kaataja, joka ei leiki köysien kanssa latvustossa, vaan kaataa
reilukokoisen puun pihalta jossa on tilaa kaatua kohtuullisilla
toleransseilla.
Ja kohtuuhintaan.
Mistä löytyisi pihapuulle
32
678
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinnostuin heti.
- Anonyymi
Olen sairaanhoitaja joten ihan pienistä hajuista en todellakaan hätkähdä, joskus jos on kovin haisevissa tai verisissä hommissa ollut päivän niin kyllä sitä kaupassa käydessään on miettinyt että onkohan ne työpaikan hajut tarttuneet... Nenään ne pahimmat lemut kyllä jäävät tehokkaasti.
Pahimmalta melkein haisee lihava ihminen ja varsinkin kun niitä läskipoimuja joutuu kaivelemaan ja sieltä löytyy ties mitä hiertymää ja töhkää, hyi helvetti. Ja toinen on se pillun käry, kun töissä käy vessassa niin oppii jo tunnistamaan kuka siellä on ennen minua käynyt kun joka kerta upeat pilluntuoksuiset ominaiskäryt vessassa. Nämäkin ihmiset muuten niin siistejä, mutta joillakin ilmeisesti se lonttonen tuoksahtaa vaikka mitä tekis.- Anonyymi
Sulla on koiran nokka ja tavat. Jatka nuuskimista koira.
- Anonyymi
Kuule kaikki haisee myös nuoret ja laihat.
- Anonyymi
Asiallisia vastauksia ei näemmä tule.
- Anonyymi
itärajan aitahanke täysin älytön. Rajalle pitäisi rakentaa konekivääripesäkkeitten verkosto. Pesäkkeet saatava miehitettyä parissa tunnissa ja tuliannoksia oltava valmiina riittävästi. Ajovehkeitä varten sinkopesäkkeitä ja urien varteen miinoja. Kaupunkien ympäristöt täyteen ilmatorjuntaohjuksia. Lisäksi ostettava Iranista droneja ja usasta ydinaseita, joilla saadaan aiheutettua sekasortoa hyökkääjien laumoissa. Karjala takasin.
- Anonyymi
Joo kerätään talkoilla rahat aitoon saksalaiseen rannikkotykkiin ja kivääriin on niitä Kauko ohjattavia myös täytetään ja käytetään muutama järeämpi drone kameralla. Kyllä sellaiseen voi anoa keräyslupaa vaikka harrastus kerho.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo kerätään talkoilla rahat aitoon saksalaiseen rannikkotykkiin ja kivääriin on niitä Kauko ohjattavia myös täytetään ja käytetään muutama järeämpi drone kameralla. Kyllä sellaiseen voi anoa keräyslupaa vaikka harrastus kerho.
Opiksi ottaneensa pitää olla sementistä luotisuojaa ja näkösuojaa ylhäältä päin ei saa näkyä .
- Anonyymi
Ei ne kiipeä puuhun jos puu sopii hyvin muutenkin kaatumaan. Kiipeily on vain ongelmallisia puita varten.
- Anonyymi
Vai ei kiipeä.....luitko ollenkaan aloitusta?
Ei tässä kiipeilijää kaivatakaan. - Anonyymi
Katsoo vähän mihin suuntaan niin vetää toiselta puolen sahalla ensin alle puolen välin sitten puu tai metalli kiilaa väliin tai kirves ja sorkkarautaa. Että alkaa kaatua oikeaan suuntaan tietysti sitä ennen voi narulla jo oksista kiskoa kaatumis suuntaan ja itse leikata oksia pois jos osaa käyttää sahaa. No niin ne nykyään kiipeää leikkaamaan pätkissä puun poikki ylhäältä ettei kaadu talon päälle. Ja pilkkoo sen puun paloiksi. Sehän on hyvä. Ne sahaa oksat pois ja pinoo ne.
- Anonyymi
Siis,tuohon hommaan tarvitaan tirlantilainen matikkakoira.Se haistaa heti puulahon ja merkkaa paikan pitsalla.Lopuksi rouhaisee puun nurin ja naapuri kiittää.
- Anonyymi
Minhä tulkem kasthamaqn suin puyyn olen rautis ja anmartitaotonen mersturi. vinaa en jui ko vähpä ja tötä ten aherasti. tumtipalka on 150 eroa talon vinoissa 100 euroa. voim alotaa humenna kellö 15 jos en nuku.
- Anonyymi
Olen edelleen kiinnostut. Näin varoille vaan. Voin tulla sitten.
Talon omistaja voisi ottaa puun kaatoa varten täyden vastuuvakuutuksen, niin ihan vaan jos jotain sattuu.
Veloitan vaan puun kaadosta. - Anonyymi
Aloittajalle tiedoksi; alkuasukkaiden kanssa on vaikea, ellei mahdoton keskustella.
- Anonyymi
Tilaat tästä vain puun suorakaadon
https://www.arboristi.net/palvelut/- Anonyymi
Älä ikinä avaa mitään .net
- Anonyymi
TKL Kuljetus Oy Lieksasta, palastelevat kouralla lavalle. Jää vaan kanto ja senkin tarvittaessa jyrsivät.
- Anonyymi
Niin totuus on ettei voi kaataa myös sähkö johdolle eikä toisten tonteille ja mikä pahinta puu voi potkaista taipua tai hypätä ilmaan tai jännittyä tai joku oksa irrota lentää johonkin. Ammattilaiset on varasteet on vakuutukset kotivakuutus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin totuus on ettei voi kaataa myös sähkö johdolle eikä toisten tonteille ja mikä pahinta puu voi potkaista taipua tai hypätä ilmaan tai jännittyä tai joku oksa irrota lentää johonkin. Ammattilaiset on varasteet on vakuutukset kotivakuutus.
Varusteet.
- Anonyymi
Hyvä että ammattilaiset oikeat työvälineet.
- Anonyymi
Jos maksat "luonnossa" tartun heti toimeen, jos olet nainen.
- Anonyymi
Etkös ressukka muuten saa naista...? On sulla kurjoo...
- Anonyymi
Et ole ajatellut googlata ja kysyä.
- Anonyymi
Ota oikea laillisesti pitää olla kaatolulpa vakuutukset ja laillinen yritys.
- Anonyymi
löytyisikö nuorta asiallisen näköistä naista 63-vuotiaalle miehelle, jolla ei seiso enää kunnolla. Ihan vaan seksiseuraksi vaikka puolisen tuntia.
- Anonyymi
Kyse on pihapuun kaadosta, ei vehkeesi kaatumisesta.
- Anonyymi
Joko ootte nastarenkaat vaihtanu?
- Anonyymi
Mie pierasin ja nyt haisoo. Olisko kellään apua onkelmaan?
- Anonyymi
Ei se ole ongelma vaan mahdollisuus. Minä soitin kaupan kassalla persielläni porilaisten marssin. Kaikki taputtivat ja antoivat minulle rahaa ja muita palkintoja. Naiset olivat aivan ihastuksissaan ja pyysivät minua esintymään tyttöjen saunailtoihin. Minusta tuli kerralla kuuluisa. Piereminen kannattaa aina.
- Anonyymi
Onko aloittaja hakenut luvan pihapuunsa kaatamiseen. Siihen tarvitaan anomus peruteltuna valokuvineen ja viherneuvoksen lausunto.
Niin ja kyllä se kannattaa kaataa latvusto ensin, jos talosi on sinulle kallisarvoinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1623556Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t213489Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo412911Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel112834HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1262733Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1081818Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k851553Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi41518Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271396Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211355