Hei, varokaa tori.fi Matilda Koivunen ostajaa. Hän osti minulta iphone pro 11 256 gb perjantaina ja näytti todistuksen rahan siirrosta (ilmeisesti jokin sovellus käytössä koska kuitissa luki mun nimi ja tiedot). Tämä ihminen on ilmeisesti jo tuttu eli huijauksia oli aiemmin. Varokaa! Tampereen alue
Tori.fi huijaus
20
1298
Vastaukset
- Anonyymi
Voihan harmi, mutta nykyään kyllä ei ole samaa viivettä rahansiirrossa kuin ennen ja rahat näkyy heti omalla tilillä. Jos ei näy älä anna tavaraa tuntemattomalle
- Anonyymi
olisit pistänyt jäljityksen ja tumpannut suolle 🤔
- Anonyymi
Onko edes laillista nimetä ketään henkilöä.Ilmoittakaa poliisille.
- Anonyymi
Kelettäkö rosvoja pitää suojella?
Alkaa mitta täyttyä kun näitä vaan hyysätään.
Kuka suojelee rehellistä ihmistä? - Anonyymi
Eivät huijarit omaa nimeään käytä tuolla tori.fi:ssä. Ne, jotka ovat jääneet kiinni, niillä on ollut useita eri nimiä käytössään. Siksi niiden kiinnisaaminenkin ottaa aikaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivät huijarit omaa nimeään käytä tuolla tori.fi:ssä. Ne, jotka ovat jääneet kiinni, niillä on ollut useita eri nimiä käytössään. Siksi niiden kiinnisaaminenkin ottaa aikaa.
Nyrkkisääntönä voisi pitää, ettei osta keneltäkään 50 luvulla jo kuolleelta
- Anonyymi
Mielenkiintoista. Koska tämä tapahtui teille? Teittekö rikosilmoituksen? Törmättiin samaan myös samaan henkilöön torikauppojen yhteydessä ja edelleen rahat kateissa.
- Anonyymi
Mutta kyllähän maksusuoritus näkyy verkkopankkitilillä. Jos ei näy älä lähetä tavaraa.
- Anonyymi
Esiintyy väärällä nimellä. Selvitettiin oikea henkilöllisyys, mutten viitsi sitä täällä kaikelle kansalle jakaa. Jos teet tai olet tehnyt asiasta rikosilmoituksen, voi poliisi varmastikin ketjuttaa useamman petoksen samalle tyypille. Itse teen rikosilmoituksen lähipäivinä ja viimeistään sen jälkeen poliisillekin selviää oikea tekijä.
- Anonyymi
Teen ainoastaan kauppaa käteisellä kasvotusten.
- Anonyymi
Mitä aloittaja jotain sovelluksia kyttää vaan että rahat on tilillä tai käteisellä. Kyllähän nykypäivänä kaikenlaista ketkua liikkeellä ni katsokaa keneltä ostatte tai myytte.
- Anonyymi
Se sovellus näyttää samalta kuin mobiilipankin maksu, mutta se on vain feikki kuva puhelimen ruudulla. Siksi siihen on helppo mennä retkuun.
- Anonyymi
Kyllä ootte tyhmii saakin teit huijaa..
- Anonyymi
mado_karimi12
haluaa tehdä kaupat HOONOLLA SOOMELLA ja lopulta peruuttaa, sitten ottaa yhteyttä uudestaan ja taas peruuttaa ja show jatkuu vaikka mikä tekosyy - Anonyymi
yrittäkää nyt jo tajuta tämmöisissä kaupoissa vain käteinen.joku tyyppi oli ostamassa multa fillaria ja olis maksanut jollain puhelinsovellutuksella .sanoin ei käy että hae automaatilta rahaa joka oli puolenkilsan päässä.lähti hakemaan .mutta ei ole kuulunut mitää kuukauteen .tuli toinen ostaja joka maksoi käteisellä .eli jos tähän ekaan olsin luottanut en olsi saanut euroaa.näis tilanteis vaan käteinen.mutta hyväuskoisia hölmöjä aina huijataan.ei olisi huijareita jollei aina joku usko pee puheita.
- Anonyymi
Tori.fi täysin avoin rikollisten temmellyskenttä mutta näyttää kelpaavan. Älkää siis valittako jos teitä huijataan.
Yksinkertainen nyrkkisääntö on, että lähetti ostaja mitä tahansa, niin tavara lähtee vasta kun raha näkyy tilillä.
Näin on kauppaa käyty huutonetin puolella toista vuosikymmentä. Asiakkaista on myös helppo karsia ne jotka eivät ole tunnistautuneet mielenterveydellisistä syistä. Muita syitä kun ei ole. - Anonyymi
Miksi myyjä ei voi tsekata asiaa omalta verkkopankkitililtään? Sit ku hynät on tilillä voi lähettää tavaran. Ei pitäisi olla liian vaikeaa.
- Anonyymi
Sitten vasta kun rahat tilillä niin tavaran luovutus.Rahat on tilillä en anna kännykkää läl läl lää olitkin velkaa.
- Anonyymi
mä myin auton ja ei tullu rahaa oli siis halpa, nyt odotan kun se miina laukee.
- Anonyymi
Siis mitä? Miina? Oliko siinä autossa muija sisällä ja nyt odotat sen lau.....! Reilu kauppa sanon minä. Nythän kaikki on ostajan kädessä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236798Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka231011- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59794Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38761Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713