🤔🪟👎 mutta ei ole kiva huomata, että tehtyään suuren ikkunaremontin niin tiivisteet ovat päin prinkkalaa. Näppäränä neitona etsin netistä ohjeet siitä miten ikkunat pitää tiivistää, etteivät ne kostu välistä. Nyt sitten ulkoikkuna on kahta märempi. Läpi ei edes näy kun lasi on niin kostea. Olen tehnyt tuuletusraon väärän ikkunan tiivisteisiin. Mun olis pitänyt tehdä se ulkoikkunaan eikä sisäikkunaan.🫤
Välillä tuntuu, että kaikki on huonosti. Eilen vielä ikkunat oli ihan ok ja olin mielissäni kun on niin vähän tekemistä ennen talven tuloa. Mutta ei mitkään asiat parane tässä kirjoittamalla. Joten on vain tartuttava hommiin ja käärittävä hihat ylös. Ainoa hyvä puoli on se, että työ on sentään lämpimässä tehtävää sisähommaa 🥰
Ain laulain työtäs tee .... trala lal la la laa
10 ikkunaa on ihan kiva olla olemassa
9
81
Vastaukset
P.S. tuo aloituksen ekan rivin keskimmäinen emoji oli ikkuna chromebookissa. Kännykkä näyttää sillä kohtaa yksinkertaisempaa ikkunaa.
506 ikkunaa tässä talossa on kaikkiaan
No niitäpä on paljon, ei olis kiva pestä sellaista määrää . Jos lasken tässä 10 tuplalasisten lisäksi yksinkertaiset klasit niin en pääse kuin 26 ikkunaan.
- Anonyymi
Vanha keino poistaa kosteus ikkunan välistä toimii, tulitikkuaskeja ikkunoiden väliin ja kummasti kertynyt kosteus huuruineen on poissa jokusen tunnin kuluttua.
Mulla oli aikaisemmin noita tulitikkuaskeja. Peitin ne muovisella ruusuköynnöksellä kun olivat rumia. Jahka järjestelen tiivisteitä niin voin laittaa tikkulootatkin varuiksi.
Kyllä on kiva, kun niistä ikkunoista näkyy ulos, joissa on sisäpuolen tiiviste laitettu hyvin ja tulitikkulootat ikkunan välissä. On ne lasit myös pesty, kun se höyrystyminen vetää lasin harmaaksi. Urakka on vasta puolivälissä, kun näitä 50-luvun ikkunoita on hankala käsitellä.
- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Kyllä on kiva, kun niistä ikkunoista näkyy ulos, joissa on sisäpuolen tiiviste laitettu hyvin ja tulitikkulootat ikkunan välissä. On ne lasit myös pesty, kun se höyrystyminen vetää lasin harmaaksi. Urakka on vasta puolivälissä, kun näitä 50-luvun ikkunoita on hankala käsitellä.
Se on jännä huomata, että usein vanhat konstit on toimivampia ja helpompia verrattuna uusiin. Oon nähny vanhoissa taloissa todella hienoja ja kauniita "teoksia" ikkunoiden väleihin tehtyinä. Sopii hienosti mielestäni juuri vanhahkoihin taloihin, ehkä sama ei näyttäisi hyvältä enää uudisrakennuksessa.
- Anonyymi
Hyvä kun sulla edes ikkunaväli kostuu 😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719
