Kelan myöntämä vuokravakuus

Anonyymi-ap

Saimme aikoinaan kelalta vuokravakuuden. Nyt olemme muuttamassa ja mietimme minne kohta entinen vuokranantajan maksaa saamansa vuokravakuuden. Lähinnä maksaako sen meille vai takaisin kelaan?

8

7645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä kannattas kysyä vuokraajalta

    • Anonyymi

      Kelan vuokravakuus on useimmiten normaalin vuokravakuuden suuruinen maksusitoumus vuokranatajalle, jos asukas aiheuttaa vahinkoja asunnolle. Rahaa ei liiku Kelalta vukranatajalle, jos ei ole korvattavaa. Eli kukaan ei maksa takaisin yhtään mihinkään.

    • Anonyymi

      Maksaa sen kelaan takaisin

    • Anonyymi

      Et ilmeisesti saanut vauva.fi:ssä mieluisaa vastausta kun kysyt samaa täälläkin?

      • Anonyymi

        Sori, jos sua häiritsee että kysyn kahdesta paikkaan. Kaikki ei seilaa samoilla sivuilla.


    • Anonyymi

      Katsoin juuri omaa Kelan myöntämää vuokravakuutta. Kirjallinen yhden kuukauden vuokraa vastaava vakuus vuokranantajalle. Mielenkiintoinen yksityiskohta vakuudessa on se, että siinä lukee vakuuden olevan voimassa yhden vuoden. Olen asunut jo yli vuoden niin vakuus ei taida olla enää edes voimassa. Poikkeustapauksissahan Kela voi maksaa vuokravakuuden rahana vuokranantajalle mutta yleensä ei.

      • Anonyymi

        Outoa, sillä Kelan sivuilla sanotaan:

        "Jos vuokrasopimuksesi on toistaiseksi voimassa oleva, myös vuokravakuus on voimassa toistaiseksi.
        Jos vuokrasopimuksesi on määräaikainen, vuokravakuus on voimassa määräajan loppuun. Jos määräajaksi tehdyn vuokrasopimuksen jälkeen tehdään uusi vuokrasopimus (jatkosopimus) samaan asuntoon, vuokravakuutta on haettava uudelleen."

        https://www.kela.fi/toimeentulotuki-vuokravakuudet


    • Anonyymi

      Tietenki teille ja 100% korotettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe