Olen paljon miettinyt Konginkankaan turmaa, joka tapahtui kauan aikaa sitten Keski-Suomessa. Turmassa paperirekan kuljettaja nukahti kai rattiin, ja vastaan tulleessa bussissa olleet laskettelijat saivat surmansa onnettomuudessa.
Kummanko roolissa olisi pahempi olla: rekan kuljettajan vai bussissa matkustajan?
Yleistä keskustelua Konginkankaan turmasta
24
232
Vastaukset
- Anonyymi
Surullista kaikkien kannalta. Mutta siinä mielessä ajateltuna rekan kuljettajan roolissa on pahempi olla. Koska hän joutuu elämään loppuelämän sen syyllisyyden ja trauman kanssa. Voiko sellaista edes toipua en tiedä.
- Anonyymi
Syyllisyys on raskaampaa, jos omistaa omatunnon.
- Anonyymi
Uniapnealaisille ammattiautoilijoille on nykyisin lääkärintarkastus joka vuosi. Siinä tutkitaan onko ajokykyinen niin ettei nukahda rattiin
- Anonyymi
Unohtui vastaus kysymykseen. Rekan kuljettajalla on tietenkin vaikeampaa. Eiväthän kuolleet enää kärsi
- Anonyymi
Ihan mielenkiinnosta miten sen voi lääkäri tutkia? Ettei kuski aja niin väsyneenä ettei vahingossa nukahda. Eikö se kuulu jokaisen itse arvioida?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan mielenkiinnosta miten sen voi lääkäri tutkia? Ettei kuski aja niin väsyneenä ettei vahingossa nukahda. Eikö se kuulu jokaisen itse arvioida?
Kyl ne pystyy mihin vaan ja ottamaan siitä palkan. Ei siinä mitään tulosvastuuta ole jos siltikin nukahtaa vaikka juuri kävi tarkastuksissa.
Anonyymi kirjoitti:
Ihan mielenkiinnosta miten sen voi lääkäri tutkia? Ettei kuski aja niin väsyneenä ettei vahingossa nukahda. Eikö se kuulu jokaisen itse arvioida?
Laitetaan vaikka pimeään huoneeseen istumaan ja katsotaan nukahtaako.
Anonyymi kirjoitti:
Kyl ne pystyy mihin vaan ja ottamaan siitä palkan. Ei siinä mitään tulosvastuuta ole jos siltikin nukahtaa vaikka juuri kävi tarkastuksissa.
Oma ajokyky pitää jokaisen itse arvioida joka kerta kun lähtee ajamaan. Ei siitä lääkäriä voi syyttää jos nukahtaa rattiin.
- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Oma ajokyky pitää jokaisen itse arvioida joka kerta kun lähtee ajamaan. Ei siitä lääkäriä voi syyttää jos nukahtaa rattiin.
Ei voi mutta ei niistä tutkimuksista ja diagnooseista oikein viittisi lääkärille palkkaa suoda jos kaikki on kuitenkin itsestä kiinni. Sama kuin työantaja on velvollinen pitämään huolen siitä että työt ovat turvallisia suorittaa mutta todellisuus on että sekin delegoidaan työntekijöille. Jos jotain sattuu niin tottakai se on sitten oma vika. Huono puoli on että työantajapuoli ei tee ruumiilista työtä eikä ota mitään todellista vastuuta yhtään mistään. Istutaan kuin sodassa bunkkerissa upseerit ilmastoidussa toimistossa hel.etin kaukana työmaalta ja jaellaan työtehtäviä. Hoitakaas tämä homma ja menkääs tuonne.
- Anonyymi
Siis täh uniapneaisille on joka vuosi lääkärintarkastus? Mitäs jos nukahtaa siinä välissä? Kiva kun sentään ammatilainen tarkastaa ja ottaa palkan.
- Anonyymi
Ei se nukahtanut rattiin, vaan perävaunu lähti luisumaan jäisellä tiellä. Sitä oikaistessa meni vastaantulevien kaistalle.
Tässä vanha Onnettomuustutkintakeskuksen animaatio onnettomuudesta:
https://www.youtube.com/watch?v=t_2xzbROdoQ&ab_channel=Onnettomuustutkintakeskus- Anonyymi
Paska tilanne rekkakuskille jokatapauksessa. Ainoa lohtu on että työnteko on aina vaarallista ja vain jumala ei tee virheitä sekin johtuu siitä kun on itse luonut maailman ja tietää jo etukäteen mitä tulee tapahtumaan.
- Anonyymi
Tämä on ikävöinti palsta eikä rikostutkinta palsta. Jos et ikävöi niin ole hyvä ja poistu.
- Anonyymi
Näitä aloituksia mielummin kommentoi kuin oksettavia sekoiluja, taidat sinä niitä väsäillä kun noin ärsyttää
- Anonyymi
Poistu itse.
- Anonyymi
Sivusta: Mikäs päällepäsmäröijä sinä olet? Ihan asiallinen aloitus.
- Anonyymi
VR rekka auton perävaunu lähti lapasesta, liian suuren kuorman takia ja joutui sivuluisuun, kun kunta ei ollut suolannut valtaväylää!
- Anonyymi
Entä jos suola oli turhaa. Oli maaliskuun alkua ja K-Suomessa on yöpakkasia.
- Anonyymi
Menimme Rukalle Bussilla Maanantaina kun turma sattui Ed. Perjantaina.
Nyyhh. - Anonyymi
Se oli surun päivä, bussilaiset olivat menossa tunturiin kai vissiin?
- Anonyymi
Tähän ei ole edelleenkään oikeaa vastausta annettu.
Nosto.- Anonyymi
Mitään oikeata vastausta ei ole. Kukaan ei halua minkäälaista roolia siinä tragediassa. Kohtalo voi olla kiinni sekunneista.
- Anonyymi
Kuinka monelle onnettomuudesta selvinneelle kävi käin?
https://www.is.fi/hyvaolo/art-2000009455343.html
Järjestelmä petti heti alkuunsa, kuten arvata saattaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1686154- 1471714
- 1131508
- 511260
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46914Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢28844Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96827Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5779- 41739
Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan219714