Indeksirahastot

Kun kaikkien tutkimusten mukaan 2/3 - 3/4 sijoitusrahastoista häviää vertailu-
indeksille, eikö silloin ole viisainta
sijoittaa suosiolla indeksiin?

Pienemmät kulut, yleensä parempi tuotto?
2564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ongelma on vaan siinä, että sä et voi sijoittaa suoraan indeksiin, se on pelkkä laskennallinen juttu. Noi rahastot ja osuudet häviää indeksille kulujen takia, mutta ei ne tee noista huonoja sijoituksia. Verrattuna muihin rahastoihin noi on mitä parhaimpia valintoja.

Äänestä
  • kulut on minimaalisen pienet.

    Indeksinmukainen oma salkku vaatii kohtuullista salkkua. Eli aika hyvä vaihtoehto on indeksi-rahastoilla hajautus ja näkemyksenotto suorilla osakesijoituksilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pienemmät kulut kirjoitti:

Kun kaikkien tutkimusten mukaan 2/3 - 3/4 sijoitusrahastoista häviää vertailu-
indeksille, eikö silloin ole viisainta
sijoittaa suosiolla indeksiin?

Pienemmät kulut, yleensä parempi tuotto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu