Kuka on paras muslimi

Profeetta (rauha hänelle) sanoi: "Kun kaksi ihmistä rakastavat toisiaan, heistä parempi on se, jolla on vahvempi rakkaus seuralaistaan kohtaan."

(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 30, Hadith 544, sahih eli aito, oikea)

18

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloitus on juuri sitä mitä käytäen pyrkivät etenemään, siihen meitin ei piä reakoida mitenkään vaan tajuta mihin nämä pyrkivät ja miksi tulevat ja tulevat.

      ALMU ON MYÖS YKSI MENETELMÄ

    • Anonyymi

      Shalom!

      Ihmisiä on neljää eri tyyppiä:

      Ihmiskeskeinen
      Asiakeskeinen
      Nautintokeskeinen
      Konekeskeinen

      Tuon Hadithin mukaan ihmiskeskeiset ovat parhaita.

      Oman kokemukseni mukaan he ei ole luotettavia, vaan iskevät selkään. Selän takana tekee pahaa. Tahtovat omansa muiden kustannuksella.
      Mutta hieno lämmin ja ystävällinen Henki heillä on.

      Pitää olla kokemusta kaikista neljästä tyypistä ennen kuin voi sanoa varmaa kantaa asiaan.
      Jos edessä on valinta ystävyydestä Asiakeskeinen, konekeskeinen ja ihmiskeskeinen välillä niin ei ole varmaa silti omalla kohdallani että ihmiskeskeinen voittaa.

      Ystävyys on tietenkin eri asia kuin työtoveri tms. Itse kaipaan työtoveria enemmän kuin ystävää.


      Shalom!

    • Anonyymi

      MITÄ TÄMÄ PIIRILEIKKI ON JA TOIHAAVAT MUKAS KUNNIOITUKSELLA
      - EIKÖ TÄMÄ OLE KAUKANA SIITÄ

    • Anonyymi

      Vegaaninen voisi olla se muslimeista paras.

    • Anonyymi

      Pyydän rauhaa kommentteihin teiltä joilla elää viha, katkeruus ja pelko sydämessänne.

      Yusraaa, jos kaksi ihmistä rakastavat toisiaan jo siten, että he elävät jo harmoniassa ja rakkaudessa jo keskenään vailla selkään puukottamisia ym, niin miten se ylijäämä lisävahvuus rakkaudessa sitten tekee jostain paremman? Itsestä kun nyt vaikuttaa, että tämän ideana on tehdä rakkaussuhteesta kilpajuoksu, jota kutsutaan rakkaudeksi Allahille. Ihmettelen myös tilannetta, jossa hyvin ilkeä ihminen sattuu vahvemmin rakastamaan hieman vähemmän ilkeää ihmistä. Miten hän on yhtäkkiä "parempi"?

      "Kuka tahansa, joka rakastaa veljeään Allahin tähdä ja sanoo 'rakastan sinua Allahin tähden", päästää heidät molemmat paratiisiin..." Al-Adab Al-Mufrat 546. Vaikka seuraavat eivät ole täysin toisiaan pois sulkevia, niin oliko (544)kyse rakkaudesta Allahin tähden vai siitä että rakastaa toista ihmisenä ja persoonana vai jostain muusta?

      • Anonyymi

        USKON KAKSINAAMAISUUS, TÄSTÄKÖS PITÄISI OLLA HILJAA


    • Anonyymi

      On hyvin tärkeää tarttua hyökkääjän menetelmiin ja seurata näitten jälkiä

      SUOMEN ON KÄSITETTÄVÄ KÄYDÄ NÄITÄ VASTEN MENETELMIN

    • Anonyymi

      Moni länsimaalainen, joka ei tunne ja ymmärrä Islamin uskon todellista luonnetta hyvin usein provosoituu ja pitää niitä ihmisiä rasisteina ja suvaitsemattomina, jotka tuovat esille Islamin uskon todellisen luonteen.

      Jos he tietäisivät Islamin uskon todellisen luonteen, niin he tekisivät kaikkensa estääkseen Islamin nousua ja vaikutusta länsimaisessa sivistysyhteiskunnassa.

      • Anonyymi

        MITEN PAHUUS ON NÄISSÄ JOKAPÄIVÄISTÄ.


    • Anonyymi

      Muslimimies oli ulkoiluttamassa kahta todennäköistä vaimoaan ja naiset olivat muutaman metrin miehen takana!Olin ulkoiluttamassa koiraani ja koirani kulki minun edellä!
      Sivistys sanoi minulle, että paras paikka tarkkailla koiraa on silloin,kun koira on edessä!
      Mitähän tuo muslimimies oikein meinasi?

    • Anonyymi

      TUHON SUUNITELIJAT NÄIN LEVITÄYTYVÄT TUHOISIN MIELIN.

    • Anonyymi

      Aaivan sama mikä uskonto on kenenkin mielessä, mutta tulee kertoa, että kaikessa toteutetaan Suomen lakia ja asetuksia tinkimättä ja vetoamatta kulttuuriin, vain laki ja asetus puhuu.

      • Anonyymi

        Noihan pyrkii kaikki lakimme tuhoamaan omankaltaisiksi ja kultuurimme hävitämään tapaisikseen kivenkumartajiksi.


      • Anonyymi

        Nuorison koulutus tuhoutuu noiten myätä ja muuta vastaavaa


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nuorison koulutus tuhoutuu noiten myätä ja muuta vastaavaa

        Muslimeita on ollut Suomessa ainakin 200 vuotta ja nuoriso lienee nykyään koulutetumpaa kuin aiemmin. Eikä ole kulttuuriakaan ja lakeja hävitetty.


    • Anonyymi

      Etelän koulut elää täyttä kaaosta.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      192
      4405
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3160
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      30
      2864
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2756
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2743
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2615
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2351
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      99
      2108
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      107
      1245
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1118
    Aihe