10 ikkunaa on ihan kiva olla olemassa

🤔🪟👎 mutta ei ole kiva huomata, että tehtyään suuren ikkunaremontin niin tiivisteet ovat päin prinkkalaa. Näppäränä neitona etsin netistä ohjeet siitä miten ikkunat pitää tiivistää, etteivät ne kostu välistä. Nyt sitten ulkoikkuna on kahta märempi. Läpi ei edes näy kun lasi on niin kostea. Olen tehnyt tuuletusraon väärän ikkunan tiivisteisiin. Mun olis pitänyt tehdä se ulkoikkunaan eikä sisäikkunaan.🫤

Välillä tuntuu, että kaikki on huonosti. Eilen vielä ikkunat oli ihan ok ja olin mielissäni kun on niin vähän tekemistä ennen talven tuloa. Mutta ei mitkään asiat parane tässä kirjoittamalla. Joten on vain tartuttava hommiin ja käärittävä hihat ylös. Ainoa hyvä puoli on se, että työ on sentään lämpimässä tehtävää sisähommaa 🥰

Ain laulain työtäs tee .... trala lal la la laa

9

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.S. tuo aloituksen ekan rivin keskimmäinen emoji oli ikkuna chromebookissa. Kännykkä näyttää sillä kohtaa yksinkertaisempaa ikkunaa.

    • 506 ikkunaa tässä talossa on kaikkiaan

      • No niitäpä on paljon, ei olis kiva pestä sellaista määrää . Jos lasken tässä 10 tuplalasisten lisäksi yksinkertaiset klasit niin en pääse kuin 26 ikkunaan.


    • Anonyymi

      Vanha keino poistaa kosteus ikkunan välistä toimii, tulitikkuaskeja ikkunoiden väliin ja kummasti kertynyt kosteus huuruineen on poissa jokusen tunnin kuluttua.

      • Mulla oli aikaisemmin noita tulitikkuaskeja. Peitin ne muovisella ruusuköynnöksellä kun olivat rumia. Jahka järjestelen tiivisteitä niin voin laittaa tikkulootatkin varuiksi.


      • lounas.ajatus

        Kyllä on kiva, kun niistä ikkunoista näkyy ulos, joissa on sisäpuolen tiiviste laitettu hyvin ja tulitikkulootat ikkunan välissä. On ne lasit myös pesty, kun se höyrystyminen vetää lasin harmaaksi. Urakka on vasta puolivälissä, kun näitä 50-luvun ikkunoita on hankala käsitellä.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Kyllä on kiva, kun niistä ikkunoista näkyy ulos, joissa on sisäpuolen tiiviste laitettu hyvin ja tulitikkulootat ikkunan välissä. On ne lasit myös pesty, kun se höyrystyminen vetää lasin harmaaksi. Urakka on vasta puolivälissä, kun näitä 50-luvun ikkunoita on hankala käsitellä.

        Se on jännä huomata, että usein vanhat konstit on toimivampia ja helpompia verrattuna uusiin. Oon nähny vanhoissa taloissa todella hienoja ja kauniita "teoksia" ikkunoiden väleihin tehtyinä. Sopii hienosti mielestäni juuri vanhahkoihin taloihin, ehkä sama ei näyttäisi hyvältä enää uudisrakennuksessa.


    • Anonyymi

      Hyvä kun sulla edes ikkunaväli kostuu 😂

      • Jotkut ihmiset on niin yksinkertaisia, etten jaksa ymmärtää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      252
      6930
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4933
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4276
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3532
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3313
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      57
      2459
    Aihe