1.6 hb eleganse touring bägillä Kun muuten niin mainiossa Honda Civicissä ei tullut aikoinaan ostettua 5 ovisena niin masa oli täydellinen Hondan seuraaja. Olisin ottanut sinisenä mutta olisi vasta saanut lokakuussa joten väriksi tuli sitten musta. Onkos jengillä kokemusta autosta miten on toiminut?
Tuli sitten tilattua kolmonen
Mazda3
122801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
hyvä ajaa. erinomainen alusta yhtä aikaa pintakova ja pehmeä.vikoja nolla .
mutta Tuulilasin testissä moitittiin suurta bensan kulutusta. Johtuu aivan liian lyhyeksi välitetystä 5. vaihteesta. Eli moottoritie nopeuksilla kone huutaa kuin syötävä ja bensaa palaa.
Hyvä valinta.... tuo on totta, että 5-vaihde saisi olla pidemmäksi välitetty. Häiritseväksi tuo meteli tulee vasta motarin rajoitusten yläpuolella. Eikä tuossa kulutuksessa ollut radikaalia eroa muihin merkkeihin. Ole sä provo hiljaa ja aja vaan käytetylläs!
HIHIHIHIHIHIHI
Moi,
reilun vuoden ajanut 1.6 kolmosella ja tässä kokemuksia:
mainio ulkonäkö
laadukkuuden tuntu
ajo-ominaisuudet
-kova kulutus 1.6:ksi
-kova rengasmelu
-ei farmaria
Rengasmeluun "tottuu" jos ajat vain kolmosella, mutta työn takia joudun ajan jonkin verran myös muilla saman koko luokan autoilla. Ja aina kun hyppään kolmosen ratin taakse ja lähden ajamaan joudun toteamaan että meluntorjunnassa mazdan inssit ovat epäonnistuneet totaalisesti. Samaa valitettiin TL:n kestotestissä.
Onko sulla HB vai Sedan? Sedan on hiukan hiljaisempi mutta vain hiukan. Epäilen kuitenkin, että melu on peräisin vähän turhan sporttisista renkaista eikä suinkaan auton rakenteesta, sillä samalla alustalla oleva Volvo S40 on yksi hiljaisemmista autoista tässä kokoluokassa jolla olen ajanut. Se tosin käyttää pienemmissä moottoreissa H-nopeusluokan 15" renkaita.
Mazdassahan on laadukkaat 16" Bridgestone Turanza V91 renkaat joiden ominaisuudet (melua lukuunottamatta) päihittää ajettavuudessa selvästi monen automerkin ensiasennusrenkaat. Voisi melkein lyödä vetoa jos vaihtaisi renkaat ns. perusrenkaiksi niin ääni vähenisi selvästi. Mazdalla ollaan kuitenkin päädytty tähän ratkaisuun joka ei kaikkia mielytä.
Alusta ei ole sama kuin s40:ssä vaan pohjalevy. Ja sillä ei sitten ole mitään tekemistä meluntorjuntaan .
Pohjalevyllä on oleellisin vaikutus auton meluun. Millään eristyksillä/massauksilla ei pystytä vaikuttamaan äänettömyyteen samalla tavalla kuin hyvin suunniteltu pohjalevy. Tietenkään se ole sen ensisijainen tehtävä.
No kyllä rengasmelu on pääasiassa auton rakenteesta johtuva, renkailla vähäinen vaikutus.
Tuo on sitä japsien "laatua".
Hyvä valinnan teit. Mazda3 on hyvä auto.
Tsekkasin tänään keltaisen pörssin lukuaikaa ja huomasin siellä hyvän tilaisuuden. Itse olen jo oman mazdan hankkinnut joten ei tarvetta. Mutta jolla ei parasta ole niin tässä!!
Löysin seuraavan ilmoituksen:
Mazda3 sedan, 22 000km ajettu, väri musta, kaikilla varusteilla, 2 x alut 16" 15", autom.ilmastointi, ajotietokone, audiosyst. paljon muuta. Tosi siisti! H. 20900 e , puh. 050-5836419
Vuosimalli oli 2004
äkkiä päästävä eroon mokomasta katiskasta!
ostakaa - ostakaa - pliis....