Tieto nastarenkaitten vaarallisuudesta vahvistui

Anonyymi-ap

7

245

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nastarengas ei ole sopiva rengas etuvetoautoon. Tämän tutkimuksen lopussa olevat graafiset kuvaajat miten etuvetoauton nastaulkonema kasvaa kilometrien myötä.
      https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/8365/Shemeikka.Tuukka.pdf?sequence=2&isAllowed=y Lisääntynyt nastaulkonema tarkoittaa sitä, että nasta pyrkii vetävissä renkaissa ulos sille varatusta tilastaan. Nastasta nousee ylös, koska eturenkaat tekevät enemmän töitä kiihdytyksissä ja jarrutuksissa. Isompi ulkonema lisää huomattavasti pitoa liukkaalla. Mutta pito lisääntyy ainoastaan vetävissä pyörissä. Tämä on suuri ongelma, koska auton perän lähtiessä liukuun, hengen pelastaa vain hyvä onni, ei taito.

      • Anonyymi

        Auton perän lähtiessä liukuun alettaisiin tarvitsemaan jo jonkinlaista taitoa, jota nykyään on valitettavan harvalla kuskilla.


      • Anonyymi

        Kyllä nastarenkailla pärjää etuvetoautossakin kunhan vaihtaa suositusten mukaisesti 3000 km välein pitävämmäksi muuttuneet eturenkaat taka- akselille ja huonommat takarenkaat etuakselille.


    • Anonyymi

      Nastanasset eivät moisia faktoja tunnusta.

    • Anonyymi

      Nastarenkaat aiheuttavat paljon kuolemantapapauksia, koska:
      - Nastarenkaan kuluessa sen pitokyky romahtaa, toisin kuin kitkarenkaassa, jossa aika kulumisen myötä tulee esille uusi yhtä pitävä kitkakumikerros.
      - Etuvetoisessa autossa vetävissä pyörissä nastaulkoneuma kasvaa nopeasti aiheuttaen taka- akselin pidon menetyksen liukkauden yllättäessä. Auton takapään siirtyessä auton sivulle kuljettajan hengen pelastaa ainostaan hyvä onni. Tätä vielä lisää se, että tietämätön autoilija laittaa aina eteen paremmat renkaat kulumisen tasaamiseksi.
      Tässäpä ne suomalaisen talviajon perisynnit.

    • Anonyymi

      Nokian Renkaat on tehnyt karhunpalveluksen meille.

    • Anonyymi

      Ei ole ollu koskaan ongelmia nastarenkaiden kanssa,hyvin on pitäneet. Mutta on myös niitä nastarenkaita missä on paljon nastoja,niin paljon että kuivalla asfaltilla pito huononee,näin sanoivat rengasliikkeessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe