Italian uuden äärioikeistohallituksen ensimmäinen totuuden hetki on nyt.
Italiaan lauantaina nimitetyn uuden äärioikeistohallituksen ensimmäinen totuuden hetki on heti tänään tiistaina, kun maan parlamentti äänestää ensimmäisen kerran Giorgia Melonin hallituksen luottamuksesta.
EU:ssa nyt näitä vastaavia hallituksia on useita, mm Unkarissa. ruotsikin nakkasi Sosiaalidemokraatit oppositioon, vaikkei heillä nyt näin oikeistolaista menoa ole, paremminkin maata korjaavaa, kun Ruotsi päässyt huonoon jamaan liian vasemmistolaisella mallilla. Ruotsin linja lienee meilläkin kevään vaalissa, ihmetystä herättäisi jos esim. pääkaupunki edelleen noin vihreitä äänestäisi, kun energia osaaminen heiltä puuttuu ja tekevät omaa ideologista hintaa nyt energialle, pahan
ajan varjolla.
En malta olla menemättä ajassa taaksepäin, miten kehui hurmuri olleensa>
Berlusconi: Hurmasin Halosen playboy-taktiikalla
Hän kertoi, että Italia vei Suomelta kiistellyn Euroopan unionin elintarvikeviraston Berlusconin oman "maskuliinisen charmin" ansiosta.
Miehistä viehätysvoimaansa Berlusconi väitti käyttäneensä Suomen presidentti Tarja Haloseen. Berlusconin mukaan tehtävä ei ollut suinkaan helppo.
- Minun oli käytettävä kaikkia playboy-taktiikoitani, eikä niitä oltu vähään aikaan käytettykään, Berlusconi kertoi Parman kermalle, joka oli kokoontunut juhlistamaan elintarvikeviraston avajaisia eilen.
Italia sai tavoitellun viraston Parmaan ainakin tähän asti kiivaana pidetyn taistelun jälkeen, jonka Suomi hävisi.
-Berlusconi ei malttanut olla jatkamatta suomalaisen ruokakulttuurin pilkkaamista, jossa hän on kunnostautunut aiemminkin.
- Olen ollut Suomessa ja minun täytyi sietää suomalaista ruokavaliota, joten voin tehdä vertailuja, Berlusconi kertoi.
Lipponen sanoo sopineensa Italian pääministerin Silvio Berlusconin kanssa uudesta mallista juuri ennen Suomen eduskuntavaaleja.
Lipponen julkistikin esityksen pikaisesti, kaksi päivää ennen Suomen eduskuntavaaleja. Lukuisat tiedotusvälineet uutisoivat, että EU:n elintarvikevirasto on vihdoin tulossa Suomeen. Saavutusta pidettiin yleisesti mahtavana voittona Suomelle.
Sittemmin asia näyttää mutkistuneen. Italialaisten mukaan "sopimus" oli kuitenkin pelkkä "hypoteesi".
- Berlusconi halusi vain auttaa kollegaansa ja tarjota hyvän mainospalan vaalien aattona, italialaisviranomainen sanoi.
Silvio Berlusconi antoi myrskyvaroituksen, on taas Italiassa vallassa
1
121
Vastaukset
- Anonyymi
Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2733401Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1031703- 691278
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2011171Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991087- 581051
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:511010- 63981
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei16843- 42837
