Pohdintoja päivän polttavista!

Anonyymi-ap

Ilves luuli palkanneensa mestarivalmentajan - metsään mentiin. Tympeän näköinen uusi valmentaja sai ansioitta suojatyöpaikan, mutta joukkue häviää. Liekkö Antin penaali vähän likainen? Joskus ne jutut menee vaan viistoon, ei voi mitään.

Euroopan jääkiekkosarjat ovat ihan täynnä kusetuskohteita vedonlyöjiä varten. Eipä taida olla enää yhtään ottelukierrosta missään pääsarjassa, ettei ainakin yhtä tulosta olisi manipuloitu. Mistäköhän tämä johtuu? Olisko se, että valtaosa esim. suomalaisista miehistä betsaa ja kun isot massat betsaa se liikuttaa isoa rahavirtaa.
Valmentajat ja joukkueenomistajat saavat kirjattuja kirjeitä ja salattuja puheluita ennen otteluita. Sitten manipulaatio voi tietysti olla täysin tekaistu eli jätetään muka loukkaantumisiin vedoten kärkimiehiä pois rosterista ja hävitään sarjajumbolle. Pelaajat esim. mestistasolla eivät saa palkakseen juuri mitään, joten erätauolla voidaan porukalla sopia, että hävitään ottelu vaikkapa 5-3 johtoasemasta tarkoituksella. Kyllä siinä kerrointa varmasti saa, jos toisella erätauolla oman kahden maalin johtonsa tarkoituksella sössii. Tällaista toimintaa ei voi mitenkään estää, jos joukkue yhdessä sen sopii ja vaikenee julkisuudessa. Pesäpallossahan tämä on ollut arkipäivää jo 1990-luvulla. Tosin silloin puhuttiin tahallaan pelatuista tasapeleistä.


Naistenniksessä ei ole kyvyiltään ammattilaisuutta mittaavan tason omaavia pelaajia. Tämä koskee myös useaa miespelaajaa. Tänä päivänä pelaajat tuntuvat olevan telepaattisesti tietoisia vedonlyöjien peliliikkeistä ja he muuttavat ottelun kulkua rahavirtojen mukaan. Raha tuntuu pilanneen koko lajin, kun elannon saadakseen tennispelaajan ei tarvii käytännössä voittaa koskaan sillä odottaahan seuraava turnaus jo parin päivän päässä. Naistenniksessä trendihän on selkeä. Nuori "lahjakas" pelaaja voittaa alle kaksikymmentävuotiaana Grand Slamin kertaalleen. Rahaa virtaa pankkitilille miljoona, mutta peliesitykset lähtevät välittömästi laskuun. Katsokaapa sellaisia pelaajia ja heidän urakehitystä Grand Slamin jälkeen kuten Emma Raducanu tai Bianca Andreescu. Miespelaajienkin tunarilista on niin pitkä, ettei sitä yhdessä illassa kirjoiteta. Pentti Hilkureita kaikki. Pelaajat ovat toinen toistaan ärsyttävämpiä ja epäluotettavia. Koko laji pitäisi jollakin konstein lopettaa. Mailat metallinkierrätykseen ja pallot pelaajien perseeseen.

Muistakaa ilmiantaa joukkuetoverinne, jos epäilette vilppiä! Nää asiat on vankilatuomioiden arvoisia ja vilunkiveikothan kuuluu linnaan.

Pitäisi saada mikitettyä kaikkien liiga/mestisseurojen pukukopit sekä tietysti jalkapallojoukkueiden pukuhuoneet. Täten oikeus voittaisi ja vilunginyrittäjät saisivat nenäänsä.

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eipähän ole pelkoa, että maksaisin ko. pelien katsomisesta. 90-luvulla oli mukava seurata aitoa urheilua, kun vedonlyönti ei ollut vielä vaikuttamassa pelaajien motiiveihin. Älypuhelinten aikakaudella vedonlyönti on muuttunut yllätys yllätys paljon hankalammaksi kuin vielä ennen. Eihän se sattumaa ole. Olisiko kenties mahdollista palkata viranomaiset vahtimaan pelaajien ottelunaikaista älypuhelimen räpläystä.

      Raha on ilmeisesti niin vaarallinen yhteiskuntaa pyörittävä voima, että sitä ei tavalliselle rahvaalle suoda ainakaan vedonlyönnin kautta. Sen sijaan ne, jotka estävät rahvaan rikastumisen istuvat itse läskiperseensä päällä ja tienaa toistenkin edestä.

      Samahan se on minkätahansa arvokkaan omaisuuden hankkimisen kanssa. Jokamiehen oikeuksilla voit poimia vapaasta mistätahansa marjoja ja sieniä, mutta jos aikeesi onkin löytää arvometalleja niin asiasta tehdään heti jotenkin mutkikasta ja vaikeaa, koska VOIT RIKASTUA löytäessäsi jonkun maalta vaikkapa kultaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1685
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1442
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      90
      1303
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1038
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1009
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      213
      815
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      743
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe