Tesla Model Y:n myynti ohitti Q3 2022 maailmanlaajuisesti Toyota Corollan

Anonyymi-ap

Corollaa myytiin maailmanlaajuisesti tänä aikana 222t kpl ja Tesla Model Y:tä 224t kpl.

Toyota näyttäisi jäävän enemmän jälkeen vuoden viimeisellä neljänneksellä, eli Q4.

11

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla, että Toyota Corollaa on myyty hieman enemmän kuin 222t, mutta vuoden viimeisellä neljänneksellä ei enää jääne minkäänlaisia kysymysmerkkejä.

      Tässä varmaankin syy, miksi Teslaa on haukuttu täällä viimeaikoina niin paljon. Pelkäävät Teslan jyräävän "valtamerkit".

      • Anonyymi

        Tesla ei tule ikinä jyräämään valtamerkkejä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Onnea Tesla! Parasta automallia tietenkin myydään eniten. Kohta trollit haukkuvat Teslaa paniikissa, pitää hakea popcornia. 🤣

    • Anonyymi

      Tesla on paras ja sen kertop tilastot. Kaikki haluavat teslan. Minäkin ostin.

      • Anonyymi

        Valtaosa ei halua Teslaa. Noin 85% myydyistä sähköautoista Euroopassa on muu kuin Tesla. Tesla ei dominoi sähköautomarkkinoita.


    • Anonyymi

      Tosin Toyota myy edelleen noin 8 kertaa enemmän autoja kuin Tesla. Tesla ei ole edes maailman kymmenen suurimman autovalmistajan joukossa.

      Ainoa syy, miksi Teslalla on tuo kärkisija on se, että Model Y ja Model 3 ovat ainoat autot, joita ihmiset Teslalta ostavat. Model S:n ja Model X:n myyntimäärät ovat mitättömiä.

      En usko, että Tesla tulee ikinä merkkinä saavuttamaan Toyotaa. Ensimmäinen merkki siitä on, että Teslan kysyntä Kiinassa on romahtanut ja Tesla onkin alentanut hintojaan siellä 10%. Uuden Teslan saa Kiinassa heti käyttöönsä, koska niitä on tuhansia varastossa kysynnän puutteen takia.

      • Anonyymi

        Tesla tekee konkurssin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tesla tekee konkurssin.

        Teslan taloudellinen tilanne on koko autoalan ylivoimaisesti paras.

        Jos joku konkurssiin menee, se voisi olla lähinnä GM, Volkswagen, Nissan, ehkä Toyota. Tuossa järjestyksessä.


    • Anonyymi

      Kuinka monesta japanilaisesta autosta on tehty leffoja tai lauluja? Nimimerkki: Mustang Sally

      • Anonyymi

        Paikalliset suuruudet, eli Kummelit lauloivat Karina Mark 2:sta, kuten muistaakseni myös Transitmiehestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4337
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      110
      4154
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      37
      4067
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3917
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3364
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3238
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3221
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1582
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1120
    Aihe