassaan. esim. ayliitot ja eläkekassat voisi hyvin maksaa Suomen velat pois -tämä vain heittona. Kuten pääministerinä Antti Rinne ehdottikin eläkevaroista
siirrettäväksi valtion kassaan jonkin pienemmän summan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592975- 1362164
- 921798
- 1641415
- 651346
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731341- 791272
- 691132
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731069Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331017