Lainaa ei tipu!

Anonyymi-ap

Ei vaikka koitan joka paikkaa ja ei tipu vaikka kuinka mainostavat teeveessäkin vertailuja ja yhdistelylainoja. Vissiin kyyläävät jotain Asiakastietoa kun tulee vaan "tämä perustuu kokonaisarvioon" vaikka ensin vähän lupailevat. On mul toki 60 tonnia eri lainoja mut milläs nyt maksan lyhennykset jos en saa uutta lainaa!

Taitaa korttitalo sortua. Voikohan noissa Pelican varastoissa nukkua niitähän saa 100e/kk?

10

791

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo "jännä" juttu ettei tipu.

    • Anonyymi

      Olet ymmärtänyt jotain väärin. Lainaa maksetaan tuloilla, ei lainalla.

      • Anonyymi

        100% koron lainan maksaminen 30% koron lainalla on hyvinkin kannattavaa.


      • Anonyymi

        Juu, suureellista toimintaa. Normaalisti vain valtiot maksavat velkojaan ottamalla uutta velkaa.


    • Anonyymi

      'Taitaa korttitalo sortua. Voikohan noissa Pelican varastoissa nukkua niitähän saa 100e/kk?'

      Varsin ikäviä komeroita, vaikka vuokraisit isomman tilan. Vartijat & päivystäjät kiertelee niin suht nopeasti jäät kiinni, tilat kuunvalvonnasta & videovalvonnasta, sopimus kun kieltänee asumisen. Jokin halpa teolisuus / kauppatila toiminee paremmin, kunhan ikkunat peitetty.

      • Anonyymi

        "Varsin ikäviä komeroita, vaikka vuokraisit isomman tilan. Vartijat & päivystäjät kiertelee niin suht nopeasti jäät kiinni, tilat kuunvalvonnasta & videovalvonnasta, sopimus kun kieltänee asumisen."

        Kamerat käytävällä mut tuskinpa niitä reaaliajassa kukaan seuraa. Ehkä ne vaan tallentaa. Menee vaan sinne komeroon ennen klo 23 kun hälyttimet menee päälle ja klo 7 jälkeen voisi taas liikkua käytävälläkin".


    • Anonyymi

      Eihän lainoja voi kasata yhteen eikä mikään pankki anna lainaa yhdistämiseen jos lainat on kasaantuneet monesta eri lähteestä!

      Ehkä joku pankki saattaa antaa "yhdistelylainaa" jos sinulla on oikeat ajantasaiset kuitit kunkin luoton nykyarvosta ja olet ko. pankin pitkäaikainen asiakas ja muutoin hoitanut asiat säännöllisesti ja pystyt todistamaan sen! Taisi olla epätosi yhtälö!

      Olen sanonut tämän jo aiemmin ja sanon uudelleen! Jos on iso pino luottoja piikissä, niin ne pitää alkaa maksamaan yksitellen. Kyllä ne ajallaan loppuu ja kun yksi loppuu, niin velkapino lasketaan uudelleen ja maksetaan jäljellä olevat jne.

      Se voi olla pitkä ja kivinen tie. Itse olen joutunut tekemään tämän kun tuli päälle tälläinen juttu ja valtakirja pankista! Tein excel taulun ja siinä meni vähän omiakin rahoja tyhjyyteen toisten takia. Tein arvion excelin avulla, että n. 10000€ kestää viisi vuotta. Sen se olisi kestänyt ellei asiat olisi ratkenneet muulla tapaa!

      Typerää sanoa jälkeenpäin, että työ kannatti! kannattavaa olisi ollut jos tuollaista kahden palan palapeliä ei olisi ollut lainkaan!

    • Anonyymi

      Jos lainanhaun yhteydessä on käytetty Asiakastiedon kuluttajaluottojen kyselyjärjestelmää, jossa näytetään velkojen lisäksi myös aiemmat ilmoitetut tulot sekä hylätyt ja hyväksytyt lainahakemukset, niin yksi hylky kopioituu helposti seuraavankin firman lainapäätökseen.

      • Anonyymi

        Tämähän se on se ongelma että onkivat tietoa sieltä ja luottoa ei tipu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämähän se on se ongelma että onkivat tietoa sieltä ja luottoa ei tipu.

        Mikset opi? Jos sinulla on kymmenen luottoa kymmenestä eri paikasta niin et ole luotettava.

        Itse olen persaukinen ja markka-aikana minulla oli parin tonnin luotto kodinkoneliikkestä kun hain pankista parin kympin lainaa! Kerroin tuosta, niin pankin ihminen antoi lainaa sen verran enemmän ja kehotti maksamaan sen kortin pois samalla. Maksoin tuon luoton parissa vuodessa. Mutta en ollut kasannut mitään himmeliä. Jos lainat on himmelissä niin ne on maksettava laina lainalta erikseen. Kyllä ne tulee ajallaan maksettua jos vain on tahtoa.

        Se on hinta siitä ettei ole luottamusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      67
      8891
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5574
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5016
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      13
      3864
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      38
      2719
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2681
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      40
      2619
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe