Suomen delegaatio neuvottelee Turkissa luovutuspyynnöistä.
Turkkilaismedian mukaan osapuolten on määrä keskustella terroriteoista epäiltyjen palauttamisesta Turkkiin. Henrikssonin mukaan Nato-jäsenyyteen liittyvät asiat kuuluvat lähtökohtaisesti ulkoministeriölle, mutta oikeusministeriö vastaa terrorismilainsäädännöstä.
Suomen oikeusministeriöstä on lähdössä delegaatio Turkkiin ensi tiistaina 25. lokakuuta, Turkin valtiollinen uutistoimisto Anadolu uutisoi lauantaina.
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r) vahvistaa HS:lle tiedon siitä, että delegaatio matkaa Turkkiin.
”Tieto pitää paikkansa, että suomalainen delegaatio oikeusministeriöstä on menossa Turkkiin”, sanoo Henriksson.
Anadolun mukaan osapuolten on määrä keskustella terroriteoista epäiltyjen kurdijärjestö PKK:n ja Gülen-liikkeen jäsenten palauttamisesta Turkkiin. Euroopan unioni ja Suomi pitävät PKK:ta terroristijärjestönä mutta eivät Gülen-liikettä.
Anadolun mukaan Turkin edustajat aikovat toistaa pyyntönsä Suomen delegaatiolle epäiltyjen terroristien palauttamisesta Turkkiin. Lisäksi Turkin edustajien on tarkoitus esittää ”todistusaineistoa” terroriteoista.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009152285.html
Myös Ruotsista delekaatio pääministerin johdolla on saattamassa Turkin suuntaa kuntoon, tietää Nato jäsenyyden pikaistamista. Unkari nyt vielä siinä yrittää jotain, mutta eiköhän sekin vielä aukea, tuskin nyt Venäjään haluaivat liittyä, kun karvaita kokemuksia mm 1956 vuodelta.
Nyt ollaan tosisaan nato tiellä mahdollisimman pian
7
110
Vastaukset
- Anonyymi
Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?
Kyllähän hallituksen politiikka liittyy myös Kepuun, koska Kepu on mukana hallituksessa. Ja vaikkei olisikaan, kyseessä on kuitenkin poliittinen asia, mistä kaikkien poliittisten puolueiden luulisi olevan kiinnostuneita ja niillä uskoisi olevan tällaisiin kysymyksiin jokin kanta.
Palstalla tehdään paljon turhanpäiväisiä kirjoittajiin tai lähinnä yhteen kirjoittajaan liittyviä avauksia. Ne pitäisi ensisijaisesti siivota pois, mutta poliittisluontoisia avauksia pitäisi sen sijaa katsoa laveasti, koska kaikenlaiset poliittisluontoiset asiat liittyvät kaikkien puolueiden politiikkaan. Tai ainakin niiden pitäisi liittyä.- Anonyymi
mielipidepankki kirjoitti:
Kyllähän hallituksen politiikka liittyy myös Kepuun, koska Kepu on mukana hallituksessa. Ja vaikkei olisikaan, kyseessä on kuitenkin poliittinen asia, mistä kaikkien poliittisten puolueiden luulisi olevan kiinnostuneita ja niillä uskoisi olevan tällaisiin kysymyksiin jokin kanta.
Palstalla tehdään paljon turhanpäiväisiä kirjoittajiin tai lähinnä yhteen kirjoittajaan liittyviä avauksia. Ne pitäisi ensisijaisesti siivota pois, mutta poliittisluontoisia avauksia pitäisi sen sijaa katsoa laveasti, koska kaikenlaiset poliittisluontoiset asiat liittyvät kaikkien puolueiden politiikkaan. Tai ainakin niiden pitäisi liittyä.Samaa siivousta toivoisi tapahtuvan myös selkeän disinformaation tarkoitushakuisen jakamisen kohdalla.
- Anonyymi
Siinäpä se sitten tullaan näkemään, ovatko kurdit kauppatavaraa, kuten itse ovat kertoneet olevansa?
- Anonyymi
Mitä muutamasta ihmishengestä?
- Anonyymi
Hieno homma ja Unkarin osalta ratifiointi alkaa olla selvää, mutta molemmat jarruttelijat voi kärsi tulevaisuudessa, koska eivät ajaneet Naton ja liittouman etuja, vaan ainoastaan omaansa ja vieläpä hyvin härskisti. Hyvin keskustalainen tapa, "iltalypsy", siltarummut" jne jne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354533- 553135
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut473011- 302843
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.3452740Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s82725- 412610
- 62320
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542145Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta461723