Liikutuin lähes kyyneliin.

Kyllä oli upea katsoa kuinka Ohisalo ja Marin ajoivat suomalaisen luonnon asiaa. Ihmiset ovat pahoja, he eivät ansaitse apua, mutta luonto. Oih ihanaa.

Vihreä linja.
574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomi on voimaansaattanut asetuksella lemmikkieläimiä koskevan eurooppalaisen yleissopimuksen ( SopS 49/ 1992). Heitteillä oleva lemmikki Artiklan 5 kohdan mukaan joko koditonta tai sellaista lemmikkieläintä, joka on omistajansa tai haltijansa kotipiirin rajojen ulkopuolella, eikä kenenkään hallinnassa tai suorassa valvonnassa.
Suomessa jätetään heitteille 20000 kissaa vuosittain, luonnossa kissat tappaa pikkulintuja ja levittävät ulosteissaan vaarallista toxmoplasma loista, ihmiskehossa ko.loinen pesiytyy aivoihin vaikuttaen mm.käytökseen.
Vuodesta 1992 lähtien voimassa ollutta yleisopimusta rikotaan, vaikka samaan vaaditaan toimia luotokadon estämiseksi.

Äänestä

Kissat ei kuulu Suomen luontoon, ainoa luonnonvarainen kissaeläin on ilves.
Koirat tuottavat ulostetta 44 miljoonaa kiloa vuodessa, kyseinen uloste ei ole lannoitetta vaan ongelmajätettä. Omistajat jotka viitsivät kerätä koiriensa jätökset käyttävät muovipusseja, joten ympäristöhaitat ei ole vähäiset.
Miksi vihreät eivät paheksu lihaasyöviä lemmikkejä?

Äänestä

Vihervasemmisto ei kritisoi lemmikkien hiilijalanjälkeä vaikka isonkoiran yhtäsuuri kuin katumaasturin. Lemmikeistä on varmasti iloa omistajille, mutta harvoin naapureille jotka joutuvat kuuntelemaan päivittäin räksytystä, siivoamaan jätöksiä istutuksista ja peittämään lasten hiekkalaatikon. Eviran sivulla on selväti sanottu ettei kissaa saa päästää esm. lapsille varatuille leikkipaikolle, loistartunnan vuoksi.
Mutta jostakin syystä irtokissojen omistajilla katsotaan olevan oikeus rikkoa EU:n yleissopimusta ja Eviran ohjetta.

Äänestä

Ei viherpiipertäjä sitä ymmärrä että puheet ja teot ovat kaksi eri asiaa, ei luontoa suojella helsingissä betoni seinien sisällä. Vihreä ei koskaan rehellistä työtä tee taikka tule tekemään.

Äänestä
  • Ei niin, mutta pian tulet huomaamaan kuinka "purevaa" suojeleminen on kaupoissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyllä oli upea katsoa kuinka Ohisalo ja Marin ajoivat suomalaisen luonnon asiaa. Ihmiset ovat pahoja, he eivät ansaitse apua, mutta luonto. Oih ihanaa.

Vihreä linja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu