Profeetta (rauha hänelle) sanoi: "Kun kaksi ihmistä rakastavat toisiaan, heistä parempi on se, jolla on vahvempi rakkaus seuralaistaan kohtaan."
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 30, Hadith 544, sahih eli aito, oikea)
Kuka on paras muslimi
18
175
Vastaukset
- Anonyymi
Aloitus on juuri sitä mitä käytäen pyrkivät etenemään, siihen meitin ei piä reakoida mitenkään vaan tajuta mihin nämä pyrkivät ja miksi tulevat ja tulevat.
ALMU ON MYÖS YKSI MENETELMÄ - Anonyymi
Shalom!
Ihmisiä on neljää eri tyyppiä:
Ihmiskeskeinen
Asiakeskeinen
Nautintokeskeinen
Konekeskeinen
Tuon Hadithin mukaan ihmiskeskeiset ovat parhaita.
Oman kokemukseni mukaan he ei ole luotettavia, vaan iskevät selkään. Selän takana tekee pahaa. Tahtovat omansa muiden kustannuksella.
Mutta hieno lämmin ja ystävällinen Henki heillä on.
Pitää olla kokemusta kaikista neljästä tyypistä ennen kuin voi sanoa varmaa kantaa asiaan.
Jos edessä on valinta ystävyydestä Asiakeskeinen, konekeskeinen ja ihmiskeskeinen välillä niin ei ole varmaa silti omalla kohdallani että ihmiskeskeinen voittaa.
Ystävyys on tietenkin eri asia kuin työtoveri tms. Itse kaipaan työtoveria enemmän kuin ystävää.
Shalom! - Anonyymi
MITÄ TÄMÄ PIIRILEIKKI ON JA TOIHAAVAT MUKAS KUNNIOITUKSELLA
- EIKÖ TÄMÄ OLE KAUKANA SIITÄ - Anonyymi
Vegaaninen voisi olla se muslimeista paras.
- Anonyymi
Pyydän rauhaa kommentteihin teiltä joilla elää viha, katkeruus ja pelko sydämessänne.
Yusraaa, jos kaksi ihmistä rakastavat toisiaan jo siten, että he elävät jo harmoniassa ja rakkaudessa jo keskenään vailla selkään puukottamisia ym, niin miten se ylijäämä lisävahvuus rakkaudessa sitten tekee jostain paremman? Itsestä kun nyt vaikuttaa, että tämän ideana on tehdä rakkaussuhteesta kilpajuoksu, jota kutsutaan rakkaudeksi Allahille. Ihmettelen myös tilannetta, jossa hyvin ilkeä ihminen sattuu vahvemmin rakastamaan hieman vähemmän ilkeää ihmistä. Miten hän on yhtäkkiä "parempi"?
"Kuka tahansa, joka rakastaa veljeään Allahin tähdä ja sanoo 'rakastan sinua Allahin tähden", päästää heidät molemmat paratiisiin..." Al-Adab Al-Mufrat 546. Vaikka seuraavat eivät ole täysin toisiaan pois sulkevia, niin oliko (544)kyse rakkaudesta Allahin tähden vai siitä että rakastaa toista ihmisenä ja persoonana vai jostain muusta?- Anonyymi
USKON KAKSINAAMAISUUS, TÄSTÄKÖS PITÄISI OLLA HILJAA
- Anonyymi
On hyvin tärkeää tarttua hyökkääjän menetelmiin ja seurata näitten jälkiä
SUOMEN ON KÄSITETTÄVÄ KÄYDÄ NÄITÄ VASTEN MENETELMIN - Anonyymi
Moni länsimaalainen, joka ei tunne ja ymmärrä Islamin uskon todellista luonnetta hyvin usein provosoituu ja pitää niitä ihmisiä rasisteina ja suvaitsemattomina, jotka tuovat esille Islamin uskon todellisen luonteen.
Jos he tietäisivät Islamin uskon todellisen luonteen, niin he tekisivät kaikkensa estääkseen Islamin nousua ja vaikutusta länsimaisessa sivistysyhteiskunnassa.- Anonyymi
MITEN PAHUUS ON NÄISSÄ JOKAPÄIVÄISTÄ.
- Anonyymi
Muslimimies oli ulkoiluttamassa kahta todennäköistä vaimoaan ja naiset olivat muutaman metrin miehen takana!Olin ulkoiluttamassa koiraani ja koirani kulki minun edellä!
Sivistys sanoi minulle, että paras paikka tarkkailla koiraa on silloin,kun koira on edessä!
Mitähän tuo muslimimies oikein meinasi? - Anonyymi
TUHON SUUNITELIJAT NÄIN LEVITÄYTYVÄT TUHOISIN MIELIN.
- Anonyymi
Aaivan sama mikä uskonto on kenenkin mielessä, mutta tulee kertoa, että kaikessa toteutetaan Suomen lakia ja asetuksia tinkimättä ja vetoamatta kulttuuriin, vain laki ja asetus puhuu.
- Anonyymi
Noihan pyrkii kaikki lakimme tuhoamaan omankaltaisiksi ja kultuurimme hävitämään tapaisikseen kivenkumartajiksi.
- Anonyymi
Nuorison koulutus tuhoutuu noiten myätä ja muuta vastaavaa
Anonyymi kirjoitti:
Nuorison koulutus tuhoutuu noiten myätä ja muuta vastaavaa
Muslimeita on ollut Suomessa ainakin 200 vuotta ja nuoriso lienee nykyään koulutetumpaa kuin aiemmin. Eikä ole kulttuuriakaan ja lakeja hävitetty.
- Anonyymi
Etelän koulut elää täyttä kaaosta.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1924405Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313160Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma302864Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602756PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist672743Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902615Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142351Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k992108- 1071245
- 631118
