Dollarilla on niin suuri asema maailmankaupassa ja rahoituksessa

Halusimme tai emme Yhdysvaltain dollari on aina läsnämme.
Dollari on jo niin vahva, että se on syönyt jopa Kiinaa10 % paikkeilla.
Euron ja punnan dollarikurssit ovat ennätyksellisen heikkoja. Suurimmassa vaarassa ovat kehittyvät taloudet.
Dollari on vahvistunut vuodessa 16 prosenttia euroa vastaan. Yksi euro vastaa tällä hetkellä 0,975 dollaria, mikä on euron heikoin dollarikurssi kahteenkymmeneen vuoteen.
Japanin jenin dollarikurssi on heikoimmillaan sitten vuoden 1998. Englannin punnan kurssi on sekin ennätyksellisen heikko. Monien kehittyvien maiden valuutat ovat heikentyneet sitäkin enemmän suhteessa dollariin.
Esimerkiksi tavallisesti vakaa Kiinan valuutta juan on heikentynyt alkuvuoden aikana yli kymmenen prosenttia suhteessa dollariin.

Näin ollen dollarin vahvistuessa monien maiden ja yritysten lainakulut kasvavat samalla, kun tulot pienenevät dollareissa mitattuna.
Dollarin kurssi vaikeuttaa monien maiden kamppailua inflaatiota vastaan. Kun paikallinen valuutta heikkenee suhteessa dollariin, dollareissa ostettujen tavaroiden ja palveluiden hinnat kohoavat. Esimerkiksi Yhdysvalloista Eurooppaan tuotu tavara on nyt euroissa laskettuna huomattavasti kalliimpi kuin vielä vuosi sitten.
Keskuspankkipolitiikan lisäksi moni muukin tekijä nostaa tällä hetkellä dollaria. Yksi syy dollarin nousuun on se, että Yhdysvaltojen taloudella menee suhteellisesti varsin hyvin.

Euroopassa on energiakriisi, Venäjän sota huolettaa monia ja Kiinan talousnäkymät ovat heikot. Yhdysvalloilla menee sen sijaan edelleen aika hyvin. He ovat esimerkiksi energian suhteen käytännössä omavaraisia.
Dollari on myös sijoittajien turvasatama. Kun muut sijoituskohteet pelottavat, sijoittajat vaihtavat varojaan dollareiksi paremman puutteessa.
Vaikka vahva dollari on ongelma monille maille ja yrityksille, jotkut myös hyötyvät.
Euroalueen vienti muuttuu kilpailukykyisemmäksi, kun euro heikkenee suhteessa dollariin. Esimerkiksi Yhdysvaltoihin tavaraa vievä suomalaisyhtiö hyötyy tilanteesta selvästi.

"He ovat esimerkiksi energian suhteen käytännössä omavaraisia"
Mekin oltaisiin ilman vihreitä, meilläkin olisi omavaraisuus energiaan pääosin.
esim. sähkön suhteen olisimme omavaraisia ja ydinvoimalan verran ylikapasiteetissä, joka olisi siinä varalla, ja pakaskauteen ns "jemmassa". Meillä puuttuu "pakkas" energia, ei saatu vesivoimaakaan vahvistaa, tuo maailman puhtain sähkö.
Kuten täälläkin mainittu, vihreät tulisi lakkauttaa päätöksen teosta, ainakin toistaiseksi.

ps tässä olemme pojan asunnolla "kotiapulaisina" kun he menossa, niin ollaan lasten kanssa tässä touhuiltu, täällä komeassa Paloheinän osassa.

0

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        74
        1670
      2. Naantalin kylpylän ampujat

        Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
        Maailman menoa
        23
        1172
      3. Kemijärvellä vesionnettomuus

        Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
        Kemijärvi
        32
        1073
      4. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        134
        906
      5. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        189
        826
      6. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        64
        694
      7. Olipa yllätys

        Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
        Kotimaiset julkkisjuorut
        192
        609
      8. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        79
        598
      9. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        49
        561
      10. 71
        547
      11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        32
        518
      12. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        55
        507
      13. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        57
        485
      14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        25
        457
      15. Kai sä mies ymmärrät..

        ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
        Ikävä
        28
        432
      16. 34
        424
      17. En tiedä mitä sanoa

        Siksi en vastannut😔
        Ikävä
        33
        423
      18. Jos kaivattusi olisi

        Vieressäsi niin mitä tekisit?
        Ikävä
        40
        417
      19. Kiinni jäit

        Ei olisi uskonut sinusta
        Ikävä
        16
        409
      20. Päivän galluppi

        Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
        Sinkut
        82
        398
      Aihe