Väkivalta koulussa

Anonyymi-ap

Jos me mennään vain se ajatus edellä, että koulu pitää tehdä turvalliseksi, niin unohdamme monta asiaa. Koulu kyllä saadaan turvalliseksi, mutta se ei riitä mihinkään.

On koulumatkat, on netti, on vapaa-aika...

Ensimmäisenä pitää vastuuttaa kotia. Se lähtee sieltä. Pitää rohkaista ilmiantamaan nimettömänä pahantekijät ja pahantekijöiden kotiin pitää saattaa tieto teoista. Koti on useimmiten paras puuttuja nuoren ongelmiin. Väkivalta, huumeet jne. ovat nuorellakin ongelma vaikka saattaa omasta mielestään tehdä sitä mielellään.

Ja te vanhemmat, joiden lapsesta tulee ikävä tieto. Älkää asettuko täysin lapsenne puolelle (vaikka se on inhimillistä) haukkumaan yhteiskuntaa, opettajia ja muita oppilaita vaan pitäkää varanne mm. siitä, että lapsenne saattaa valehdella. Monet ongelmissa olevat valehtelevat vanhemmilleen. Sen jälkeen käyttäkää niitä keinoja, joita teillä on mm. asioiden hankkimiseen liittyen tai vapaa-ajan rajoittaminen. Luottamus on tietenkin tärkeää, mutta silloin, kun se on mennyt, niin hetken kestää, että sen saa takaisin.

Rakastakaa lapsianne rajoilla ja antakaa kaikille turvallinen nuoruus - ja elämä!

1

224

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tunnustetaan tosiasiat eli persu fasismi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      162
      2519
    2. 80
      1097
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      74
      813
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      81
      676
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      591
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe