Meneekö kymmenykset myös Kela-rahoista?

Anonyymi-ap

Periikö helluntailaisten lahko/kirkko kymmenykset kaikista bruttotuloista?

Entiä muut maksut sen lisäksi, vapaaehtoiset uhrilahjat, kolehdit, talkootyö jne?

37

244

    Vastaukset 37

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä on taas HARHAANJOHTAVAA puhetta seurakunnasta jossa on OIKEITA Jumalan Lapsia!! kukaan ei ole koskaan seurannut eikä kommentoinut mun antamisia kolehtiin - olen laittanut sen miltä milloinkin on tuntunut - joskus vähän - joskus enemmän<3<3kenenkään antamia lahjoituksia EI KIRJATA! eikä niistä puhuta antamisen jälkeen.. te ivaatte HERRAN Totista seurakuntaa VALHETELLEN!

      • Anonyymi

        Eihän niitä kerran kuussa maksettavia kymmenyksiä mihinkään kolehtihaaviin laiteta.

        Nehän viedään kerran kuussa erikseen käteisenä pastorille.

        Tottakai niistä on seuranta, kuka maksaa ja kuinka paljon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän niitä kerran kuussa maksettavia kymmenyksiä mihinkään kolehtihaaviin laiteta.

        Nehän viedään kerran kuussa erikseen käteisenä pastorille.

        Tottakai niistä on seuranta, kuka maksaa ja kuinka paljon.

        Vauvakastettu valehtelee aina!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vauvakastettu valehtelee aina!

        Uudestikastettu valehteee ja haluaa vauvoja


    • Anonyymi

      Entä jos se uskonyhdistys ry. joutuisi vararikkoon, niin joutuuko siihen liittynyt yhdistyksen jäsen henkilökohtaiseen vastuuseen yhdistyken veloista?

    • Anonyymi

      Alkuseurakunnassa oli yhteisomistus.

      Onko sellaisia alkuseurakunnan mukaisia helluntaiseurakuntia vielä miten paljon?

    • Anonyymi

      Mistä maksetaan vauvakastettujen lahkolaisten pappien palkat?

      • Anonyymi

        Ei ainakaan uudestikastajien kymmenyksillä!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ainakaan uudestikastajien kymmenyksillä!!

        Eli vauvakastettujen kymmenyksistä.


    • Anonyymi

      Lutkirkko ottaa rahat. Kulkee nimellä kirkollisvero. Vapaat seurakunnat toimii vapaa ehtoisuuspohjalla.
      Suurin osa kansasta maksaa tätä pakko kirkollisveroa. En ymmärrä miksi. Suurin osa jäsenistä käy kirkossa kun on häät ja sitten hautajaiset. Muuten kirkkokansaa ei näy kirkoissa. Imeväiskasteetkin on tippunut puoleen. Hyvä näin, eikö totta?

      • Anonyymi

        Uskonnollisissa yhdistyksissä ry:ssä on tietenkin yhdistyksen säännöissä velvoite siihen liittyneen jäsenen rahoittaa yhdistyksen toiminta ja vastata sen veloista. Ei se mitään vapaaehtoista osallistumista ole.


      • Anonyymi

        Kristillisten kirkkojen jäsenyys on täysin vapaaehtoista,

        jäsenyys oikeassa kirkossa on lähes ilmaista verrattuna Jenkkilahkojen perimään 10% kaikista bruttotuloista.

        Kirkothan on lailla velvoitettu hoitamaan kirkosta eronneiden haustausmaiden kunnossa pitämisenkin hautaamista varten.


    • Anonyymi

      Aloittaja, etkö tunne Raamattua, kymmenykset kuuluivat vanhaan liittoon. Kymmenyksiä maksettiin Luvatun Maan sadosta ja karjasta.

      • Anonyymi

        10% bruttotuloista lahkolle.

        Paavo Järvinen sanoi TV7:lla että se tulisi olla toisinpäin, itselle pitäisi riittää 10% tuloista ja lahkolle tulisi maksaa 90% tuloista.

        Kovan ajat on hellareilla edessä !

        riittääkö rahat enää sähkölaskuun? kynttilöitä pitää käyttää kun sitä Vartiotornia lukee


    • Anonyymi

      Millaisia maksutapoja rahauhreille löytyy Helluntai organisaatiossa?
      Peddonmerkki tuo haaasteita kolehtien keräämiselle kun ei voi ostaa ja maksaa.

    • Anonyymi

      MOT-ohjelman mukaan isoimmilla lahkoilla on palkattuja päätoimisia testamentin metsästäjiä ja testamenttitulot on nykyisin lahkojen suurin tulonlähde jäseniltä perittävien kymmenysten lisäksi.

    • Anonyymi

      Eihän ihmistä lahkosta päästetä mihinkään eroamaan, tulolähteistä pidetään kiinni viimeiseen asti.

    • Anonyymi

      Uskon ratkaisu ja helluntailaisen venyvä omatunto

      Helluntailainen tekee uskonratkaisun antaako seurakunnalle kymmenykset vai eikö mitään.

      • Anonyymi

        Uskoa voi tässä tapauksessa verrata venyvään limaan.
        Tee ihmeessä uskonratkaiu uskossa.


    • Anonyymi

      Lahkoissahan on nykyisin maksupäätteet sirukortteja varten jo eteisessa naulakkojen vieressä.

      Aikaisemmin kun ne sirukortit oli niitä pedon merkkejä, mutta nyt niitä rakastetaan.

    • Anonyymi

      Yksikin uusi missiolahko ilmoitti lehdessä, että he haluavat jäseniksi ensisijaisesti työssäkäyviä aikuisia.

      • Anonyymi

        Uskonnollinen bisnes pyörii täysillä koko ajan. Paikalle houkutellaan isolla rahalla kuuluisia silmänkääntäjiä ja kaatajia, jotta mahdollisimman moni utelias tulisi paikalle katsomaan niitä ihmeitä ja tunnustekoja, joita heille lupaillaan.
        Mitä enemmän saadaan ihmisiä paikalle sitä enemmän se tietää rahaa lahkolle ja sen yhteistyökuppaneille ja vielä riittää rahaa lähettää sinne Brooklyniinkin.


      • Anonyymi

        minä taas luin kirkon lahkon sivuilta että on valmiit testamenttipohjat tervetuloa !

        toinen porukka kehottaa ilmoityuksessaan hyppimään ja pomppimaan kuin hiekkakirppu !

        ja vielä jää lähes parikymmentä parin nyssen kokoista kirkkolahkoa jälelle omine omituisuuksineen.


    • Anonyymi

      Amerikassa uskonliikkeillä on omia satojen miljoonien dollareiden kampuksia ja sen opin opinahjoja, joita he nimittävä harhaanjohtavasti "Yliopistoiksi."

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ei pääse endaumenttini jos ei ole kymmenykset maksettuna !

    • Anonyymi

      mikähän endaumenttihöpöttäjä oikein olet haha kaikenlaisia pascanpuhujia on koko ketju täynnä, eikä mitään oikeaa tietoa mistään, mikä rupusakki t e oikein olette hahh.

      puuäijä ainut jolla pipon alla edes jotain.

      • Anonyymi

        yhhyy hyääää', käkätys mäkättää. Mikä pascapuhuja tuokin käkätys on kun ei viitsi tutkia mikä endaumentti ja on ja miten sinne pääsee, pelkkää rupusakkia hahaha

        puuäijä näyttää fiksulta kun osaa olla hiljaa, toisin on on pascanpuhujakääkän t´kohdalla


    • Anonyymi

      No ainakin minulle aikoinaan annettiin ymmärtää eräässä vapaan suunnan seurakunnassa, että olisi pitänyt maksaa kymmenyksiä seurakunnalle, kun elin tukien varassa.

      LS

    • Anonyymi

      Jeesus käski rikasta miestä myymään kaiken ja jakamaan köyhille.

