Enää ei ole lainkaan poikkeus, että lestadiolainen perhe ei kasva viittä lasta isommaksi. Todella monilla lasten tulo pysähtyy noille huitteille, vaikka ikää olis jäljellä vielä kosolti. Lapsia ei myöskään synny yhtä lyhyillä väleillä, mitä ennen. Vanhemmissa perheissä oli ihan yleistä, että lasten välillä ei ollut edes täyttä vuotta. Nyt keskimääräinen väli on puolitoistavuotta ja lasten tulo lakkaa viiden jälkeen. Joillakin jo ennen sitä. Yli kymmenlapsiset perheet alkaa olla harvinaisuus. Ja jos jollain nuorella perheellä on vaikkapa 11 lasta, he saavat kummeksuntaa jopa uskovaisten keskuudessa. Ihmetellään ihan tosissaan, kuinka niin monen lapsen kanssa jaksaa.
Vain muutama vuosikymmen takaperin, lähes 20-lapsisetkaan perheet eivät olleet kummeksunnan kohteina. Onko suhde ehkäisyyn muuttunut?
Vain muutama vuosikymmen takaperin, lähes 20-lapsisetkaan perheet eivät olleet kummeksunnan kohteina. Onko suhde ehkäisyyn muuttunut?
Vastaukset 23
Vanhimmat
jumala antaa VL-lahkolaisille vähemmän "lahjoja". Ei siinä sen ihmeellisempää.
Emme ole lahko. Olemme Jumalan valtakunta!
Olettehan te lahko. Lahko muiden lahkojen joukossa.
Kirkkoon kuuluva ei ole lahko.
Tarkemmin sanottuna taikauskoinen kultti, joka pitää ihmistä jumalana.
Mikä sinä olet mitään sanomaan, demonipesä!
Nimenomaan se tekee teistä lahkon, eli kuuluminen näennäisesti johonkin Kirkkoon ja erottautua siitä opillisena lahkona, ja pitää omia seuroja.
Se on lahkon määrittely. Lut kirkkokin on todellisuudessa Porttokirkko Rooman lahko, jonka Luther perusti.
Lopeta harpastori tuo alatyylinen uhoilusi.
Kerro sinä, mikä siinä on alatyyliä, ja missä uhoa ja missä harhaa?
Kummallistahan se onkin että lapsia pitäisi olla aivan tuhoton määrä. Niistä laumoista ei kyllä kukaan normaalijärkinen pysty huolehtimaan.
Kesäseuroissa puhujaveli sanoi internettiä, oikein käytettynä,siunaukseksi, kun koronan aikana voi kuunnella sieltä seuroja. Mutta onhan kontyymikin siunaukseksi, oikein käytettynä .
Veikkaan että vaikuttaa myös se, että enää ei naimisiin mennä 19-vuotiaana vaan lähempänä kolmeakymppiä. Kalajokilaaksossa ainakin on vielä isoja perheitä.
Monet noista perheistä joilla on esim. viisi lasta ovat jo jättänneet uskon. Onhan se silti normaalia että on vaikka se viisi lasta, jos itse on kasvanut viisitoistalapsisessa perheessä. On normaalia että on sisaruksia. Epäuskovaisissakin perheissä on tapahtunut muutosta huonompaan, jopa kolmilapsista perhettä pidetään nykyään suurperheenä! Kuulostaa aivan naurettavalta, mutta niin se moraalittomuus vie tämänkin maan perikatoon. Arvostan todella ihmisiä jotka haluavat ottaa vastaan kaikki lapset, oli niitä sitten kolme tai kolmetoista.
Epäuskovaisia minkä suhteen?
Kristitty uskoo Jeesukseen ja on hyvin epäuskovainen vl-valheuskon suhteen.
Esimerkiksi nää oot epäuskovainen.
Nää oot sitten pölijä!
Valtavan isosta perheestä kotoisin oleville monille "siunautuu" vain yksi lapsi. Samoin jos äiti on korkeasti opiskellut kallispalkkaiseen työhön niin eipä siitä jouda joka himskutin vuosi äitiyslomille, eikä varmasti kiinnostakkaan. Monilla varakkailla hienoissa ammateissa olevillakaan ei sattumalta "siunaudu" lapsia kuin yksi tai kaksi. Vastaavasti sitten huonosti kouluissa menestyneillä ja ilman työpaikkaa jääneillä tai pienipalkkaisilla pätkätyöläisillä saattaa olla "siunausta" siellä sänkykamarin puolella kovinkin paljin. Sitten ihmetelläänn millä nämä "lahjat" elätetään.
...ja huudetaan yhteiskuntaa apuun! Sitten sanotaan että vl perheistä tulee uusia veronmaksajia. Niin, kenestä tulee, kenestä ei. Paljon tulee traumatisoituneita ja jo nuorena eläkkeelle jotuvia. Tai niitä, jotka addiktoituvat päihteisiin traumojensa vuoksi. Joten, eipä jauheta paskaa.
Meillä ainakin käytetty kierukkaa jo pitkään. Ei ole tullut lapsia. Kondomilla eka aloitettiin ehkäsy, sitten todettiin että on se vaan molemmille paljaalla paljon kivempi ja vaimo laitatti kierukan. Tosi tyytyväisiä ollaan ja uskomassa, 2 ihanaa lasta on siunaantunut ja meidän lapsiluku on täynnä.
Astrologisesti olemme siirtymässä kalojen ajasta vesimiehen aikaan. Vai oliko se toisinpäin. Ehkä se voi liittyä tähän.
Olemme ihmiskuntana olleet jo siirtymässä Kalojen ajasta Vesimiehen aikaan. Silloin kaikki astraalisuuteen ja tunteeseen liittyvä vähenee. Intuitio lisääntyy.
Tiedän yhden vl-lääkärin ja hänellä on epäilyttävän vähän lapsia.
Sortuiko hän ehkäisyn syntiin
Soita Lestapon (veeällien oma salainen poliisi) vihjepuhelimeen.
Lestapo laittaa tuon(kin) lääkärin ruotuun.