    • Anonyymi

      Matt.22:15-22 Silloin fariseukset menivät ja neuvottelivat, kuinka saisivat hänet sanoista solmituiksi. Ja he lähettivät hänen luoksensa opetuslapsensa herodilaisen kanssa sanomaan: Opettaja, me tiedämme, että sinä olet totinen ja opetat Jumalan tetä totuudessa, kenestäkään välittämättä, sillä sinä et katso henkilöön. Sano siis meille: miten arvelet? Onko luvallista antaa keisarille veroa vai ei? Mutta Jeesus ymmärsi heidän pahuutensa ja sanoi: Miksi kiusaatte minua, te ulkokullatut? Näyttäkää minulle veroraha. Niin he toivat hänelle denarin. Hän sanoi heille: Kenen kuva ja päällekirjoitus tämä on? He vastasivat: Keisarin. Silloin hän sanoi heille: Antakaa siis keisarille, mikä keisarin on, ja Jumalalle, mikä Jumalan on. Kun he sen kuulivat, ihmettelivät he ja jättivät hänet ja menivät pois. Mark.12:13-17 Ja he lähettivät hänen luoksensa muutamia fariseuksia ja herodilaisia kietomaan häntä sanoilla. Nämä tulivat ja sanoivat hänelle: Opettaja, me tiedämme, että sinä olet totinen etkä välitä kenestäkään, sillä sinä et katso henkilöön, vaan opetat Jumalan tietä totuudessa. Onko luvallista antaa keisarille veroa vai ei? Mutta hän tiesi heidän ulkokultaisuutensa ja sanoi heille: Miksi kiusaatte minua? Tuokaa denari minun nähdäkseni. Niin he toivat. Ja hän sanoi heille: Kenen kuva ja päällekirjoitus tässä on? He vastasivat hänelle: Keisarin. Jeesus sanoi heille: Antakaa keisarille, mikä keisarin on, ja Jumalalle, mikä Jumalan on. Ja he ihmettelivät häntä suuresti. Luuk.20:20-26 Ja he vartioivat häntä ja lähettivät hänen luokseen hurskaiksi tekytyviä urkkijoita, saadakseen hänet kiini jostakin sanasta, niin että voisivat antaa hänet esivallalle ja maaherran käsiin. Ja ne kysyivät häneltä sanoen: Opettaja, me tiedämme, että sinä puhut ja opetat oikein etkä katso henkilöön, vaan opetat Jumalan teitä totuudessa. Onko meidän lupa antaa keisarille veroa vai eikö? Mutta hän havaitsi heidän kavaluutensa ja sanoi heille: Näyttäkää minulle denari. Kenen kuva ja päällekirjoitus siinä on? He vastasivat: Keisarin. Niin hän sanoi heille: Antakaa siis keisarille, mikä keisarin on, ja Jumalalle, mikä Jumalan on. Ja he eivät kyenneet saamaan häntä hänen puheestaan kiini kansan edessä; ja he ihmettelivät hänen vastaustaan ja vaikenivat.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Uudessa liitossa uhrataan koko elämä Kristukselle ja annetaan vapaahetoisesti se, minkä haluaa antaa kolehtiastiaan.

      • Anonyymi

        Jeesuksen uhri riittää. Ei mitään muita uhreja enää vaadita.

        Piru vaatii ihmisen sielun ja lahko vaatii rahat ja omaisuuden.


    • Anonyymi

      Karskin näköisiä tatuoituja linnakundieja kun laitetaan keräämään kolehtia, niin kukaan ei uskalla laittaa kolikoita.
      Ja jollet maksa kymmenyksiä ajallaan, niin enkeliseurue ajaa mersulla pihaan selvittämään rahatilannettasi.

      • Anonyymi

        Kaikkien asioiden valehteleva asiantuntija vauvakastettu.


    • Anonyymi

      Kymmenysoppi ei ole UTn oppi!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      890
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      637
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      573
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      564
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      542
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      23
      527
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      515
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      496
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      491
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      439
    18. 42
      418
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      409
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      399
    Aihe